Dzień Edukacji Narodowej 2022. Kiedy jest Dzień Nauczyciela?

2022-10-10 15:57

Kiedy jest Dzień Nauczyciela w 2022 roku? Święto Edukacji Narodowej wypada zawsze w ten sam dzień - 14 października. Jeśli jest to dzień powszedni, Dzień Nauczyciela jest wolny od zajęć lekcyjnych. 

Dzień Nauczyciela
Autor: Getty Images

Zastanawiasz, kiedy jest Dzień Komisji Edukacji Narodowej (Dzień Nauczyciela)? Co roku święto to obchodzone jest 14 października. W 2021 roku Dzień Nauczyciela wypada w piątek. 

Zobacz: Życzenia na Dzień Nauczyciela: wierszyki z życzeniami dla nauczyciela

Spis treści:

  1. Dzień Nauczyciela - co to za święto?
  2. Kiedy jest Dzień Nauczyciela?
  3. Co się dzieje w szkole w Dzień Nauczyciela?

Dzień Nauczyciela - co to za święto?

Dzień Edukacji Narodowej tak naprawdę w powszechnym języku nazywany jest Dniem Nauczyciela. Święto to ma swoje początki w 1972 r., wtedy właśnie powstała ustawa Karta praw i obowiązków nauczyciela.

Początkowo święto nosiło nazwę właśnie Dzień Nauczyciela, ponieważ dotyczyło tylko wykonawców tego zawodu. Dopiero w 1982 r. zmieniło nazwę (także ustawowo) na Dzień Edukacji Narodowej.

Kiedy jest Dzień Nauczyciela?

Dzień Nauczyciela to dzień wolny od pracy dla nauczycieli, ale także wszystkich pracowników oświaty. Zapis potwierdzający ten fakt brzmi następująco:

Utwór Besame Mucho grają uczniowie, nauczyciele i absolwenci ze Szkoły Muzycznej w Szczecinku

„W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych" - czytamy.

Dobrze wiedzieć

Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest 5 października. Został ustanowiony w 1994 roku na pamiątkę podpisania „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, która została opracowana przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy.

W Polsce 5 października swoje święto obchodzą wykładowcy akademiccy i nauczyciele szkół wyższych.

Co się dzieje w szkole w Dzień Nauczyciela?

W Dzień Nauczyciela w szkołach odbywają się uroczyste apele, w trakcie których nagradzani są wyróżniający się nauczyciele. Otrzymują oni od ministra edukacji narodowej złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi i medale Komisji Edukacji Narodowej.

Medale wręczają dyrektorzy placówek edukacyjnych, przedstawiciele kuratorium oświaty bądź miejscowych władz.

Tego dnia uczniowie składają podziękowania dla nauczycieli za trud włożony w ich edukację. Obdarowują ich również drobnymi upominkami.

Czytaj: Podziękowania dla nauczyciela - życzenia dla nauczyciela na koniec roku

Godło Polski - kolorowanka do druku

Flaga Polski - kolorowanka do druku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza