Uwaga na nimfy kleszczy. Wyglądają jak pieprzyki, a są bardzo niebezpieczne

2022-05-19 10:01

Bywają mniejsze niż łepek od szpilki. W pierwszym momencie łatwo pomylić je z pieprzykiem lub malutkim strupkiem. Wiosna to czas, gdy częściej można mieć z nimi do czynienia, bo wtedy opuszczają swoje gniazda. Nimfa kleszcza tak jak dorosły kleszcz, może przenosić boreliozę, zapalenie opon mózgowych i znacznie rzadszą chorobę - anaplazmozę, dlatego warto mieć się na baczności.

Uwaga na nimfy kleszczy. Są niebezpieczne, a łatwo pomylić je z pieprzykami
Autor: Facebook/Fundacja Pomocy Chorym Na Borelioze Biała Podlaska Uwaga na nimfy kleszczy. Są niebezpieczne, a łatwo pomylić je z pieprzykami

Spis treści

  1. Co to jest nimfa kleszcza?
  2. Jak rozpoznać nimfę kleszcza?
  3. Nimfa kleszcza - jak ją bezpiecznie usunąć?
  4. Nimfy wywołują choroby

Nimfa kleszcza może być dla dzieci i dorosłych bardziej niebezpieczna niż kleszcz, ponieważ trudno ją zauważyć. Można ją spotkać wszędzie: na placach zabaw, w parkach, na skwerach miejskich czy w lesie. Jeśli nimfa znajdzie się na ciele człowieka, wbija się w skórę, żerując i pijąc krew. Może przenosić poważne choroby, zupełnie jak dorosłe osobniki kleszczy. Co trzeba wiedzieć o nimfach kleszczy, jak je rozpoznać i jak się przed nimi bronić?

Co to jest nimfa kleszcza?

Nimfa kleszcza to pośrednia forma kleszcza między larwą a formą dojrzałą. Choć zwykle nimfy nie przekraczają 1,5 mm, to są tak samo niebezpieczne jak dorosłe kleszcze. A nawet jeszcze bardziej, ponieważ trudno je dostrzec na skórze. Ma brązowo-czarny kolor, jest maleńka (wielkości łepka od szpilki) i może wyglądać jak pieprzyk, strupek albo paproch. Jeśli się naje ludzkiej krwi, podwaja swój rozmiar i może osiągać nawet 3 mm. Wtedy łatwiej ją zauważyć, choć dalej jest niewielka.

Przeczytaj także: Kleszcz u dziecka i choroby wywołane przez kleszcze. Jak uniknąć kleszcza u dziecka?

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Jak rozpoznać nimfę kleszcza?

Zwykle ma tylko około 1,5 mm i czarno-brązowy kolor. Aby przejść w stadium dorosłego osobnika, musi nasycić się krwią. Tak jak dorosły kleszcz ma 8 kończyn, dzięki którym potrafi przemieścić się nawet kilkadziesiąt metrów. Na żywiciela poluje, czkając w trawie lub liściach krzewów i drzew. Wystarczy tydzień, by przeistoczyć się w dorosłego osobnika. Gdy nie znajdzie żywiciela do zimy, potrafi przezimować i w kolejnym sezonie, gdy temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza, znów zaatakować.

W ciało człowieka wbija się dwoma przednimi kończynami. Gdy żeruje, wytwarza dużo śliny, która podrażnia skórę ofiary. Tak jak dorosłe kleszcze, można ją spotkać niemal wszędzie: na łące, w lesie, w parku, na trawniku, w ogródku, skwerach miejskich, a nawet w piwnicach.

Przeczytaj: Ugryzienie kleszcza w ciąży – czy istnieje ryzyko wystąpienia boreliozy u dziecka?

Nimfa kleszcza - jak ją bezpiecznie usunąć?

Nimfy, gdy znajdą się na ciele człowieka, wpinają się pod pachami, w pachwinach, pod kolanami, na brzuchu, w pępku, za uszami lub pod linią włosów. Początkowo trudno je w ogóle zauważyć. Zwykle zdajemy sobie sprawę z jej obecności, gdy na skórze pojawi się już widoczny stan zapalny. Im dłużej przebywa w ciele, tym większe zagrożenie groźnymi chorobami.

Nimfy kleszczy usuwamy tak samo jak dorosłe kleszcze, łapiąc całego osobnika pęsetą lub specjalnym chwytakiem do kleszczy i energicznie wyrywając go ze skóry.

Nimfy wywołują choroby

Niestety mimo swoich małych rozmiarów nimfy przenoszą takie same choroby jak kleszcze – boreliozę i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Szacuje się, że około 3 proc. nimf może wywołać boreliozę. To mniej w porównaniu z dorosłymi osobnikami, które zarażać mogą ze skutecznością 20 proc. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w przypadku nimfy, by doszło do zakażenia, musi przebywać ona około 36 godzin w skórze człowieka, a nie 2 godziny jak to jest w przypadku dorosłych kleszczy. Mamy więc więcej czasu na reakcję. Im szybciej pozbędziemy się nimfy z ciała, tym ryzyko zakażenia będzie mniejsze.

Zła wiadomość jest jednak taka, że nimfy przenoszą jeszcze jedną chorobę odkleszczową – anaplazmozę. Jest bardzo rzadko diagnozowaną chorobą, którą trudno wykryć, ponieważ aż u 2/3 chorych przebiega bezobjawowo. U pozostałych osób pojawiają się z kolei objawy, które łatwo pomylić z grypą: kaszel, gorączka, pocenie się, bóle głowy. Rzadziej dochodzą do tego nudności, bóle brzucha, a także zapalenie płuc czy niewydolność nerek.

Przeczytaj: Po jakim czasie zaraża kleszcz? Zobacz, dlaczego warto usunąć go ze skóry jak najszybciej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza