Zadławienie u dzieci: co robić, gdy dziecko się zadławi?

2015-04-01 18:23

Dziecku, które się zadławiło, trzeba pomóc szybko i skutecznie. Podpowiadamy, co zrobić w przypadku zadławienia u dziecka.

Spis treści

  1. Zadławienie u dzieci: gdy niemowlę nie oddycha, jest nieprzytomne, ale wyczuwasz tętno
  2. Zadławienie u dzieci: gdy niemowlę nie oddycha i jest nieprzytomne, a ty nie wyczuwasz tętna

Zapomniany podczas odkurzania guzik, cząstka twardej marchewki – do buzi niemowlaka może trafić każdy drobny przedmiot. Pół biedy, jeśli dziecko to połknie – wtedy z reguły nie dzieje się nic oprócz bólu brzuszka. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy to coś utkwi w drogach oddechowych dziecka. O dalszym życiu i zdrowiu decydują wówczas sekundy. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować, gdy niemowlak się czymś zadławi. W galerii znajdziesz informacje, co robić w przypadku zadławienia, gdy malec jest przytomny, ale nie może zaczerpnąć powietrza. Poniżej – jak postępować przy zadławieniu, gdy malec nie oddycha i straci przytomność. 

Czytaj także: >> Pierwsza pomoc, czyli co robić, gdy dziecko znajdzie się w niebezpieczeństwie >>

Zadławienie u dzieci: gdy niemowlę nie oddycha, jest nieprzytomne, ale wyczuwasz tętno

Ułóż malca na plecach na twardej powierzchni i udrożnij drogi oddechowe, delikatnie unosząc brodę. Sprawdź, czy ciało obce jest już widoczne i czy da się je wyciągnąć. Jeśli tak, usuń je. Jeśli nie, zacznij sztuczne oddychanie. Wykonaj pięć płytkich wdmuchnięć, obejmując swoimi ustami jednocześnie nos i usta dziecka. Jeżeli klatka piersiowa dziecka się nie unosi, przed następnym wdmuchnięciem powietrza popraw główkę malca. Sztuczne oddychanie rób przez minutę – około 20 wdechów. Zrób minutę przerwy, sprawdzając, czy ciało obce jest już widoczne. Potem znów rób sztuczne oddychanie. Postępuj tak, aż dziecko odzyska przytomność, zacznie oddychać albo do momentu, gdy przyjedzie pogotowie.

Zadławienie u dzieci: gdy niemowlę nie oddycha i jest nieprzytomne, a ty nie wyczuwasz tętna

Oprócz sztucznego oddychania rozpocznij masaż serca: po dwóch wdechach zrób 30 uciśnięć klatki piersiowej z częstotliwością 100 razy na minutę. Dwoma palcami: wskazującym i środkowym uciskaj dolną część mostka (ok. 1 cm poniżej linii sutków) na głębokość 1,5 –2 cm. Potem sprawdź, czy tętno jest wyczuwalne i czy dziecko oddycha. Gdy oddycha, ale nadal jest nieprzytomne, ułóż je na boku i czekaj na przyjazd pogotowia. Jeśli nie oddycha i nadal nie czujesz tętna, rób masaż serca na zmianę ze sztucznym oddychaniem do czasu przybycia pogotowia ratunkowego. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza