ZDROWIE DZIECKA: jak rozpoznać PŁASKOSTOPIE u dziecka? [FILM]

2014-10-03 11:10
Płaskostopie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com 50 procent dzieci między 2. a 4. rokiem życia ma płaskostopie.

Małe dzieci nie mają płaskostopia. Zniekształcenie stopy pojawia się, kiedy dziecko zaczyna chodzić, a jego stopa ulega nadmiernemu obciążeniu. Jak rozpoznać płaskostopie u dziecka? Jak sobie z nim radzić? Radzi ortopeda dr Tomasz Rawo.

Płaskostopie najczęściej objawia się u dziecka między 2. a 4. rokiem życia. Polega na zniekształceniu stopy i obniżeniu jej sklepienia tak, że staje się płaska. Rodzice, widząc, że dziecko ma płaską stopę, najczęściej wpadają w przerażenie. Czy słusznie?

>> Wady postawy powstają już u niemowląt. Zobacz, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice >>

Zdrowie dziecka: kogo dotyczy płaskostopie?

Na początek najważniejsze - płaskostopiem nie trzeba martwić się na zapas. Problem ten dotyczy 50 procent dzieci między 2. a 4. rokiem życia i często zanika wraz z wiekiem. Jeśli dziecko idzie do szkoły i dalej ma taką stopę, wtedy można zacząć się niepokoić.

>> Proste plecy dziecka. Jak zapobiegać wadom postawy? >>

Zdrowie dziecka: jak sprawdzić, czy dziecko ma płaskostopie?

Jeżeli nasz maluch ma taki problem, należy udać się z nim do ortopedy. On oceni nie tylko stopy dziecka, ale również sprawdzi, czy ma prawidłową postawę.

Aby sprawdzić, czy dziecko ma płaskostopie, ortopeda wykonuje specjalne badanie komputerowe. Dziecko musi przejść po wyznaczonym torze, a lekarz sprawdza na komputerze, jakie jest obciążenie stóp. Badanie pokazuje usklepienie stopy, nacisk oraz osie stopy.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza