Tylko 10 proc. osób prawidłowo rozwiązuje tę zagadkę. Wynik nie jest oczywisty

2024-02-05 13:02

Zagadki matematyczne to dla dorosłych frajda, a dla dzieci fantastyczny sposób na naukę. Sprzyjają nieszablonowemu rozwiązywaniu problemów, co automatycznie zwiększa u dzieci umiejętności krytycznego myślenia. Zagadki kształtują też umiejętność dokładnego analizowania oraz koncentracji. Ta konkretna łamigłówka sprawi trudność niezależnie od wieku, choć w sumie jest banalna.

Zagadka z jedynkami
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Jak długo zajmie ci znalezienie rozwiązania?

Łamigłówki matematyczne dla dzieci zawierają w sobie element zagadki pobudzający ciekawość, która sprawia, że ​​dzieci odchodzą od tradycyjnego sposobu patrzenia na problem i myślą nieszablonowo. Rozwiązywanie matematycznych problemów jest korzystne jednak także dla dorosłych. Ćwiczenie logicznego myślenia i spostrzegawczości poprawi u nich choćby wydajność w pracy. 

Wiele zagadek pojawiających się w internecie polega na podstawowych, matematycznych umiejętnościach i dla rodziców nie stanowi żadnego problemu. Ale nie ta zagadka. Dacie radę podać poprawne rozwiązanie?

Zobacz: Rodzice głowią się nad rozwiązaniem tej zagadki. Dla uczniów to żadne wyzwanie

Spis treści

  1. Zagadka tylko pozornie jest prosta
  2. Rozwiązanie zagadki matematycznej
Maturzyści zmagali się z egzaminem z matematyki

Sprawdź: Zagadka matematyczna tylko dla geniuszy. Rozwiązuje ją zaledwie 1 proc. osób

Zagadka tylko pozornie jest prosta

Wydawać się może, że banalna zagadka z dodawaniem i jednym prostym działaniem na mnożenie daje wynik 12, poprzez zwyczajne dodanie jedynek i pamiętanie o tym, że 1x0 daje wynik 0. Nic bardziej mylnego. W tym zadaniu jest bowiem haczyk. 

Zagadka z jedynkami
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Jak długo zajmie ci znalezienie rozwiązania?

Rozwiązanie zagadki matematycznej

W tej łamigłówce cały trik polega na zapisie. Nawet 90 proc. rozwiązujących ją osób błędnie zakłada, że jedynki należy pododawać. Prawda jest jednak taka, że na końcu pierwszego i drugiego rzędu równania nie ma żadnego znaku matematycznego. Skoro go nie ma, nie powinniśmy zakładać, że operacja polega na dodawaniu. 

W gruncie rzeczy to przeniesienie cyfry. W efekcie równanie nie zawiera tylko jedynek i jednego 0, ale również 11. 

1+1+1+1+11+1+1+1+11+0+1 równa się 30.

rozwiązanie zagadki matematycznej
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Udało ci się znaleźć poprawną odpowiedź?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza