ZDROWIE DZIECKA: jak rozpoznać PŁASKOSTOPIE u dziecka? [FILM]

2014-10-03 11:10 Katarzyna Stańczyk
Płaskostopie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com 50 procent dzieci między 2. a 4. rokiem życia ma płaskostopie.

Małe dzieci nie mają płaskostopia. Zniekształcenie stopy pojawia się, kiedy dziecko zaczyna chodzić, a jego stopa ulega nadmiernemu obciążeniu. Jak rozpoznać płaskostopie u dziecka? Jak sobie z nim radzić? Radzi ortopeda dr Tomasz Rawo.

Płaskostopie najczęściej objawia się u dziecka między 2. a 4. rokiem życia. Polega na zniekształceniu stopy i obniżeniu jej sklepienia tak, że staje się płaska. Rodzice, widząc, że dziecko ma płaską stopę, najczęściej wpadają w przerażenie. Czy słusznie?

>> Wady postawy powstają już u niemowląt. Zobacz, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice >>

Zdrowie dziecka: kogo dotyczy płaskostopie?

Na początek najważniejsze - płaskostopiem nie trzeba martwić się na zapas. Problem ten dotyczy 50 procent dzieci między 2. a 4. rokiem życia i często zanika wraz z wiekiem. Jeśli dziecko idzie do szkoły i dalej ma taką stopę, wtedy można zacząć się niepokoić.

>> Proste plecy dziecka. Jak zapobiegać wadom postawy? >>

Zdrowie dziecka: jak sprawdzić, czy dziecko ma płaskostopie?

Jeżeli nasz maluch ma taki problem, należy udać się z nim do ortopedy. On oceni nie tylko stopy dziecka, ale również sprawdzi, czy ma prawidłową postawę.

Aby sprawdzić, czy dziecko ma płaskostopie, ortopeda wykonuje specjalne badanie komputerowe. Dziecko musi przejść po wyznaczonym torze, a lekarz sprawdza na komputerze, jakie jest obciążenie stóp. Badanie pokazuje usklepienie stopy, nacisk oraz osie stopy.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE