Wrastające paznokcie u dzieci. Jak zapobiec wrastaniu paznokci u niemowąt?

2011-12-14 11:25

Jeśli myślisz, że wrastające paznokcie u dzieci to wydumany problem - jesteś w błędzie. Wrastanie paznokci może dokuczać nawet niemowlakom. A dzieci cierpią przede wszystkim dlatego, że rodzice nie potrafią właściwie obcinać dzieciom paznokci u stóp. Co zrobić, by wrastające paznokcie nie stały się problemem twojego dziecka?

Wrastające paznokcie u dzieci? Wrastanie paznokci dotyczy również niemowląt
Autor: photos.com Wrastające paznokcie u dzieci? Wrastanie paznokci dotyczy również niemowląt

Spis treści

  1. Skutki wrastania paznokci
  2. Wrastające paznokcie u dzieci: jakie błędy popełniamy
  3. Jak obcinać dziecku paznokcie, by nie wrastały?
  4. Dobre buty zapobiegają wrastaniu paznokci
  5. Pierwsza pomoc przy wrastaniu paznokci
  6. Czego unikać aby paznokcie niemowlaka nie wrastały?
  7. Zobacz wideo: Wrastanie paznokci

Wrastające paznokcie u dzieci to wbrew pozorom dość częsty problem, i niestety często bagatelizowany. A wrastanie paznokci moze być nie tylko przyczyną bólu, ale również utrudniać dziecku naukę chodzenia.

Skutki wrastania paznokci

Wrastanie paznokci to stan, gdy płytka paznokciowa przerwała nienaruszalność wału około paznokciowego. Towarzyszy temu najczęściej ból oraz mokry wysięk. Dolegliwość ta częściej występuje u chłopców oraz mężczyzn, szczególnie w wieku 14-18 lat, dotyczy w większości  dużego palucha. Wynika to z faktu, iż grupa ta jest szczególnie aktywna fizycznie i nosi obuwie sportowe zwiększające urazowość. Mowa o grze w piłkę nożną i narażanie paluchów na obijanie o wnętrze obuwia. Skąd bierze się wrastanie paznokci u małych dzieci? Przede wszystkim z braku edukacji rodziców w zakresie prawidłowego obcinania paznokci.  Dotyczy to zarówno niemowlęcia, jak i dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym. A im dziecko starsze, tym wiele rzeczy przy sobie robi ono samodzielnie, również skraca paznokcie. A skoro nikt go tego nie nauczył, to postępuje ono tak, jak wydaje mu się, że jest dobrze.

Polecamy także: Dlaczego dziecko obgryza paznokcie?

Wrastające paznokcie u dzieci: jakie błędy popełniamy

Najczęściej popełnianym błędem jest obcinanie paznokci dzieciom bardzo krótko i „na okrągło”, bo zdaniem wielu rodziców, w ten sposób paznokcie nie będą zahaczały o śpioszek lub skarpetki czy rajstopy. A właśnie takie obcinanie może prowadzić do wrastania, gdyż skóra wokół wału paznokciowego nachodzi na miejsce, gdzie powinien rosnąć paznokieć. Tłumacząc bardziej obrazowo – w sposób sztuczny i nienaturalny zmieniamy wielkość wału okołopaznokciowego, utrudniając płytce paznokciowej prawidłowy wzrost. Paznokieć rośnie, przepychając się przez skórę, doprowadzając do przerwania ciągłości skóry.

Dobrze wiedzieć

Wrastające paznokcie są skutkiem:

  • niewłaściwej pielęgnacji paznokci i wycinaniem kątów paznokcia
  • predyspozycjami genetycznymi
  • noszeniem niewłaściwego obuwia (za ciasne lub za duże obuwie sportowe)

Jak obcinać dziecku paznokcie, by nie wrastały?

Paznokcie należy już od niemowlęcia obcinać „na prosto”, wzdłuż naturalnej linii brzegu paznokcia, bez wycinania kątów. Nie obcinać zbyt krótko, szczególnie u małych chłopców i osób uprawiających sport. Metody tej powinniśmy uczyć też dzieci, które już same zajmują się higieną swoich stóp.  Dobrze skrócony paznokieć nie może być ani za krótki ani za długi. To najlepsza profilaktyka wrastania paznokci. Po poradę można się udać do dobrego gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp, gdzie zostaniemy poinstruowani, jak prawidłowo obcinać paznokcie.

Dowiedz się również, co warto wiedzieć o włosach niemowlaka.

Dobre buty zapobiegają wrastaniu paznokci

Trzeba starannie dobierać buty dla dziecka. Nie kupować tanich butów z tworzywa. Dobierać rozmiar buta, również jego szerokość. Nie kupować dzieciom butów „na wyrost”. Krzywdę może zrobić zarówno za duży, jak i za mały but. Za mały powoduje, że paluszki zwijają się, za duży sprawia, że stopa nie trzyma się stabilnie w obuwiu. W przypadku dzieci w wieku szkolnym pamiętajmy, by buty sportowe dobierać do rodzaju sportu. Jeśli dziecko często gra w piłkę, musi mieć takie buty, które maksymalnie ochronią palce przed uderzeniami wewnątrz buta oraz przed przypadkowymi nadepnięciami przez rówieśników.

Poznaj prawdy i mity na temat butów dla dziecka

Pierwsza pomoc przy wrastaniu paznokci

Kiedy obserwujemy, iż wokół palucha nienaturalnie zaczyna przybywać wału, zaczyna się on robić opuchnięty bądź w skrajnym przypadku ropiejący musimy błyskawicznie zareagować. W przypadku niemowląt często wystarczy zastosować tamponadę nasączoną chociażby dostępnym w aptece Octaniseptem  lub zwykłą wodą utlenioną. Tamponada to mały kawałek włókniny opatrunkowej, którą delikatnie upychamy, za pomocą wykałaczki bądź nieostrej części pilniczka, pomiędzy wał paznokciowy a paznokieć. Opatrunek izoluje paznokieć od skóry, przez co zdrowo on przerasta, nie powodując kątowego wrastania paznokcia. Jeśli na stópce obserwujemy lekki stan zapalny (bądź tylko zaczerwienienie) powinniśmy zastosować jałową tamponadę, którą mocujemy specjalnym  aplikatorem. Obie z tych rzeczy dostaniemy w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp, gdzie doskonale przeszkolona osoba pokaże nam, w jaki sposób należy wykonywać tamponadę. Wiadomo bowiem, że dziecko rusza stopą, przez co umocowanie kawałka opatrunku jest szczególnie trudne. Niemniej, przy systematycznym  stosowaniu takich opatrunków już po kilku dniach zobaczymy znaczącą różnicę. Paznokcie u dzieci rosną bardzo szybko. Warto udać się do gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp, gdzie fachowiec pokaże, jak zakładać tamponadę oraz czym ją nasączać.

Polecamy także: Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?

Czego unikać aby paznokcie niemowlaka nie wrastały?

Nie wolno stosować środków, reklamowanych jako środki zapobiegające wrastaniu paznokci, gdyż przeznaczone są one dla osób dorosłych, które mają grubą płytkę– działanie takich środków polega na uelastycznianiu paznokci. A dzieci mają paznokcie elastyczne, więc takie preparaty mogą nadmiernie rozpuścić keratynę, czyli składnik budulcowy płytki paznokciowej. Nie decydujmy się na chirurgiczne zrywanie płytek paznokciowych u dzieci – nowoczesna kosmetologia, która rozwinęła szeroką gamę bezinwazyjnych, skutecznych korekcji paznokci, chirurgiczne zrywanie płytek paznokciowych uważa za błąd w sztuce.

Zobacz wideo: Wrastanie paznokci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza