PRZEMOC w SZKOLE: jak reagować i jak rozmawiać z dzieckiem o jego problemach? [FILM]

Przemoc w szkole
Autor: mjakmama24.pl Gdy dziecko pada ofiarą przemocy w szkole, rodzic powinien z nim z jak najwięcej rozmawiać.

Przemoc w szkole to coraz powszechniej występujący problem. Jak reagować, gdy widzimy, że dziecko wraca ze szkoły smutne i rozdrażnione i podejrzewamy, że może być ofiarą przemocy? Radzą psycholog Marta Żysko-Pałuba oraz były uczeń Bartek Krasucki.

Polska szkoła nie jest miejscem zbyt przyjaznym. Pojawia się w niej coraz więcej agresji i przemocy, a dzieci często padają ofiarą swoich rówieśników. Zastraszanie, wymuszanie, wyśmiewanie to jedne z częściej pojawiających się zachowań w szkole. Dzieci reagują na to w różny sposób, ważne, aby rodzic zauważył, że z jego pociechą dzieje się coś złego.

- Dostrzeżenie problemu to bardzo ważna sprawa. Gdy dziecko ma problemy, zaczyna się inaczej zachowywać - może stać się smutne, apatyczne albo agresywne, przestaje jeść, nic je nie interesuje, przynosi ze szkoły coraz gorsze stopnie - opowiada psycholog dziecięcy Marta Żysko-Pałuba.

>> Agresja w szkole: czy to już agresja, czy jeszcze wybryki? >>

Przemoc w rodzinie w czasie epidemii. Gdzie szukać pomocy?

Przemoc w szkole: jakie są przyczyny?

Dzieci mogą paść ofiarą rówieśników z różnych powodów. Czasem wystarczy, że wyróżniają się wyglądem zewnętrznym (noszą okulary, mają rude włosy, są nieco grubsze od pozostałych dzieci w klasie), a czasem to, że zbyt dobrze (lub źle) radzą sobie z nauką.

Ważne, aby w takiej sytuacji nie odsuwały się od grupy i nie zamykały w sobie. To nie jest łatwe - aby dziecko tak zareagowało powinno być świadome swojej wartości i przekonane, że agresja rówieśników jest bezpodstawna. A takiej postawy mogą nauczyć je wyłącznie rodzice i to tylko wtedy gdy poświęcą na to mnóstwo czasu i energii. Jeśli będą na bieżąco przepracowywać z dzieckiem problemy, interesować się nim, uczyć je właściwych zachowań i podkreślać, że niezależnie od tego, co mówią koledzy - jest wyjątkowe, łatwiej sobie poradzi z problemami w szkole.

>> Poskromić złośnika, czyli 9 sposobów na agresywne dziecko >>

Przemoc w szkole: jak reagować?

- Pierwsza reakcja rodzica powinna być następująca: widzę, że coś się z tobą dzieje, jestem obok ciebie i chcę ci pomóc. Następnie powinniśmy poczekać na gotowość dziecka do rozmowy. Jeśli ona się nie pojawia, powinniśmy spróbować ponownie i poinformować dziecko, że jeśli nie powie nam, co się dzieje w szkole, pójdziemy do szkoły porozmawiać z wychowawcą - mówi psycholog.

Rodzic nie powinien bagatelizować problemu dziecka i liczyć, że sam się rozwiąże albo - co gorsza - że dziecko powinno samo sobie poradzić z daną sytuacją. Dzieci nie są robotami, nie powinniśmy ich traktować jak dorosłych i uważać, że pokonując kolejne problemy, zahartują się życiowo. Jeśli tak je będziemy traktować i zostawiać samym sobie, nauczą się jednego - nie ma sensu przychodzić do rodziców z prośbą o pomoc. A na tym przecież nam nie zależy.

Dzień Dobry TVN/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE