Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy

2010-08-02 13:14

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Dla większości dzieci rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to bardzo duża zmiana. Jeżeli twoje dziecko także czeka w tym roku pierwszy dzień szkoły, warto abyś przygotowała je do tego momentu jak najlepiej. By proces przystosowania się do nowej rzeczywistości przebiegł bezboleśnie, warto by uczeń się do tego dobrze przygotował.

Porady dla rodziców pierwszaka
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Szkoła przyjazna uczniowi
  2. Jak zachęcić dziecko do nauki – 5 sposobów [SŁUCHAJ online]
  3. Przygotowanie dziecka do szkoły
  4. Plan dnia ucznia
  5. Pierwsza klasa to dla dziecka wyzwanie

Rozpoczęcie nauki to duże wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i rodzica. W końcu wiąże się to z wieloma zmianami w życiu codziennym. Pojawią się nowe szkolne obowiązki, a razem z nimi także problemy. Debiutujący uczeń nie zawsze będzie w stanie sam sobie z nimi poradzić. Jak mu w tym pomóc? Porad udzielają Agata Żurowska-Tuchowska, pedagog i właścicielka przedszkoli i szkoły podstawowej „Tęczowy Ogród” oraz Agnieszka Robak, psycholog.

Szkoła przyjazna uczniowi

- Kluczowe jest pozytywne nastawienie. Szkołę należy przedstawiać jako ciekawe miejsce, gdzie dziecko pozna wiele nowych dzieci, a także nauczy się ciekawych rzeczy – tłumaczy Agata Żurowska-Tuchowska. – Dobrym pomysłem jest wspólne oglądanie zdjęć, na których mama i tata występują w roli ucznia - w szkolnych fartuszkach czy z obowiązkowymi tarczami. Można powspominać zabawne sytuacje z czasów, gdy sami się uczyliśmy oraz przyjaźnie, które wtedy zawarliśmy.

Jak zachęcić dziecko do nauki – 5 sposobów [SŁUCHAJ online]

Przygotowanie dziecka do szkoły

Warto pokusić się o wycieczkę do szkoły, w której dziecko będzie zaczynać naukę. W ten sposób przyszły uczeń pozna nie tylko sam budynek, ale również drogę, którą będzie pokonywał przez najbliższych kilka lat. Dzięki temu także w pierwszym dniu nauki nasze dziecko poczuje się pewniej. – Podstawą przygotowania do rozpoczęcia nauki jest rozmowa. Podpytaj malucha czy czegoś się boi, ma jakieś obawy. To może być pierwszym krokiem do rozwiania strachu i niepewności – podpowiada Agnieszka Robak, psycholog. – Umiejętność słuchania naszej pociechy i rozmawiania z nią na pewno zaprocentuje w przyszłości. Ważne jest poruszanie różnych tematów, zadawanie pytań, wymienianie poglądów i podtrzymywanie dialogu z dzieckiem. Dziecko należy chwalić za dobre zachowanie i ganić za niewłaściwe. Zawsze też trzeba mu wyjaśnić, co zrobiło źle. To na pewno wpłynie pozytywnie na jego poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie do rodziców.

Plan dnia ucznia

Z rozpoczęciem nauki w szkole wiąże się wiele obowiązków takich jak odrabianie lekcji, codzienne pakowanie plecaka czy też wykonywanie poleceń nauczyciela. Dla pierwszoklasisty to zupełna nowość i może budzić lęk. Zadaniem rodziców jest odpowiednie przygotowanie pociechy do nowych zadań. Wspólne ustalenie rozkładu dnia - podział na odrabianie lekcji, odpoczynek, aktywność fizyczną i wyznaczenie stałej godziny pójścia spać, zorganizuje dziecku i rodzicom czas. - Niezwykle istotne jest również to, by nasze dziecko stawało się coraz bardziej samodzielne i odpowiedzialne. Nie będziemy mu przecież mogli towarzyszyć przez cały dzień, a nauczyciel będzie miał pod opieką również inne dzieci – mówi Agata Żurowska-Tuchowska. – Nasze dziecko powinno nauczyć się samo podejmować decyzje, oczywiście na miarę swoich możliwości. Na początek pozwólmy mu np. zdecydować w co chce się ubrać czy co chciałoby robić po lekcjach. Ważne jest również to, by rodzice nie wyręczali siedmiolatka w czynnościach, z którymi sam potrafi dać sobie radę. Wyniesienie śmieci, posprzątanie pokoju, zatemperowanie ołówka czy niesienie własnego plecaka to nie są rzeczy trudne. Dla dziecka stanowią one wyzwania. Ich realizacja buduje wiarę w siebie. Nie oznacza to oczywiście, że należy zostawiać malucha samego z problemami. Powinien on zawsze czuć, że znajdzie w rodzicu oparcie.

Pierwsza klasa to dla dziecka wyzwanie

Szkoła to na początku nauka pisania, czytania i liczenia. Aby dziecko poradziło sobie z lekcjami, należy wzmacniać w nim poczucie odpowiedzialności oraz rozbudzać ciekawość. Warto także pamiętać o tym, że siedmiolatki nie są w stanie skoncentrować się na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Dobrze jest zatem połączyć odrabianie prac domowych z zabawą lub organizować co jakiś czas przerwy, np. na krótki spacer. - Szkoła to miejsce, gdzie dziecko ma się uczyć, a nie być we wszystkim najlepsze – przypomina Agnieszka Robak, psycholog. – Oczekiwania rodziców powinny zatem iść w parze z jego możliwościami. W przeciwnym wypadku zapał pierwszoklasisty szybko minie, a ponowne zainteresowanie dziecka szkołą i nauką nie jest już takie proste.

materiały prasowe "Tęczowy Ogród"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza