Egzamin gimnazjalny 2011/2012: co musisz o nim wiedzieć?

2012-02-14 16:36

Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym 2011/2012? Choć na wstępie nauki w gimnazjum, wydaje ci się, że kończący edukację w tej szkole egzamin to jeszcze daleka przyszłość, warto wiedzieć, na czym będzie polegał. Dzięki temu dziecko zda go bez większego stresu i śpiewająco.

Egzamin gimnazjalny 2011/2012: co musisz o nim wiedzieć?
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Egzamin gimnazjalny dzielony na trzy. Ale inaczej
  2. Po co te zmiany w egzaminie gimnazjalnym?

W tym roku szkolnym (2011/2012) egzamin gimnazjalny będzie przeprowadzany na nowych zasadach. Możesz się z nimi zapoznać na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej. My również postaramy się je pokrótce przedstawić, bo nawet jeśli w tym roku dopiero zdajecie do gimnazjum, to czas szybko płynie i tylko patrzeć, jak będziecie się przygotowywać do następnej szkoły...

Egzamin gimnazjalny dzielony na trzy. Ale inaczej

Nowy sprawdzian dla gimnazjalistów składa się z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z zakresu języka obcego nowożytnego. Tak było i w poprzednich latach. Nowością jest inna struktura każdej części egzaminu - są one teraz dzielone na dwie grupy zadań, przez co czas trwania sprawdzianu się wydłuża.Przykładowo trwający 150 minut egzamin humanistyczny obejmuje zadania z zakresu języka polskiego (90 minut) oraz z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie; zaś trwający również 150 minut egzamin matematyczno-przyrodniczy podzielono na część matematyczną oraz z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Sprawdzian z języka obcego nowożytnego ma dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony - na każdy uczeń ma po 60 minut.

Po co te zmiany w egzaminie gimnazjalnym?

Wyodrębnienie zadań z języka polskiego i matematyki ma umożliwić obserwację postępów ucznia w nauce tych przedmiotów od szkoły podstawowej po maturę. Poza tym nowy egzamin gimnazjalny obejmuje pierwszy rocznik uczniów, kształcili się według nowej podstawy programowej, obowiązującej od 2009 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza