Dorośli mają spory problem, ale dzieci rozwiązują je w mgnieniu oka. Gdzie jest haczyk?

2024-03-27 12:25

Wystarczy jedno spojrzenie, żeby wiedzieć, że wynik to... 122! A przynajmniej tak twierdzi większość internautów, którzy postanowili zmierzyć się z tą zagadką. Ale jeśli też obstawiasz taki wynik, to musimy cię zmartwić - jest błędny. Przyjrzyj się jeszcze raz i sprawdź, czy tym razem podałeś dobre rozwiązanie.

Dorośli mają spory problem, ale dzieci rozwiązują je w mgnieniu oka. Gdzie jest haczyk?
Autor: Getty Images & Canva / opracowanie własne Dorośli mają spory problem, ale dzieci rozwiązują je w mgnieniu oka. Gdzie jest haczyk?

Marzec to miesiąc królowej nauk, czyli matematyki, dlatego zagadek podobnych do tej, w internecie z pewnością pojawi się mnóstwo. Niektóre szkoły organizują obchody Ogólnopolskiego Dnia Matematyki, zachęcając do różnych matematycznych zabaw. Za podanie właściwych odpowiedzi można zdobywać nagrody.

Wprawdzie za rozwiązanie poniższego równania nagród nie ma, jednak satysfakcja płynąca z podania właściwego wyniku powinna być wystarczająca. W końcu całkiem spora liczba osób ma problem z tym, by rozwiązać to równanie. I wcale nie mamy na myśli uczniów szkoły podstawowej, ale dorosłych.

Zobacz też: Zagadka z zapałkami tylko dla geniuszy. Wystarczy jeden ruch, by powstał kwadrat

Spis treści

  1. Tę zasadę znają już dzieci z podstawówki
  2. Rozwiązanie podchwytliwej zagadki matematycznej
Matura 2023 - rady i patenty dla maturzystów #EwelinaPyta

Tę zasadę znają już dzieci z podstawówki

Osoby rozwiązujące równania matematyczne, które często pojawiają się na różnych stronach i platformach do nauki, mogą wpaść w pewną pułapkę.

Oto równanie, które należy rozwiązać:

  • 122:2x5-9=?

Oczywiście tak jak w przypadku każdego innego matematycznego działania, najważniejsza jest tutaj kolejność wykonywania działań. Najpierw wykonujemy działania w nawiasach, następnie dzielimy, mnożymy, dodajemy i odejmujemy. Niby logiczne, a jednak wiele osób o tym zapomina.

Co robić, jeśli w równaniu jest zarówno mnożenie jak i dzielenie? Zgodnie z właściwą kolejnością, działania wykonujemy od lewej do prawej.

Wydaje się jednak, że w przypadku akurat tego równania nie ma mowy o pomyłce. W końcu wystarczy najpierw podzielić 122 przez 2, co daje 61. Następnie uzyskany wynik mnożymy przez 5, co z kolei daje nam 305. Od tego wyniku odejmujemy 9, uzyskując 296. Takie jest właściwe rozwiązanie równania.

Skąd więc bierze się pomyłka?

Zobacz też: Tę zagadkę rozwiąże tylko 1 na 10 osób. Wynik nie jest oczywisty

Rozwiązanie podchwytliwej zagadki matematycznej

Okazuje się, że zagadka, nad którą głowią się internauci, wcale nie jest trudna, a właśnie przez to, że jest łatwa, trudna się wydaje... Dlaczego tak się dzieje? Otóż przyzwyczajeni do czyhających na nas pułapek sądzimy, że to byłoby zbyt piękne, aby wystarczyło zrobić wszystkie działania od lewej do prawej i uzyskać właściwy wynik. To dlatego niektórzy kombinują i... przekombinowują.

Najpierw mnożą 2x5 uzyskując 10. Od 10 odejmują 9, otrzymując 1. Dzieląc 122 przez 1, uzyskamy 122. I właśnie ten wynik (zupełnie błędny!) jest drugim najpopularniejszym wynikiem, jaki podają internauci.

Okazuje się, że nie warto tracić zdrowego rozsądku i w przypadku obliczeń po prostu trzymać się zasad. Wtedy równania, także te z pozoru podchwytliwe, nie będą stanowiły problemu.

Czytaj też: Które z dzieci stłukło wazon? Prosty test zdradzi, jaką masz osobowość

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza