Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025 r. Sprawdź wynik i odbierz zaświadczenie. To ważne w rekrutacji do szkół

Uczniowie poznali wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Nie można go nie znać, jednak od liczby zdobytych punktów uzależniony jest wybór szkoły ponadpodstawowej. Wiedząc, ile punktów uzyskali, tegoroczni ósmoklasiści mogą zweryfikować swoje wcześniejsze wybory i np. zmienić szkołę pierwszego wyboru.

Uczniowie poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025 r.

i

Autor: Getty Images Uczniowie poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025 r.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025 r. zostały ogłoszone 4 lipca o godz. 8.30. Uczniowie mogą sprawdzić je za pośrednictwem strony ziu.gov.pl (należy zalogować się danymi dostępowymi, które przekazywano w szkołach) lub bezpośrednio w swojej podstawówce. Stamtąd mogą także odebrać zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty, które muszą dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru.

Spis treści

  1. Kto może odebrać zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty 2025 r.?
  2. Wynik egzaminu ósmoklasisty a rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
  3. CKE o wynikach egzaminu ósmoklasisty 2025 r.
  4. Co poszło najlepiej, a co najgorzej?
Czy matematyka powinna być na maturze? - Plac Zabaw, odc 18

Kto może odebrać zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty 2025 r.?

Ze swojej szkoły podstawowej dokument może odebrać uczeń, jego rodzic/opiekun prawny lub osoba przez nich pisemnie upoważniona (trzeba pamiętać o dokumencie tożsamości). Zaświadczenia można odebrać w piątek, 4 lipca - szczegółowe informacje o godzinach, w których można zgłosić się po dokument, na pewno podała szkoła, którą niedawno ukończył uczeń.

Co dalej? Zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty, razem z innymi dokumentami (jak kopia świadectwa ukończenia szkoły podstawowej) należy złożyć w szkole pierwszego wyboru.

Wynik egzaminu ósmoklasisty a rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ale liczba zdobytych punktów ma wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Połowa możliwych do zdobycia punktów to oceny na świadectwie, połowa - wynik E8 (100 punktów za świadectwo i 100 punktów za E8 - 35 pkt jęz. polski, 35 pkt matematyka, 30 pkt jęz. obcy). Oczywiście żaden uczeń nie zostanie bez szkoły, jednak im lepiej napisany egzamin ósmoklasisty, tym większa szansa na dostanie się do wymarzonej szkoły.

Teraz jest czas, aby zmienić wcześniejszą decyzję i wybrać inną szkołę pierwszego wyboru lub klasę, do której chcielibyśmy chodzić. W tym celu należy skontaktować się z wcześniejszą szkołą pierwszego wyboru, aby wycofała twój wniosek.

Od dzisiaj (4 lipca) można złożyć wniosek o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej. Można to zrobić za pośrednictwem systemu ZIU (tego samego, w którym sprawdza się wyniki E8). Uczniowie i ich rodzice mają prawo do wglądu do pracy w terminie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia wyników.

M jak Mama Google News

CKE o wynikach egzaminu ósmoklasisty 2025 r.

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) opublikowała wstępne informacje o wynikach tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Wskazano, że do egzaminu w terminie głównym, w maju, przystąpiło ok. 362 200 uczniów, w tym ok. 13 070 uczniów - obywateli Ukrainy. Jeśli chodzi o egzamin z języka obcego nowożytnego, najwięcej uczniów zdecydowało się na E8 z jęz. angielskiego (ponad 98 proc.).

Na egzaminie z języka polskiego 25 proc. punktów do zdobycia to te za rozwiązanie zadań zamkniętych, a 75 proc. - za zadania otwarte. Na egzaminie z matematyki było to po równo - 50 proc. za zadania zamknięte i 50 proc. za zadania otwarte. A na E8 z języka obcego nowożytnego - 62 proc. za rozwiązanie zadań zamkniętych i 38 proc. za rozwiązanie zadań otwartych.

Średnie wyniki z egzaminu ósmoklasisty 2025 r.:

  • język polski - 64 proc.,
  • matematyka - 50 proc.,
  • język angielski - 70 proc.,
  • język niemiecki - 61 proc.

8 252 osoby (ok. 2,5 proc.) - to uczniowie, którzy ze wszystkich egzaminów uzyskali od 90 do 100 proc. możliwych do zdobycia punktów.

A jeśli chodzi o poszczególne przedmioty, najwyższe wyniki (90-100 proc.) uzyskało:

  • język polski - 15 486 uczniów (4,8 proc.),
  • matematyka - 46 986 uczniów (14,3 proc.),
  • język angielski - 127 760 uczniów (39,0 proc.),
  • język niemiecki - 802 uczniów (20,2 proc.).

CKE zaznacza, że to dane dotyczące uczniów - obywateli Polski, którzy rozwiązywali zadania w arkuszach standardowych.

Co poszło najlepiej, a co najgorzej?

Jak informuje CKE, uczniowie dobrze opanowali:

  • język polski - rozpoznawanie w wypowiedziach związków frazeologicznych, rozumienie ich znaczenia oraz poprawne stosowanie ich w wypowiedziach,
  • matematyka - obliczanie czasu przy danej drodze i prędkości,
  • język angielski - rozumienie ze słuchu.

W zadaniach związanych z tymi umiejętnościami poradzili sobie najlepiej. A słabiej? To:

  • język polski - poprawne używanie znaków interpunkcyjnych,
  • matematyka - obliczanie pola wielokąta metodą podziału na mniejsze wielokąty lub uzupełniania do większych wielokątów,
  • język angielski - znajomość środków językowych.

Szczegółowe sprawozdanie o wynikach tegorocznego egzaminu ósmoklasisty zostanie opublikowane 19 września 2025 r. Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych należy sprawdzić na stronie właściwego kuratorium oświaty.

W tym quizie matematycznym komplet zdobędą nieliczni. Poradzisz sobie?
Pytanie 1 z 11
Prawidłowy wynik to:
Zadanie matematyczne