Kifoza u dzieci: krzywy kręgosłup, okrągłe plecy a nawet garb

2012-02-07 15:27 Agnieszka Paculanka
Kifoza u dzieci: krzywy kręgosłup, okrągłe plecy a nawet garb
Autor: _photos.com|photos.com Kifoza u dzieci

Kifoza to nadmierne wygięcie kręgosłupa w tył na odcinku piersiowym, które możesz zaobserwować, patrząc plecy lub profil dziecka. Kifoza to tzw. okrągłe plecy, w zaawansowanym stadium - garb. Najczęstszą przyczyną kifozy jest krzywica lub zgniecenia kręgu, np. na skutek dźwignięcia zbyt dużego ciężaru przez dziecko.

Kifoza to wada kręgosłupa, na którą narażone są przee wszystkim dorastające dziewczęta (garbią się, by ukryć pojawiające się piersi) i chłopcy między 10 a 15 rokiem życia. Pogłębianie się kifozy piersiowej u dziecka może wiązać się z rozwojem choroby Scheuermanna.

Diagnoza kifozy u dziecka

By zdiagnozować kifozę, konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy, który przyjrzy się postawie dziecka, przeprowadzi badanie palpacyjne kręgosłupa, sprawdzi, w jakim stopniu dziecko może wykonywać skłony i ruchy rotacyjne oraz zleci wykonanie zdjęcia kręgosłupa. 

Zdjęcie rentgenowskie przy diagnozowaniu kifozy jest wykonywane na całej długości kręgosłupa (przód/tył/góra/dół). Dziecko stoi z wyciągniętymi do przodu rękoma i utrzymuje głowę prosto. Aby ustalić elastyczność krzywej, zdjęcie rentgenowskie może być robione w pozycji leżącej.

Czytaj też: Przyczyny krzywych kolan u dzieci

Kifoza u dziecka: leczenie

Łagodna postać kifozy zwykle nie wymaga skomplikowanego leczenia. Dziecko powinno regularnie wykonywać zalecone przez ortopedę lub rehabilitanta ćwiczenia. Przy kifozie wskazane jest pływanie wszystkimi stylami na brzuchu, nie wolno zaś pływać na plecach, jeździć na rowerze, dźwigać ciężarów i gimnastykować się na przyrządach.

Gdy kifoza jest głębsza, lekarz może zalecić noszenie szelek ortopedycznych oraz – w ostateczności – operację.
Im wcześniej rozpoczyna się leczenie, tym bardziej jest efektywne.

Czytaj też: Najczęstsze wady postawy u dzieci

Obejrzyj film: Dysplazja stawu biodrowego u dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE