Chmury Arystofanesa - streszczenie lektury

2020-02-26 9:22
Chmury Arystofanesa
Autor: Getty images

Chmury Arystofanesa to antyczna komedia grecka. Opowiada o problemie wychowania młodzieży zgodnie z zasadami filozofii Sokratesa. Posłuchaj streszczenia lektury i dowiedz się, do czego prowadzi zdaniem autora nieprawidłowe kształtowanie młodych ludzi.

Arystofanes to twórca wielu komedii. Pisarz żył na przełomie V i IV wieku p.n.e.. jego komedia Chmury krytykuje system wychowania młodzieży zgodny z zasadami Sokratesa, których autor nie lubił i nie pochwalał.

Zdaniem wielu greków Sofiści - uczniowie Sokratesa, kazali sobie płacić za nauczanie młodzieży, co przekładało się na to, ze młodym ludziom nie wpajano cennych wartości ani ideałów. Uczono ich zasad retoryki bez skupiania się nad zasadami moralnymi. 

Komedia opowiada o synu rolnika, który odmawia pójścia do szkoły Sokratesa. Ojciec ma nadzieję, że wykształcenie pomoże jego dziecku wyjść z długów. Niestety, nauczanie prowadzi tylko do tego, że syn traci szacunek do ojca. Posłuchaj streszczenia lektury i dowiedz się więcej o losach bohaterów komedii.  

Przeczytaj również: streszczenie Mitologii Jana Parandowskiego

Antygony Sofoklesa

Odysei Homera

Arystofanes - Chmury - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE