Internauci wskazali dwa rozwiązania. Zgadniesz, które jest właściwe?

2024-04-26 11:21

My dorośli mamy tendencję do uznawania siebie samych za mądrzejszych od dzieci. W końcu szkolne lata mamy już dawno za sobą, a to, czego nasze dzieci teraz uczą się w szkole z takim mozołem, my mamy w małym palcu. Ale czy na pewno tak jest? A może tylko wydaje nam się, że "pozjadaliśmy wszystkie rozumy"? To proste zadanie z matematyki sprawdzi, co naprawdę wyniosłeś ze szkoły?

Jesteś mądrzejszy od 10-latka? Udowodnisz, jeśli poradzisz sobie z tą zagadką matematyczną
Autor: Getty Images & Canva / opracowanie własne Jesteś mądrzejszy od 10-latka? Udowodnisz, jeśli poradzisz sobie z tą zagadką matematyczną

Nie bez powodu mówi się, że matematyka jest królową nauk. I chociaż wzory skróconego mnożenia albo wzór na pole trapezu raczej nie przydadzą ci się w codziennym życiu na równi ze znajomością zasad ortografii, to z podstawami matematyki mierzysz się nader często. Tym bardziej zachęcamy do rozruszania szarych komórek. Dzięki matematycznej  zagadce na poziomie 4 klasy szkoły podstawowej sprawdzisz, ile jeszcze pamiętasz ze szkoły.

Studniówka VI LO w Białymstoku. Zygmunt August rozpoczął bal. Tak świętowali uczniowie

Matematyczna zagadka dla 10-latków

Gdy masz coś dodać lub podzielić nie ma problemu, gdy gubisz się, gdy widzisz więcej działań do wykonania? A co sądzisz o tym równaniu?

3(5+20:2x5)= ?

Jaki wynik otrzymałeś/aś? Kilka różnych działań sprawiło, że dla wielu internautów równanie okazało się pułapką. Podają różne wyniki. Wśród rozwiązań najczęściej pojawia się 21 lub 165. I ty wskazałaś jedno z nich? Które jest prawidłowe?

Przeczytaj także: Zagadkę z zapałkami rozwiązują tylko geniusze, inni odpadają. Potrafisz stworzyć kwadrat?

Prawidłowe rozwiązanie jest jedno

Zadanie pojawiło się prowadzonym przez matematyka kanale TabletClass Math. Nauczyciel od razu wyjaśnia, że kluczem do rozwiązania tego równania jest znajomość kolejności wykonywania działań. A to coś, czego dzieci uczą się w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Prawidłowa kolejność to:

  • nawiasy,
  • potęgi,
  • mnożenie i dzielenie,
  • dodawanie i odejmowanie.

Te dwa ostatnie są równoważne - gdy pojawią się w zadaniu, wykonujemy je od lewej do prawej.

Zatem działanie rozwiązujemy tak:

3(5+20:2x5)= ?

Najpierw nawias, a tam równoważne działania od lewej do prawej (czyli najpierw dzielenie, później mnożenie):

3(5+10x5)=?

A teraz dodawanie:

3(5+50)=?

A na samym końcu mnożymy razy trzy mnożymy wynik nawiasu:

3x55=165

I tak otrzymujemy prawidłowy wynik, czyli 165.

Skąd błędy? Bywa, że pamiętamy, że to nawiasy są najważniejsze, ale zapominamy już, że są równoważne działania, które wykonujemy od lewej do prawej. Wystarczy, że potraktujemy priorytetowo mnożenie i otrzymamy błędny wynik. W tym przypadku to właśnie 21.

Jak tobie poszło?

Przeczytaj także: Co widzisz na obrazku? Ten psychotest odkryje twoją prawdziwą naturę