Nie każdy wie, jak rozwiązać tę zagadkę. A ty jak pamiętasz szkolną matmę?

2024-03-08 13:14

Wiele z popularnych ostatnio zagadek matematycznych jest w gruncie rzeczy krótka i banalna. Mimo to, dla wielu osób ich wynik wcale nie jest taki oczywisty. Wymaga bowiem obycia z zasadami matematyki, które mnóstwo osób zdążyło już zapomnieć. Jak poradzicie sobie z dzisiejszą zagadką?

Nieoczywista zagadka matematyczna. Wskażesz prawidłowe rozwiązanie?
Autor: mjakmama24.pl

Zagadki matematyczne to rozrywka, którą ceni sobie wiele osób. Dzięki nim możemy "rozruszać umysł", przypomnieć sobie zasady, których uczyliśmy się w szkole. Z wielu reguł (często nieświadomie) korzystamy na co dzień, inne dość szybko wypadają nam z głowy. I chociaż większość z nas pamięta, że nie dzielimy przez zero, gdy ta liczba staje się bohaterką potęgowania, może nie być już tak łatwo.

Spis treści

  1. Zero do potęgi zero, czyli ile?
  2. Rozwiązanie zagadki matematycznej z zerem
Viki Gabor o szkole i ocenach - matematyka najtrudniejsza

Zero do potęgi zero, czyli ile?

Wydaje się proste, w końcu gdzieś z tyłu głowy mamy informację, że podnoszenie dowolniej liczby do potęgi zerowej to jeden. Jednak są tacy, którzy mówią, że gdy zarówno podstawą potęgi, jak i wykładnikiem jest zero, to rozwiązaniem... również będzie zero. Prawidłowy wynik to zero, a może jednak jeden? Wyjaśniamy.

Zobacz także: Zgadną tylko najbystrzejsi. Przesuń jedną zapałkę by powstał kwadrat

Nieoczywista zagadka matematyczna. Wskażesz prawidłowe rozwiązanie?
Autor: mjakmama24.pl

Rozwiązanie zagadki matematycznej z zerem

Cóż, podanie prawidłowego wyniku… jest niemożliwe. Mamy do czynienia z tzw. wyrażeniem nieoznaczonym, nie możemy wskazać właściwego rozwiązania. W końcu nie ma liczby, która jest jednocześnie równa zeru i jedynce - a to taki wynik powinno dawać zero do potęgi zero.

Tak obstawialiście?

Przeczytaj także: Te liczby z pozoru są przypadkowe. Rozwiążesz zagadkę i podasz brakującą cyfrę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza