Eufemizm: co to jest, definicja, przykłady użycia

2023-04-12 12:29

Eufemizm to słowo, którym zastępujemy wyraz, jakiego nie chcemy użyć ze względu na tabu kulturowe lub religijne. I choć może to wydawać się skomplikowane, w rzeczywistości wszyscy bardzo często używamy eufemizmów.

Eufemizm
Autor: Getty Images Eufemizm to słowo, którym zastępujemy inny wyraz, którego nie chcemy użyć ze względu na tabu kulturowe.

Eufemizm pochodzi od greckiego słowa "euphēmismós", od eu „dobrze”, phemi „mówić”. Kiedy można go zastosować i jakie są przykłady eufemizmów?

Spis treści

  1. Co to jest eufemizm?
  2. Kiedy używamy eufemizmów?
  3. Dlaczego stosujemy eufemizmy?
  4. Przykłady eufemizmów
Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

Co to jest eufemizm?

Eufemizm to wyraz, który stosujemy, gdy chcemy przekazać jakąś myśl, która wymagałaby użycia słowa zabronionego przez kulturowe, społeczne lub religijne tabu. Słowo to jest bardziej neutralne i łagodniej wyraża naszą myśl, ale przekazuje jej sedno. Musi być powiązane ze zwrotem, który ma zastąpić i mieć z nim przynajmniej jedną cechę wspólną.

Kiedy używamy eufemizmów?

Po eufemizmy sięgamy, gdy chcemy wyrazić nasze uczucia, ale nie naruszać kulturowego tabu. Najczęściej stosujemy je, gdy chcemy wyrazić dosadnie nasze uczucia, nie użyć słów wulgarnych czy uważanych za nieprzyzwoite w społeczeństwie. 

Dlaczego stosujemy eufemizmy?

Eufemizmy mogą służyć wzbogaceniu wypowiedzi lub nadaniu jej kolorytu. Mają również podkreślić nasze uczucia czy nasz stan ducha, odzwierciedlić stan emocjonalny albo dokładnie opisać kogoś lub coś. Eufemizmy stosujemy z powodów kulturowych, psychologicznych, czasem religijnych lub ideologicznych.

Przykłady eufemizmów

Eufemizmy często stosujemy w języku potocznym. Zastępujemy nimi słowa niecenzuralne lub wulgarne, np. mówiąc "do diaska!" zamiast "do diabła" czy "jasny gwint". Do eufemizmów zaliczamy również takie zwroty jak "mieć lepkie ręce" (zamiast kraść), "iść tam, gdzie król chodzi piechotą" (iść do toalety) czy "mieć żółte papiery" (chorować psychicznie). 

Czytaj: Jak zacząć rozprawkę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza