Zagadka z małpkami sprawia problem nawet dorosłym. Na odpowiedź masz kilka sekund!

2024-01-09 11:13

Dzieci kochają zagadki, tę pasję podziela również część dorosłych. Oto zagadka z małpkami, która sprawia problem małym i dużym. Sprawdź, czy odpowiesz poprawnie, jednak nie zastanawiaj się dłużej niż kilka sekund.

Zagadka z małpkami sprawia problem nawet dorosłym. Na odpowiedź masz kilka sekund!
Autor: Getty Images Zagadka z małpkami sprawia problem nawet dorosłym. Na odpowiedź masz kilka sekund!

Zdjęcie małpek zwisających z drzewa i siedzących na trawie może sugerować, że to zagadka na spostrzegawczość. Jednak tym razem nie chodzi o liczenie bananów ani wypatrywanie ukrytych w zaroślach przedmiotów czy podawanie odpowiedzi, "ile małpek widać na obrazku".

Pytanie brzmi nieco inaczej i nie powinno sprawić trudności. Jednak wiele osób podaje błędną odpowiedź.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Zabawna zagadka z małpkami

Pytanie brzmi:

  • Jeżeli dziesięć małp potrzebuje dziesięciu minut na zjedzenie dziesięciu bananów, to ile minut zajmie pięciu małpom zjedzenie po jednym bananie?

Zagadka nie wydaje się trudna, jednak nie spiesz się i przez kilka sekund spokojnie zastanów się nad odpowiedzią.

Zobacz też: Podchwytliwa zagadka matematyczna. Jej wynik jest znany, a i tak sprawia problem

Jak brzmi twoja odpowiedź? Okazuje się, że sporo osób popełnia tutaj błąd. Tymczasem prawidłowa odpowiedź brzmi: 10 minut.

W końcu skoro dziesięć małpek na zjedzenie dziesięciu bananów potrzebuje dziesięć minut to oznacza, że jedna małpka je banana przez dziesięć minut. Dokładnie tyle samo czasu na posiłek będą więc potrzebowały małpki z drugiej, o połowę mniej licznej grupy.

Dlaczego warto rozwiązywać zagadki i łamigłówki?

Rozwiązywanie łamigłówek poprawia koncentrację i ćwiczy pamięć, co jest niezwykle ważne w przypadku dzieci, które mają przed sobą wiele lat nauki.

"Rozwiązywanie zagadek pomaga w rozwijaniu takich procesów myślowych, jak: porównanie, analiza, synteza i uogólnienie. Skłania dziecko do uzasadnienia wniosków, uczy nazywać cechy przedmiotów, dostrzegać różnice i podobieństwa. Zagadki stanowią skuteczny i atrakcyjny środek wzbogacenia języka. Odgadywanie zagadek jest zabawą zapewniającą radość i przyjemność" - czytamy na stronie Publicznego Przedszkola w Przemkowie.

Wiele korzyści z rozwiązywania łamigłówek mogą czerpać także dorośli. Pomagają one utrzymać mózg w dobrym zdrowiu, a w przypadku niektórych form demencji, zapewniają pewien rodzaj ulgi. Dlatego do zabawy warto zachęcać nie tylko dzieci, lecz także ich dziadków.

Zobacz też: Na tej zagadce polegli rodzice drugoklasistów. Zgadniesz w 10 sekund?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza