Ta zagadka z zapałkami jest jak test IQ. Najmądrzejszym wystarczą dwa ruchy

2024-04-24 11:48

Zadanie jest dziecinnie proste. Musisz uzyskać jak najniższą liczbę. Ale uwaga - możesz przesunąć tylko dwie zapałki. Ta pozornie trudna zagadka matematyczna, w rzeczywistości wymaga niemałej spostrzegawczości. Czy to dlatego dzieci radzą sobie z nią lepiej, niż większość dorosłych? Sprawdź, czy ty dasz sobie z nią radę.

Ta zagadka z zapałkami jest jak test IQ. Żeby wygrać, wystarczą dwa ruchy
Autor: Getty Images & Canva / opracowanie własne Ta zagadka z zapałkami jest jak test IQ. Żeby wygrać, wystarczą dwa ruchy

Obrazkowe zagadki logiczne to przyjemne z pożytecznym. Rozwijają bystrość umysłu, do tego ćwiczą w nas w spostrzegawczość i umiejętność sprawnego rozwiązywania  problemów. Ta zagadka z zapałkami tylko pozornie wydaje się prosta. W gruncie rzeczy sporo trzeba się nagłowić, a poprawny wynik podadzą tylko najwnikliwsi.

Zadanie jest krótkie i rzeczowe. Przesuwając tylko dwie zapałki uzyskaj najniższy możliwy wynik. A więc, zaczynamy. Kto da... mniej?

Zobacz też: Przesuń jedną zapałkę, żeby zrobić kwadrat. Poradzą sobie tylko bystrzaki

Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

Zagadka logiczna z zapałkami

W zagadce widać 18 zapałek ułożonych w kształt liczby 508. Zadanie jest tu proste. Należy uzyskać jak najniższą możliwą liczbę przesuwając jedynie dwie zapałki.

Jedni twierdzą, że poprawny wynik to 368, ale nic bardziej mylnego.

W rzeczywistości najniższa możliwa liczba jest... czterocyfrowa.

Przesuń dwie zapałki, by podać najniższy możliwy wynik.
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Przesuń dwie zapałki, by podać najniższy możliwy wynik.

Rozwiązanie zagadki z zapałkami

To kolejna zagadka, w której choć główną umiejętnością jest logiczne myślenie, to przyda się także matematyczna wiedza. Okazuje się bowiem, że najniższa możliwa liczba to liczba poniżej zera. Wiadomo przecież, że liczby z minusem są tym mniejsze im wyższą mają wartość liczbową. A więc, zabierając jedną zapałkę z zera by stworzyć znak "minus" i drugą zapałkę z zera, by 5 przekształcić w 9, tworzy się liczba

- 9118.

Zagadka matematyczna z zapałkami
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Zagadka matematyczna z zapałkami