To zadanie z podstawówki sprawiło problem rodzicom. "Na stole leżą trzy pudełka"

2023-11-06 13:06

Zadanie domowe ze szkoły podstawowej okazało się zbyt trudne nie tylko dla uczniów, ale i dla ich rodziców. Matematyczno-logiczna łamigłówka nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Czy dasz sobie z nią radę?

Zadanie z matematyki
Autor: Getty Images/Mirek "Stary Chemik" ("Old Chemist") - Pyrlandczyk X Zadanie z matematyki sprawiło problem nie tylko dzieciom, ale i rodzicom

Zadanie z trzeciej klasy szkoły podstawowej sprawiło sporo problemów nie tylko dzieciom, ale i ich rodzicom. To, co powinno być proste dla 9-latków, w rzeczywistości przerosło niejednego dorosłego. Pytanie brzmi: czy to zadanie zostało źle skonstruowane, czy może my przestaliśmy radzić sobie z takimi łamigłówkami?

Rozmowa z Anną Kasprzycką w ramach akcji "Uwaga, praca domowa!"

Łamigłówka nie do złamania

Zadanie dla trzecioklasistów brzmi następująco: 

"Na stole stały trzy pudełka: czerwone, zielone, niebieskie. W każdym było po tyle samo kredek. Ania przełożyła trzy kredki z pudełka czerwonego do zielonego. Potem Kuba przełożył pięć kredek z pudełka zielonego do niebieskiego. Ile kredek jest razem w tych pudełkach? W którym pudełku jest najmniej kredek?" - czytamy na platformie X.

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi?

Zadanie zaskoczyło internautów i wywołało lawinę komentarzy. "Kredek jest minimum 9, najmniej jest w czerwonym, bo jest mniej o 3 od stanu początkowego" - napisał jeden z komentujących. "Dokładnej liczby nie da się ustalić. Możemy założyć, że w każdym pudełku było minimum 3 kredki. Najmniej kredek jest w pudełku czerwonym" - odpowiedział ktoś inny. 

Prawidłowa odpowiedź 

Internauci spierają się o to, jaka odpowiedź jest prawidłowa. Jedna z osób zdecydowała się nawet wykonać równanie, które ma potwierdzić poprawność dokonanych przez nią obliczeń. "x=y=z, X-3, Y+3, Y+3-5, Z+5. Najwięcej będzie w Z, a wszystkich kredek jest tyle samo, ile było na początku, czyli x+y+z. Przy czym X y z może być dowolna liczba dodatnia rzeczywista" - brzmi komentarz.

Koniec prac domowych?

Prace domowe wzbudzają wiele emocji. Opozycja chce doprowadzić do zakazania zadawania dzieciom prac domowych — była to jedna z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Projekt wywołał dużą reakcję społeczną, ponieważ prace domowe są codziennością nie tylko dzieci, ale i większości rodziców. Wiele rodzin spędza godziny nad książkami, usiłując odrobić wszystkie zadane lekcje. 

Zmiany w zakresie prac domowych mogłoby nie tylko uwolnić rodziców od konieczności wspólnego ślęczenia nad książkami, ale i sprawić, że dzieci miałyby więcej wolnego czasu. Można by go przeznaczyć na nowe hobby lub zwyczajnie na zabawę z rodziną. Na razie jednak nie wiadomo, czy jakiekolwiek zmiany zostaną podjęte w tym zakresie. 

Czytaj: Czy wiesz, że prace domowe krzyżują plany 63 procent rodziców?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza