Równanie na poziomie podstawówki, a sprawia wiele problemów. A jak pójdzie tobie?

2024-02-24 6:14

Na pewno wiele razy przekonałaś się, że to, co wydawało się trudne, w rzeczywistości nie jest tak skomplikowane, a proste rzeczy mogą sprawić najwięcej problemów. Tak jest i w przypadku tej zagadki matematycznej - niby banalna, a o prawidłowe rozwiązanie nie jest tak łatwo.

Równanie na poziomie podstawówki, a sprawia wiele problemów
Autor: mjakmama24.pl

Matematyka jest nazywana królową nauk, ale informacje, które poznajemy w szkole, nie zawsze towarzyszą nam przez całe życie. Może i zapamiętamy "wkuwane" twierdzenie Pitagorasa, czy to, że najpierw mnożymy, a dopiero później dodajemy, ale jest wiele innych zasad, które nam umykają. A przydają się, gdy chcemy zabłysnąć w sieci i rozwiązać zagadki matematyczne.

Spis treści

  1. Banalna zagadka matematyczna?
  2. Możliwości są różne…
  3. ...a rozwiązanie zagadki tylko jedno
Viki Gabor o szkole i ocenach - matematyka najtrudniejsza

Banalna zagadka matematyczna?

Zadanie wygląda na łatwe, a gdy przystępujesz do jego rozwiązywania, okazuje się, że wcale tak nie jest? Jedną ze "skomplikowanych" zagadek matematycznych jest działanie:

60 : 1/4 + 20 = ?

Mamy dzielenie, ułamek, mamy dodawanie. Co może pójść nie tak? Oj, całkiem sporo.

Równanie na poziomie podstawówki, a sprawia wiele problemów
Autor: mjakmama24.pl

Możliwości są różne…

"Oczywistym" działaniem wydaje się podzielenie 60 na 1, a następnie na 4, a w dalszej kolejności dodanie do wyniku 20. Na pewno wystarczy znajomość kolejności wykonywania działań? Niestety, nie.

...a rozwiązanie zagadki tylko jedno

Aby rozwiązać to działanie, musimy przypomnieć sobie zasadę mnożenia ułamków zwykłych. To coś, czego uczą się uczniowie piątej klasy podstawówki.

Jeśli chcemy podzielić liczbę naturalną przez ułamek, musimy ją... pomnożyć przez odwrotność tego ułamka. W działaniu mamy 1/4, zatem jej odwrotnością jest 4/1, czyli po prostu 4. Zatem "odwrócone" działanie wygląda tak: 60 x 4 + 20 = 260

Zatem prawidłowy wynik działania to 260.

60 : 1/4 + 20 = 260

I jak, ta zagadka matematyczna naprawdę jest taka skomplikowana?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza