Niedoczynność tarczycy u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie tarczycy u dzieci

2015-09-04 10:43

Chora tarczyca może zaburzyć rozwój dziecka. Niedoczynność tarczycy u dzieci może zahamować ich wzrost, opóźnić dojrzewanie płciowe, a niektórych przypadkach doprowadzić do upośledzenia umysłowego. Jak rozpoznać objawy niedoczynności tarczycy u dzieci, na czym polega jej leczenie i jakie są przyczyny tej choroby?

Choroby dziecięce
Autor: thinkstockphotos.com Choroby tarczycy u dzieci mogą mieć poważne konsekwencje. Dlatego trzeba je szybko rozpoznać.

Spis treści

 1. Przyczyny niedoczynności tarczycy u dzieci
 2. Objawy wrodzonej niedoczynności tarczycy u dzieci
 3. Objawy nabytej niedoczynności tarczycy u dzieci
 4. Diagnoza niedoczynności tarczycy u dzieci
 5. Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci

Choroby tarczycy u dzieci to choroba wynikająca z niedoboru hormonów tarczycy w organizmie lub z oporności organizmu na działanie hormonów tego gruczołu. Jest to poważny stan, ponieważ hormony tarczycowe pełnią bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka już od życia płodowego i dalej po urodzeniu aż do okresu dojrzewania. Jeśli niedoczynność tarczycy nie będzie leczona, może doprowadzić nawet do upośledzenia umysłowego, często w stopniu głębokim. Dlatego objawy niedoczynności tarczycy u dzieci trzeba szybko rozpoznać.

Czytaj także: Problemy z tarczycą a ciążą. Jak tarczyca wpływa na ciążę?

Sprawdź koniecznie: Szukasz diety łagodzącej objawy Hashimoto? Wypróbuj nowy program dietetyczny

Przyczyny niedoczynności tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy u dzieci może być wrodzona (hipotyreoza). Jej przyczyną najczęściej są zaburzenia rozwoju tarczycy (np. brak jednego płata tego gruczołu). U innych dzieci z tą postacią choroby tarczyca może rozwinąć się prawidłowo, jednak nie potrafi produkować hormonów. Inną przyczyną wrodzonej niedoczynności tarczycy są choroby gruczołu tarczowego matki. W tym przypadku leki przeciwtarczycowe przyjmowane w czasie ciąży lub przeciwciała skierowane przeciwko tarczycy matki mogą przeniknąć przez łożysko i uszkodzić tarczycę dziecka. Do rozwoju hipotyreozy może doprowadzić także niedobór jodu w diecie przyszłej mamy. Warto wiedzieć, że wrodzonej niedoczynności tarczycy często towarzyszą inne wady wrodzone, np. wady serca czy w nieprawidłowości w rozwoju przewodu pokarmowego. Poza tym często współwystępuje z zespołem Downa.

Niedoczynność tarczycy u dzieci może być również nabyta. W tym przypadku do niedoboru hormonów tarczycy w organizmie może doprowadzić choroba Hashimoto, choroba przysadki mózgowej lub podwzgórza mózgu czy niewystarczająca ilość spożywanego jodu.

Objawy wrodzonej niedoczynności tarczycy u dzieci

Objawy wrodzonej niedoczynności tarczycy u noworodków praktycznie nie występują, co utrudnia rozpoznanie choroby. W niektórych przypadkach mogą się pojawić szerokie szwy czaszkowe, duże ciemię i przedłużająca się żółtaczka fizjologiczna. Dopiero z biegiem czasu rodzice zauważają, że dziecko nie rozwija się prawidłowo. Nie chce ssać piersi, w związku z tym słabo przybiera na wadze. Ma ochrypły głos, suchą, szorstką i bladą skórę, cierpi na zaparcia, jego ruchy są spowolnione. Później niż zdrowe dzieci siada, zaczyna chodzić i mówić. Jeśli na czas nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, dochodzi do upośledzenia umysłowego.

Czytaj także: Badania przesiewowe noworodków: co musisz o nich wiedzieć?

Objawy nabytej niedoczynności tarczycy u dzieci

Objawy nabytej niedoczynności tarczycy u dzieci pojawiają się w wieku późniejszym, dlatego w tym przypadku niedorozwój umysłowy zwykle nie występuje. Obserwuje się jednak inne niepokojące zmiany w rozwoju dziecka:

 • proporcje jego ciała stają się nieprawidłowe - głowa jest za duża, tułów za długi, a kończyny za krótkie
 • ma suchą skórę, a na łokciach i kolanach pojawiają się zmiany (tzw. objawy brudnych łokci i kolan, który polega na nadmiernym rogowaceniu naskórka)
 • ma suche, łamliwe i łatwo wypadające włosy
 • nie toleruje zimna
 • nie ma apetytu i ogranicza spożywanie pokarmów, jednak mimo to przybiera na wadze
 • nie może się skoncentrować, pogarsza się także jego pamięć, przez co ma problemy w nauce
 • jest ciągle senne
 • jego serce bije w zbyt wolnym tempie
 • w dalszym ciągu cierpi na zaparcia
 • u nastolatków dodatkowo opóźnia się dojrzewanie płciowe

Jeśli niedoczynność tarczycy się przedłuża, może dojść do przełomu hipometabolicznego. To stan, w którym objawy niedoczynności tarczycy się nasilają - częstość bicia serca i oddechu znacznie zwalniają, a chory skarży się, że jest mu strasznie zimno. Jeśli nie zostanie mu udzielona pomoc, może zapaść w śpiączkę.

Czytaj także: Badania przesiewowe noworodków: jakie choroby wykrywają?

Diagnoza niedoczynności tarczycy u dzieci

Wrodzona niedoczynność tarczycy, która nie jest leczona, może doprowadzić do ciężkiego i nieodwracalnego niedorozwoju umysłowego, dlatego u każdego dziecka w pierwszych dniach po urodzeniu przeprowadza się badania przesiewowe w kierunku wrodzonej hipotyreozy. Polega ono na pobraniu kropli krwi z pięty noworodka na specjalną bibułę, którą wysyła się do laboratorium.

W przypadku podejrzenia niedoczynności tarczycy w późniejszym wieku wykonuje się badania, takie jak: oznaczanie stężenia hormonów tarczycy (TSH, ft4, ft3) oraz przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO i anty-Tg). Konieczne jest także badanie palpacyjne tarczycy i USG tego narządu.

Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci

Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci polega na stosowaniu leku o nazwie tyroksyna, dzięki któremu uzupełnia się niedobór hormonów tarczycowych w organizmie. Aby ustalić odpowiednią dawkę leku, co jakiś czas wykonuje się badania krwi, dzięki którym można sprawdzić, jaki jest poziom hormonów tarczycowych w organizmie i jakiej ich ilości brakuje.

Sprawdź też temat: Niedoczynność i nadczynność tarczycy w ciąży a jej wpływ na zdrowie mamy i dziecka  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza