Dzień Nauczyciela 2023. Kiedy jest Święto Edukacji Narodowej?

2023-09-01 12:04

Kiedy jest Dzień Nauczyciela w 2023 roku? Święto Edukacji Narodowej wypada zawsze w ten sam dzień - 14 października. Jeśli jest to dzień powszedni, Dzień Nauczyciela jest wolny od zajęć lekcyjnych. 

Dzień Nauczyciela
Autor: Getty Images

Zastanawiasz, kiedy jest Dzień Komisji Edukacji Narodowej (Dzień Nauczyciela)? Co roku święto to obchodzone jest 14 października. W 2023 roku Dzień Nauczyciela wypada w sobotę. 

Zobacz: Życzenia na Dzień Nauczyciela: wierszyki z życzeniami dla nauczyciela

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Dzień Nauczyciela - co to za święto?

Dzień Edukacji Narodowej tak naprawdę w powszechnym języku nazywany jest Dniem Nauczyciela. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. W artykule 74 ustawy Karta nauczyciela zapisano: "W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych".

Święto Komisji Edukacji Narodowej - historia

Święto to ma swoje początki w 1972 r., wtedy właśnie powstała ustawa Karta praw i obowiązków nauczyciela. Początkowo święto nosiło nazwę właśnie Dzień Nauczyciela, ponieważ dotyczyło tylko wykonawców tego zawodu. Dopiero w 1982 r. zmieniło nazwę (także ustawowo) na Dzień Edukacji Narodowej.Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Kiedy wypada Święto Edukacji Narodowej?

Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Kiedy wypada Święto Edukacji Narodowej?

Dzień Nauczyciela, jak już wspomnieliśmy, to dzień wolny od pracy dla nauczycieli, ale także wszystkich pracowników oświaty. Przypada 14 października.

Dzień Nauczyciela w Polsce i na świecie

Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest 5 października. Został ustanowiony w 1994 roku na pamiątkę podpisania „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, która została opracowana przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy.

W Polsce 5 października swoje święto obchodzą wykładowcy akademiccy i nauczyciele szkół wyższych.

Czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym?

Wielu uczniów zastanawia się, czy z okazji Święta Edukacji Narodowej będą mogli sobie zrobić wolne od szkoły. Okazuje się, że 14 października nie jest dniem ustawowo wolny od pracy, a jedynie wolny od zajęć lekcyjnych. To dyrektor szkoły ustanawia, czy w tym dniu uczniowie mają obowiązek przyjścia do szkoły, np. na uroczysty apel, czy też mogą zostać w domach i mieć całkowicie wolne.

Co się dzieje w szkole w Dzień Nauczyciela?

W Dzień Nauczyciela w szkołach odbywają się uroczyste apele, w trakcie których nagradzani są wyróżniający się nauczyciele. Otrzymują oni od ministra edukacji narodowej złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi i medale Komisji Edukacji Narodowej.

Medale wręczają dyrektorzy placówek edukacyjnych, przedstawiciele kuratorium oświaty bądź miejscowych władz.

Tego dnia uczniowie składają podziękowania dla nauczycieli za trud włożony w ich edukację (gotowe wierszyki na Dzień Nauczyciela ułatwią ci to zadanie). Często dają też prezent na Dzień Nauczyciela.

Czytaj: Podziękowania dla nauczyciela - życzenia dla nauczyciela na koniec roku

Godło Polski - kolorowanka do druku

Flaga Polski - kolorowanka do druku

Quiz z historii Polski. Co wiesz o swoim kraju?

Pytanie 1 z 10
Jakie święto obchodzimy 1 maja?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza