Wirusowe zapalenie płuc u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

2012-02-20 13:28 Agnieszka Paculanka
Wirusowe zapalenie płuc u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: _photos.com|photos.com Wirusowe zapalenie płuc u dzieci

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci występuje znacznie częściej niż u dorosłych. Charakterystyczne dla wirusowego zapalenia płuc są objawy ze strony całego układu oddechowego, a diagnozę można postawić na podstawie zdjęcia rengenowskiego płuc. Najwięcej zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy.

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci pojawia się zazwyczaj jako powikłanie innych chorób wirusowych, przede wszystkim grypochodnych, ale i samej grypy oraz infekcji wywołanych przez wirusa RSV albo adenowirusy. Dziecko może się zarazić przez kontakt z innymi chorymi, najwięcej zachorowań odnotowuje się w okresie jesienno-zimowym, w czasie epidemii grypy.

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci: objawy i przebieg choroby

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci daje charakterystyczne objawy ze strony całego układu oddechowego.Objawy te występują dwufazowo:

  • wirusowe zapalenie płuc: faza 1, ostra - występuje duży wzrost temperatury ciała i objawy ogólnego rozbicia: złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy i bóle mięśniowo-stawowe
  • wirusowe zapalenie płuc: faza 2 - dochodzi do zajęcia tkanki płucnej, pojawia się suchy kaszel, duszność i bóle w klatce piersiowej.

Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: diagnostyka

Jeśli lekarz podejrzewa u dziecka wirusowe zapaleni płuc, zleca wykonanie prześwietlenie płuc (RTG płuc) i zleca badanie krwi. Potwierdzenie rozpoznania jest oparte na badaniu radiologicznym (na zdjęciu płuc widoczne są zlewające się zacienienia) i serologicznym (badanie poziomu przeciwciał na antygeny wirusowe).

Sprawdź też: pneumokoki >>>

Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: leczenie

Wirusowe zapalenia płuc u dzieci bardzo małych leczy się zawsze w szpitalu, natomiast dzieci starsze moga być leczone w domu. Ze względu na wirusowy charakter choroby nie stosuje się leczenia antybiotykami, chyba, że w gre wchodzi zagrożenie dodatkowym zakażeniem bakteryjnym. By do niego nie dopuścić, konieczne jest regularne usuwanie wydzieliny oskrzelowej poprzez oklepywanie pleców, podawanie leków wykrztuśnych i pojenie dziecka. Lekarz może zadecydować również o podawaniu leków przeciwwirusowych czy też leków stymulujących układ immunologiczny.

Sprawdź też: gorączka u dzieci >>>

Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: profilaktyka

Wśród najważniejszych zaleceń dotyczących profilaktyki jest unikanie skupisk ludzkich w czasie intensywnych zachorowań wirusowych i zaszczepienie się przeciwko grypie! Skuteczność szczepionek przeciwgrypowych sięga 75–90 proc. Są one przygotowywane co roku, a ich skład uzależnia się od zagrażających zakażeń.

Grypa u dzieci: wideo

Grypę u dziecka łatwo pomylić z jesiennym przeziębieniem. Gdy maluch jest rozdrażniony, apatyczny, nie ma apetytu i ma wysoką gorączkę, może chorować na grypę. Jak postępować w przypadku tej choroby i kiedy udać się do lekarza?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE