Wtyczki do kontaktu na komary - czy elektrofumigatory na owady są bezpieczne dla dzieci?

2021-06-30 14:11

Wtyczki do kontaktu na komary to skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych insektów w domu. Niestety, nie każde wtyczki na komary są bezpieczne dla dzieci. A dokładnie, nie chodzi o same wtyczki, ale o ich zawartość, czyli płyny lub płytki zawierające szkodliwe substancje owadobójcze. Które wtyczki na komary są bezpieczne dla niemowląt i dzieci?

Wtyczki na komary
Autor: Getty images Nie wszystkie elektrofumigatory można stsować w pokajch dziecięcych

Wtyczki do kontaktu na komary, inaczej elektrofumigatory to popularny sposób na owady, zwłaszcza w nocy. Wystarczy włożyć urządzenie do kontaktu, aby po chwili w pokoju rozniósł się zapach środka owadobójczego. I tu zaczyna się problem. Nie wszystkie środki na komary stosowane we wtyczkach na komary są bezpieczne. Które wtyczki na komary można stosować bez obaw w pokoju dziecięcym?

Spis treści

  1. Wtyczki na komary, których lepiej unikać
  2. Bezpieczne dla dzieci wtyczki na komary
  3. Zobacz i kup najbezpieczniejsze wtyczki na komary
Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Wtyczki na komary, których lepiej unikać

Niebezpieczne substancje używane do odstraszania i zabijania komarów to przede wszystkim DEET. To substancja stosowana zarówno w sprayach, spiralkach, jak i wtyczkach do kontaktu. To bardzo skuteczny środek, wymyślony z myślą o żołnierzach walczących na terenach tropikalnych, niestety szkodliwy również dla ludzi. Dlatego używanie w pokojach dziecięcych wtyczek na komary z płynami lub płytkami z zawartością DEET jest niedozwolone.

Określa to przepis unijny, który zabrania stosowania DEET w produktach dla noworodków do 2 miesiąca życia i kobiet w ciąży. Ograniczone do minimum korzystanie z tej substancji dotyczy dzieci do 12. roku życia.

Czytaj również: Domowe sposoby na komary: 5 sprawdzonych sposobów i szósty radykalny, gdy natura nie zadziała

Preparaty na komary i kleszcze dla niemowląt: jak ochronić malucha przed insektami?

Uczulenie na komary, pyłki, słońce, czyli jak przeżyć z alergią na wakacjach? [WYWIAD z alergologiem]

Bezpieczne dla dzieci wtyczki na komary

Na szczęście jest wiele wtyczek na komary, które odstraszają owady w inny sposób, niż przy użyciu DEET. Kupując elektrofumigator z myślą o dzieciach, warto sprawdzić na opakowaniu, jaki jest skład odstraszacza.

Na rynku dostępne są wtyczki wytwarzając ultradźwięki zabijające komary lub zawierające substancje bezzapachowe, wolne od DEET - najczęściej są to substancje roślinne lub nieszkodliwe substancje chemiczne.

Warto jednak pamiętać, że żaden elektrofumigator nie powinien być w kontakcie dłużej niż przez 8 godzin i że urządzenie to powinno być umieszczone poza zasięgiem dziecięcych rączek.

Czytaj również:  Ukąszenia owadów u dzieci. Pierwsza pomoc przy ugryzieniach przez owady

Jak wygląda kleszcz i jak się przed nim chronić? Zobacz galerię zdjęć kleszczy

Zobacz i kup najbezpieczniejsze wtyczki na komary

Czy potrafisz rozpoznać, co dolega twojemu dziecku?

Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko nie chce ssać piersi, zaczyna się ślinić i płacze. Nagle ssie palce i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Objawy sugerują:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza