Dzieci uwielbiają szukać "zaginionych" wyrazów. A ty, jak sobie poradzisz?

2024-05-04 13:35

Wykreślanki to coś, co uwielbiają i mali, i duzi. Tym razem nie będziesz szukać ukrytych słów, musisz ułożyć wyraz z rozsypanych literek. Ta zagadka nie jest skomplikowana, w dodatku przygotowaliśmy podpowiedzi. A mamy mają ułatwione zadanie!

Dzieci uwielbiają szukać zaginionych wyrazów. A ty, jak sobie poradzisz?
Autor: Canva/opracowanie własne Dzieci uwielbiają szukać "zaginionych" wyrazów. A ty, jak sobie poradzisz?

Zagadki logiczne są różne: możemy np. rozwiązywać równania matematyczne, przekładać zapałki, typować, które naczynie napełni się pierwsze. To dobry sposób na nudę i na ćwiczenie umysłu. Nie potrzeba skomplikowanych zadań, aby pobudzić szare komórki do działania. Jeśli masz chwilę, zapraszamy cię na krótki trening. Tym razem nie chodzi o podanie wyniku równania, a o ułożenie wyrazu z rozsypanych liter.

Spis treści

  1. 10 liter, jedno słowo. Ułożysz je?
  2. Podpowiedź do układanki
  3. Słowo z rozsypanych liter
Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

10 liter, jedno słowo. Ułożysz je?

Układanie słów z rozsypanych liter to znana i popularna zabawa, która przybiera wiele różnych form. Czasem mamy do dyspozycji litery, z których mamy ułożyć jak najwięcej przypadkowych słów, innym razem wśród gąszczu liter należy znaleźć konkretne wyrazy, możemy też ułożyć słowo ze wszystkich dostępnych liter, nie pomijając ani jednej.

I takie zadanie masz tym razem - masz do dyspozycji 10 liter, pięć samogłosek i pięć spółgłosek, musisz odkryć "zaginione" słowo. Gotowy? To zaczynamy!

Popatrz na litery i powiedz, jakie słowo skrywają.

10 liter, jedno słowo
Autor: Canva/opracowanie własne 10 liter, jedno słowo

Podpowiedź do układanki

Wpatrujesz się w literki i nic a nic nie dostrzegasz? Podpowiem ci, że zarówno pierwsza, jak i ostatnia litera tego słowa to samogłoska. Ułatwione zadanie mają wszyscy ci, którzy interesują się ciałem człowieka, a także kobiety, które mają za sobą poród - również ten po terminie. To słówko możemy także kojarzyć z karmieniem piersią. Wyzwala też potrzebę bliskości. Chyba wiesz już całkiem sporo, rozwiązanie zagadki literowej nie powinno być wyzwaniem.

Słowo z rozsypanych liter

Na koniec dodajemy jeszcze jedną podpowiedź: hormon miłości. Teraz już wszystko powinno być jasne. Popatrz jeszcze raz na litery i podaj odpowiedź:

T A S Y C O N Y K O

Już to widzisz, prawda? Z liter możemy ułożyć słowo: OKSYTOCYNA. To hormon, który mamy doskonale znają. Kojarzy się z porodem i karmieniem piersią, jednak jej działanie odczuwamy i na co dzień. Hormon miłości i przywiązania - bo tak często nazywamy oksytocynę - m.in. wpływa na rozwój więzi między ludźmi. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Jak działa oksytocyna?

Przeczytaj także: Z tą zagadką poradzą sobie pierwszaki. Rodzice nie mogą zrozumieć o co chodzi

Znasz matematykę lepiej niż 13-latek? Ten quiz pokaże, ile pamiętasz ze szkoły

Pytanie 1 z 6
W sadzie rosną drzewa owocowe: grusze i jabłonie. Liczba grusz jest o 40% większa od liczby jabłoni. Jabłoni jest o 50 mniej niż grusz. Ile jabłoni rośnie w sadzie?