Pieprzyki u dzieci: jak badać znamiona? Zostań Skin Checkerem i dbaj o swoich bliskich

2015-03-26 12:34

Pieprzyki u dzieci pojawiają się z czasem. O ile rzadko zobaczymy je na skórze niemowlaka, o tyle u starszych dzieci może już ich być mnóstwo. Jak badać pieprzyki u dzieci i dlaczego warto to robić regularnie? Opowiada o tym nowa kampania profilaktyczno-edukacyjna marki La Roche-Posay "Zostań Skin Checkerem".

Spis treści

  1. Pieprzyki u dzieci: jak badać znamiona?
  2. Pieprzyki u dzieci: na czym polega metoda "brzydkiego kaczątka"?
  3. Pieprzyki u dzieci: na czym polega metoda ABCDE?
  4. Pieprzyki u dzieci: kto powinien stosować wysoką ochronę słoneczną?
  5. Pieprzyki u dzieci: jakie filtry przeciwsłoneczne wybierać?

Pieprzyki u dzieci zwykle rodzice często kontrolują, a na pewno częściej niż u siebie. Zwracają uwagę na zmianę kształtu, koloru czy wielkości pieprzyka i jeśli tylko coś wzbudzi ich podejrzenie, jak najszybciej udają się do lekarza. Nowa kampania profilaktyczno-edukacyjna marki La Roche-Posay zachęca do systematycznej kontroli pieprzyków u dzieci oraz u pozostałych członków rodziny. Czerniak to bowiem jedyny rak skóry, który jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem i jedyny, który w 90 procentach przypadków można w pełni wyleczyć (oczywiście, jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium).

Pieprzyki u dzieci: jak badać znamiona?

Aby zapewnić swoim dzieciom kompleksową ochronę, trzeba raz w roku udać się do dermatologa na zbadanie dermatoskopem istniejących zmian. Poza tym regularnie, w domu, warto wykonywać samobadania, polegające na uważnej obserwacji całego ciała. Pomagają w tym dwie metody: metoda "brzydkiego kaczątka" oraz ABCDE.

Pieprzyki u dzieci: na czym polega metoda "brzydkiego kaczątka"?

To bardzo proste - szczególną czujność u rodziców powinny wzbudzić pieprzyki u dzieci, które różnią się wyglądem od pozostałych. Jeśli zauważymy na skórze dziecka, że jedna zmiana odstaje od innych: ma inny kolor, kształt, grubość, wygląd, jak najszybciej powinniśmy pokazać ją dermatologowi.

Pieprzyki u dzieci: na czym polega metoda ABCDE?

Metodę ABCDE do badania pieprzyków u dzieci rekomenduje Światowa Fundacja ds. Walki z Czerniakiem. Polega ona na zbadaniu pięciu kryteriów znamion: asymetrii, brzegów, koloru, średnicy i ewolucji (zmiany w czasie, uwypuklenia). Jeśli zauważymy, że pieprzyk zaczyna się zmieniać: jest asymetryczny, nieregularny, rośnie lub przekracza średnicę 5 mm, ma niejednolity kolor lub zabarwienie białe, szaroniebieskie czy czerwone, zmienia grubość, udajmy się do dermatologa.

Pieprzyki u dzieci: kto powinien stosować wysoką ochronę słoneczną?

Odpowiedź jest prosta: wszyscy. W Polsce panuje przekonanie, że filtrów powinno się używać wyłącznie w czasie wakacji. A i wtedy nie muszą być zbyt wysokie - dla dziecka wysoka ochrona SPF30-SPF50, dla dorosłej osoby wystarczy SPF15-20. To mit i to bardzo niebezpieczny - z takim podejściem możemy narazić się nie tylko na oparzenia słoneczne, ale również zachorować na czerniaka.

Ryzyko choroby wzrasta u osób o jasnej karnacji, oczach i włosach, które mają uwarunkowania genetyczne do występowania znamion bądź zachorowania na czerniaka, które często korzystają z solarium lub które w dzieciństwie cierpiały na poparzenia słoneczne. Filtry SPF50 powinny stosować przez cały rok, podobnie zresztą jak osoby o nieco ciemniejszej karnacji.

- Regularne i prawidłowe stosowanie preparatów zawierających filtry przeciwsłoneczne zmniejsza ryzyko oparzeń słonecznych, wpływa na tworzenie się i liczbę nabytych znamion melanocytowych, zmniejsza częstość występowania raków skóry kolczystokomórkowych oraz podstawnokomórkowych - mówi specjalista dermatolog-wenerolog dr med. Grażyna Kamińska-Winciorek.

Pieprzyki u dzieci: jakie filtry przeciwsłoneczne wybierać?

- Podstawą prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej jest stosowanie preparatów z filtrami o odpowiednio wysokich wskaźnikach SPF, PPD, a także ilość aplikowanego preparatu, czas nałożenia przed ekspozycją oraz powtarzanie tej czynności podczas ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Nowoczesne preparaty ochronne stanowią mieszankę filtrów chemicznych i mineralnych oraz zawierają dodatkowe składniki o działaniu antyoksydacyjnym. Antyoksydanty zawarte w filtrach np. bajkalina, która jest wyciągiem roślinnym bogatym w polifenole, chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników powstających w komórkach skóry pod wpływem promieniowania UV - dodaje dr med. Grażyna Kamińska-Winciorek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza