Jak ZACHĘCIĆ dziecko do CZYTANIA? 5 sprawdzonych sposobów

Książka
Autor: thinkstockphotos.com Żeby dziecko miało rozwiniętą wyobraźnię, było ciekawe świata, chętnie zdobywało wiedzę i nie miało problemów z nauką, musisz zachęcać je do czytania książek.

Żeby dziecko miało rozwiniętą wyobraźnię, było ciekawe świata, chętnie zdobywało wiedzę i nie miało problemów z nauką, musisz zachęcać je do czytania książek. Nie jest to proste, zwłaszcza teraz, gdy książki zostały zepchnięte na margines. Jak rozbudzić w dziecku miłość do książek? Sprawdź!

Wszyscy wiedzą, że czytanie książek procentuje. Zapytaj znajomego, czy warto to robić - jestem pewna, że usłyszysz szybką odpowiedź: "Oczywiście!". Dopytaj dlaczego, a stanowczym głosem wymieni Ci wiele zalet książek. Zapytaj, kiedy ostatni raz przeczytał książkę, a zapadnie niezręczna cisza.

Książki są niesamowite, a jednak rzadko po nie sięgamy i nie potrafimy zachęcić dzieci do czytania. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej wynika, że ponad 60 procent Polaków w ogóle nie czyta książek. Czytamy w szkole, bo musimy (albo i nie), a po zakończeniu edukacji nie sięgamy już w ogóle po książki. Zapotrzebowanie na narrację zaspokajają nam seriale telewizyjne, zresztą nie mamy wyrobionego nawyku czytania. I właśnie w tym leży problem - bez książek nie mogą obejść się Ci, którym w dzieciństwie rodzice zaszczepili miłość do papierowego świata.

>>Przeczytaj również, jak wybrać odpowiednią książkę dla dziecka!>>

Czytaj, a dziecko będzie robić to samo

W gruncie rzeczy zachęcenie dziecka do czytania jest bardzo proste. Jeśli rodzice będą czytać wieczorami, dla dziecka sięganie po książkę będzie równie naturalne co zmienianie butów. Nie oczekuj, że będzie chciało czytać, kiedy sama spędzasz wieczory przed telewizorem. Oswój je z książkami, pokazując, że to stały i ważny element waszego domu.

Wyrób nawyk czytania

Ważne, aby od małego zachęcać dzieci do czytania. Wyrób w dziecku nawyk wieczornego wspólnego czytania. Jeśli maluch chodzi do przedszkola, wybieraj najpierw książki z okienkami albo produkty multimedialne, które będą dla niego atrakcyjne wizualnie. Jeśli mimo tego nie chce czytać, sięgnij po komiksy. Spodobają mu się obrazki, a z czasem zacznie interesować się również tekstem. W komiksach jest go niewiele, więc to dobra rozgrzewka przed sięgnięciem po dłuższe pozycje.

Dobieraj książki do zainteresowań dziecka

Pamiętaj, aby dobrać książki nie tylko odpowiednio do wieku dziecka, ale również jego zainteresowań. Jeśli maluch kocha dinozaury, zabierz go do parku rozrywki albo do muzeum, a później kup mu książeczkę o tych prehistorycznych kręgowcach. Następnie podsuń mu atlas, aplikacje multimedialne, w których będzie mogło czytać i bawić się obrazkami. Jeśli systematycznie będziesz je zachęcać do czytania, Twoje działania z pewnością przyniosą zamierzony efekt.

Pozwól dziecku wybierać

Bardzo dobrym pomysłem są wspólne wypady do księgarni albo biblioteki. Zabieraj dziecko ze sobą, zaprowadź do odpowiedniego działu i pozwól mu dokonywać samodzielnych wyborów. Jeśli dziecko samodzielnie wybierze książeczkę, chętniej ją przeczyta.

Graj w gry usprawniające czytanie

Jeśli często grasz z dzieckiem w gry planszowe - to doskonale. Sięgnij po takie, które usprawnią czytanie. np. "Sylaby" czy "Scrabble". Jeśli dziecko zacznie płynniej czytać, szybko zacznie sięgać po komiksy czy książki. Zwyczajnie będzie mu to sprawiało radość.

>>Zobacz również, jakiego rodzaju książki warto czytać dzieciom!>>

x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE