Czy rodzice powinni pomagać dziecku w odrabianiu lekcji?

2020-01-28 12:27

Pytanie, czy pomagać dziecku w lekcjach, w trakcie roku szkolnego zadaje sobie niemal każdy rodzic ucznia. Jaka jest na nie najlepsza odpowiedź? 

Rodzice odrabiają lekcje
Autor: Getty images

Spis treści:

 1. Plusy pomagania dziecku w lekcjach
 2. Dlaczego nie warto wyręczać dziecka w lekcjach
 3. Jak mądrze pomagać w odrabianiu lekcji

Odrabianie lekcji to obowiązek, za którym większość uczniów, mówiąc delikatnie, zwyczajnie nie przepada. Wielu rodziców ma wrażenie, że dzieci, zwłaszcza młodsze, siedzą nad nimi godzinami, a nawet zasypiają nad otwartym zeszytem.

By wszystko poszło szybciej i sprawniej, pomagają więc swoim pociechom w co trudniejszych zadaniach, a niekiedy wręcz je wyręczają. Tylko czy na pewno to, co robią w dobrej wierze, w końcowym efekcie jest korzystne dla dziecka?

Plusy pomagania dziecku w lekcjach

Dzieci, które są na początku swojej szkolnej ścieżki edukacyjnej, zazwyczaj potrzebują pomocy w lekcjach. Dla nich szkoła, nauka czytania i pisania jest czymś zupełnie nowym i trzeba czasu, a także wydatnej pomocy rodzica, by pierwszoklasista wdrożył się w szkolne obowiązki i nauczył odrabiać lekcje.

Pomocy w odrabianiu lekcji często jednak oczekują również uczniowie starszych klas szkoły podstawowej. I wielu z nich ją dostaje.

Zapewne dla większości rodziców największym plusem tego, że pomagają córce lub synowi w lekcjach, będzie oszczędność czasu. Godziny, które pociecha spędziłaby nad rozwiązywaniem zadań z matematyki czy na pisaniu wypracowania, spędzi dzięki tej pomocy w inny sposób.

W zeszycie nie będzie błędów, poprawek czy skreśleń, praca domowa napisana pod kierunkiem rodzica (niekiedy nawet jego ręką) być może uzyska lepszą ocenę, niż ta pisana samodzielnie.

Spis treści: Co zrobić, gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji?

Jak zachować spokój w trakcie odrabiania lekcji? 7 zasad dla rodziców

Dobrze wiedzieć

Mgr Monika Janowska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej – specjalista poradni NEOLOGOPEDIA

Jako wychowawca i nauczyciel, który spędza naprawdę dużo czasu z waszymi pociechami doskonale je znam. I od razu wiem, czy ich prace domowe zrobione zostały samodzielnie czy z pomocą dorosłego. Czasami nawet odsyłam taką pracę do domu, z bardzo dobrą oceną dla rodzica i z prośbą o zrobienie tej samej pracy przez dziecko.

Niepotrzebną intencją rodzica (lub innych pomagających w lekcjach) jest to, aby praca domowa wyglądała jak najlepiej, oraz tak jakby była zrobiona wyłącznie przez dziecko. Mam często wrażenie, że osoby wspierające dziecko w lekcjach chcą ukryć swoją rolę i obecność. I na tym właśnie polega problem.

Wiele dzieci niewątpliwie wymaga pomocy w odrabianiu lekcji, choćby w organizacji czasu i miejsca, oraz na pierwszych etapach edukacji. Są też dzieci, które zupełnie nie poradzą sobie same z odrobieniem pracy domowej i pomoc im jest konieczna. Wspólne odrabianie lekcji może też być miłym, lubianym i stałym elementem życia rodzinnego. Natomiast pomoc rodziców w lekcjach musi być nastawiona wyłącznie na:

 • wdrażanie dziecka do samodzielności i odpowiedzialności, 
 • wyrobienia nawyku i umiejętności nauki w domu,
 • okazaniu dziecku wsparcia rodzicielskiego,
 • pomoc w ewentualnych trudnościach dziecka (a nie na sam rezultat),
 • monitorowaniu ewentualnych problemów. 

Jeśli będziecie o tym pamiętać w trakcie pracy z dzieckiem, wasze działania będą potrzebne i wskazane.

Dlaczego nie warto wyręczać dziecka w lekcjach?

Nauczyciele i psychologowie ostrzegają jednak, że stałe pomaganie w lekcjach dziecku, które mogłoby je już samo odrobić, ale woli wyręczyć się rodzicami, przynosi bardzo dużo szkody. Zadawane lekcje mają pomóc w zrozumieniu i utrwaleniu wiedzy, niezbędnej, by zaliczyć sprawdzian.

 • Dziecko, które odrabia lekcje bez niczyjej pomocy, musi samo dojść do rozwiązania, nieraz popełniając błędy: w ten sposób lepiej przyswaja materiał przerabiany na lekcjach.
 • Odrabianie lekcji ma nauczyć je samodzielnie pracować, ale jest też jednym z kroków na drodze do poczucia samokontroli, wiary we własne możliwości. Nie liczy się samo odrobienie zadań, ale też pamiętanie o pracy domowej, zaplanowanie na nią czasu, słowem – postawienie przed sobą konkretnego celu, a następnie konsekwencja w jego realizacji.
 • Dziecko, któremu rodzice stale pomagają w lekcjach, nie uczy się bycia samodzielnym, nie jest też za te lekcje odpowiedzialne, trudno więc oczekiwać, że będzie odpowiedzialne również w innych dziedzinach życia (np. że będzie pamiętało o wyjściu z psem).

Nic się przecież nie stanie, jeśli kilka razy zapomni o pracy domowej lub odrobi ją źle: dzięki temu, że będzie musiało zmierzyć się z konsekwencjami, nauczy się dbać o swoje sprawy i porządnie wykonywać obowiązki.

Czytaj:  Jak dużo prac domowych nauczyciele powinni zadawać dzieciom?

Jak skutecznie pomagać dziecku w odrabianiu lekcji?

Dobrze wiedzieć

Mgr Monika Janowska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej – specjalista poradni NEOLOGOPEDIA

 • Nie nastawiajcie się na samo odrobienie i zaliczenie pracy oraz otrzymanie dobrej oceny (bo i tak powinna być wtedy podzielona na pół).
 • Celem pracy domowej jest powtórzenie, utrwalanie i rozszerzanie wiedzy oraz uczenie się rozwiązywania problemów (jak i samego rozumienia zadań). 
 • Ważny jest sam proces. Uczymy się uczyć!
 • Należy pomagać i wspierać dziecko w aspektach które są dla niego trudne, ale nie wyręczać go.
 • Przy odrabianiu lekcji, wbrew pozorom nie jest wcale korzystne, aby być ekspertem w danej dziedzinie. Przeciwnie, najlepiej kiedy rodzic uczy się razem z dzieckiem i napotyka podobne problemy, które wspólnie pokonujecie (pogłębiając też wzajemne relacje). Natomiast w tych aspektach, w których dziecko radzi sobie dobrze, trzeba wycofać się z nadzoru i pomocy i w ten sposób pozwolić mu wzmacniać te umiejętności. Nie zapominajcie o pochwałach!

Miłego odrabiania lekcji!

Ile kosztuje pomoc do odrabiania lekcji? Wideo

Ile kosztuje pomoc do odrabiania lekcji

Jak mądrze pomagać w odrabianiu lekcji? 

Nie chodzi jednak o to, by w ogóle dziecku nie pomagać w lekcjach, ale by robić to mądrze – pomagać, wytłumaczyć, ale nie wyręczać.

 • Nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas wskażesz sposób rozwiązania zadania z matematyki, zerkniesz czy wszystko robi prawidłowo, pokażesz, gdzie szukać zdjęć na prezentację z przyrody, czy podczas pisania rozprawki nakierujesz na odpowiedni tok myślenia.
 • Daj też dziecku do zrozumienia, że zawsze może liczyć na twoją pomoc i że w razie wątpliwości zawsze może o coś zapytać. Zakomunikuj jednak, że nie zamierzasz robić lekcji za nie – jeśli nie wie, jak coś napisać lub rozwiązać, niech najpierw odrobi to w brudnopisie, a ty sprawdzisz, czy wszystko jest dobrze.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza