"Cztery piątki" skłóciły internautów. Dzieci bez wahania wskażą dobry wynik

2024-04-28 14:02

Na pierwszy rzut oka zadanie z matematyki z czterema piątkami jest proste jak drut - jednak sposób jego rozwiązania sprawia trudność wielu dorosłym. Pomóc za to mogą im... ich dzieci. A wam jak poszło rozwiązanie równania rodem z lekcji matematyki w szkole podstawowej?

Niby proste działanie, a rodzice się wykładają. Zmierzycie się z nim?
Autor: mjakmama24.pl

Matematyka nie należy do ulubionych przedmiotów uczniów. Często sprawia problemy, a w rozwiązywanie zadań domowych zaangażowana jest cała rodzina. Czasem jednak okazuje się, że to, co sprawia trudność dzieciom, jeszcze więcej kłopotów przysparza rodzicom.

Viki Gabor o szkole i ocenach - matematyka najtrudniejsza

Proste zadanie z czterema piątkami

W internecie pojawiło się zadanie ze szkoły podstawowej, które okazało się trudniejsze, niż wszyscy sądzili. Pozornie proste działania na czterech piątkach w rzeczywistości wywołały falę domysłów i przypuszczeń.

5 - 5 x 5 + 5 = ?

Od czego zacząć? Podpowiadamy

Cała trudność polegała na ustaleniu właściwej kolejności zadań. Jeśli tego nie zrobimy i zaczniemy od błędnego działania, otrzymamy zły wynik. Zanim przystąpimy do działania, powinniśmy się zastanowić, czy w pierwszej kolejności powinniśmy mnożyć, odejmować czy dodawać.

Okazuje się, że jest to bardzo proste, ponieważ ustalają to reguły. W pierwszej kolejności zawsze wykonuje się pierwiastkowanie i potęgowanie, w drugiej mnożenie i dzielenie, a w trzeciej dodawanie i odejmowanie. W tym przypadku zatem najpierw powinniśmy pomnożyć przez siebie piątki, a dopiero później wykonać pozostałe działania.

Rozwiązanie zadania

Aby poprawnie rozwiązać to działanie, należy:

  1. Pomnożyć przez siebie 5x5
  2. Następnie wykonać działania 5-25, co daje wynik -20
  3. Następnie do wyniku -20 dodać 5, by otrzymać -15

Poprawny wynik to zatem -15.

Czytaj: Czy wiesz, że praca domowa krzyżuje plany 63 procent rodziców?