Proste działanie na samych piątkach, na którym wykłada się wielu rodziców. Ty też?

2023-11-13 11:31

Zadanie z matematyki z czterema piątkami sprawia trudność nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. Sprawdź, czy wiesz, jak je rozwiązać, bo działania nie są oczywiste. Czy poradziłbyś sobie na lekcji matematyki w szkole podstawowej?

Zadanie domowe z matematyki
Autor: Getty Images To proste zadanie domowe z matematyki sprawia trudności nie tylko dzieciom

Matematyka nie należy do ulubionych przedmiotów uczniów. Często sprawia problemy, a w rozwiązywanie zadań domowych zaangażowana jest cała rodzina. Czasem jednak okazuje się, że to, co sprawia trudność dzieciom, jeszcze więcej kłopotów przysparza rodzicom.

Viki Gabor o szkole i ocenach - matematyka najtrudniejsza

Proste zadanie z czterema piątkami

W internecie pojawiło się zadanie ze szkoły podstawowej, które okazało się trudniejsze, niż wszyscy sądzili. Pozornie proste działania na czterech piątkach w rzeczywistości wywołały falę domysłów i przypuszczeń.

5 - 5 x 5 + 5 = ?

Od czego zacząć?

Cała trudność polegała na ustaleniu właściwej kolejności zadań. Jeśli tego nie zrobimy i zaczniemy od błędnego działania, otrzymamy zły wynik. Zanim przystąpimy do działania, powinniśmy się zastanowić, czy w pierwszej kolejności powinniśmy mnożyć, odejmować czy dodawać.

Okazuje się, że jest to bardzo proste, ponieważ ustalają to reguły. W pierwszej kolejności zawsze wykonuje się pierwiastkowanie i potęgowanie, w drugiej mnożenie i dzielenie, a w trzeciej dodawanie i odejmowanie. W tym przypadku zatem najpierw powinniśmy pomnożyć przez siebie piątki, a dopiero później wykonać pozostałe działania.

Rozwiązanie zadania

Aby poprawnie rozwiązać to działanie, należy:

  1. Pomnożyć przez siebie 5x5
  2. Następnie wykonać działania 5-25, co daje wynik -20
  3. Następnie do wyniku -20 dodać 5, by otrzymać -15

Poprawny wynik to zatem -15.

To koniec zadań domowych?

Zadania domowe są zmorą wielu rodziców. Polskie dzieci stanowczo zbyt dużo czasu spędzają nad książkami, a prace domowe zajmują im większość wolnego czasu. Koalicja Obywatelska postuluje zlikwidowanie prac domowych, co miałoby ułatwić funkcjonowanie rodzin i zapewnić dzieciom czas na rozwijanie swoich pasji. Na razie jednak nie zostały podjęte żadne uchwały w tej sprawie.

Czytaj: Czy wiesz, że praca domowa krzyżuje plany 63 procent rodziców?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza