Umiesz rozwiązać to szkolne zadanie? Dorośli z całego świata łamią sobie na nim zęby

2024-01-24 11:46

To matematyczne zadanie ze szkoły podstawowej okazało się trudnym orzechem do zgryzienie. Wywołuje konsternację wśród rodziców na całym świecie. Sprawdź, czy tobie uda się go rozwiązać.

Umiesz rozwiązać to szkolne zadanie? Dorośli z całego świata łamią sobie na nim zęby
Autor: Getty Images Umiesz rozwiązać to szkolne zadanie? Dorośli z całego świata łamią sobie na nim zęby

Matematyka to przedmiot, który wywołuje najwięcej emocji wśród uczniów. Zadania z matematyki rozwijają mózg, uczą pracy na liczbach i pojęciach abstrakcyjnych, zarządzania czasem i wykonywania zadań w określonym porządku. Dzieci często jednak nie pałają do nich silnym uczuciem, a w rozwiązywanie zadań domowych zaangażowana jest cała rodzina.

Viki Gabor o szkole i ocenach - matematyka najtrudniejsza

Kłopotliwe zadanie z podstawówki 

W sieci co kilka dni publikowane są zadania matematyczne, które przysparzają trudności uczniom. W ostatnim czasie duże poruszenie wywołało zadanie z podstawówki z Singapuru, z którego rozwiązaniem nie radzili sobie nie tylko uczniowie, ale i ich rodzice. 

W zadaniu opublikowanym na Facebooku widać koło podzielone na mniejsze elementy, w które wpisane są liczby. Brakuje jednak polecenia, dlatego nie do końca wiadomo, co trzeba zrobić z liczbami. Niektórzy sądzą, że trzeba je do siebie dodawać, inni, że należy je pomnożyć.

Czy umiesz rozwiązać to zadanie?

Zadanie rzeczywiście nie jest łatwe, zwłaszcza gdy nie do końca wiadomo, co trzeba w nim zrobić. Część rodziców próbowała dodawać do siebie liczby po skosie albo z góry na dół, by sprawdzić, czy pozwoli to uzyskać wynik znajdujący się wewnątrz koła. Takie działania nie przynoszą jednak skutecznego rozwiązania. 

Sprawdźcie, czy potraficie rozwiązać diagram. Zadanie podobno było dedykowane uczniom pierwszej klasy szkoły podstawowej, ale ministerstwo z Singapuru zaprzecza tym informacjom. Jest ono o tyle trudne, że właściwie nie wiadomo, jakie umiejętności dziecka ma sprawdzać. W Polsce, w szkole podstawowej dzieci uczą się cyfr i wykonywania podstawowych działań dodawania i odejmowania. Jak widać, program w Singapurze jest zupełnie inny.

Czytaj: Jak rozwijać zdolności matematyczne dziecka?