Piasek w oku: pierwsza pomoc w przypadku zaprószenia oka

2019-06-19 11:28

Latem zaprószenie oczu piachem zdarza się plażowiczom dość często. Piasek w oku boli, uwiera, powoduje łzawienie. Co robić, gdy ziarenka piasku dostaną się dziecku pod powiekę? Jak się go pozbyć? Oto pierwsza pomoc w przypadku zaprószenia oka.

Piasek w oku - pierwsza pomoc
Autor: Getty Images Piasek w oku - co robić, by się go pozbyć?

Spis treści

 1. Co robić w przypadku zaprószenia oka piaskiem?
 2. Jak sprawdzić, czy doszło do ścierania rogówki?
 3. Na czym polega leczenie startej rogówki?

Piasek w oku powoduje ból, łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie i światłowstręt.

Jeśli ciało obce jest przyklejone do gałki ocznej, ale przesuwa się na jej powierzchni, sama możesz udzielić dziecku pierwszej pomocy. Jeśli jednak coś się wbiło w oko, konieczna jest pomoc lekarza. Jakie są zasady pierwszej pomocy w przypadku zaprószenia oka piaskiem?

Co robić w przypadku zaprószenia oka piaskiem?

 • Nie pozwól dziecku trzeć oczu
 • Zanim dotkniesz oka, starannie umyj ręce, najlepiej wodą z mydłem.
 • Złap za rzęsy i odchyl górną powiekę, pociągnij ją ku dolnej. Ułatwi to spływanie łez, które wypłuczą ziarnko piachu. Jeśli piasek nadal tkwi, przepłucz oczy dziecka ciepłym strumieniem wody.
 • Jeżeli to nie pomogło, sprawdź, pod którą powieką jest ziarnko piachu. Gdy jest pod dolną, odchyl ją i poproś, by dziecko patrzyło do góry, i usuń je zwilżonym rogiem chusteczki.
 • Jeśli znajduje się pod górną powieką, chwyć za rzęsy i odchyl (w tym czasie dziecko musi patrzeć w dół).
 • Przepłucz oko solą fizjologiczną

Jeśli i to nie przyniesie efektu, zaklej dziecku oko opatrunkiem, by powieka się nie poruszała i szukaj pomocy lekarskiej.

Pierwsza pomoc - jak udzielić pierwszej pomocy?
Warto wiedzieć

Nie próbuj usuwać piasku z oka w inny sposób niż poprzez wypłukiwanie. W ten sposób możesz narazić oko na większe podrażnienia.

Jak sprawdzić, czy doszło do ścierania rogówki?

Jeśli mimo przepłukania oka, nadal występuje w nim nieprzyjemne uczucie, mogło dojść do ścierania rogówki. Potwierdzają to takie objawy jak:

 • ból oczu
 • nadmierne łzawienie
 • rozmazany obraz
 • zaczerwienienie oka
 • uczucie, że w oku znajduje się ciało obce

Na czym polega leczenie startej rogówki?

Otarta rogówka wymaga pomocy specjalisty. Okulista bada, czy na rogówce znajdują się zarysowania. Następnie przepisuje krople do oczu z antybiotykiem. Drobne zarysowania rogówki znikają zwykle w ciągu kilku dni. 

miesięcznik "Zdrowie" i Mjakmama.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza