QUIZ. Jak dobrze znasz nowe zasady ortograficzne? Najlepsi odpowiadają tylko na 5 pytań!

2024-07-09 15:12

W maju 2024 roku Rada Języka Polskiego poinformowała o 11 zmianach w polskiej ortografii. Nie wejdą w życie od razu, ale dopiero od stycznia 2026 roku, by szkoły i wydawnictwa miały czas na przygotowanie się do nich. Pamiętacie czego będą dotyczyły? Sprawdźcie się w naszym quizie i powoli zmieniajcie dotychczasowe nawyki.

Jak dobrze znasz nowe zasady ortograficzne? Najlepsi odpowiadają tylko na połowę pytań
Autor: Getty images Jak dobrze znasz nowe zasady ortograficzne? Najlepsi odpowiadają tylko na połowę pytań

Jak uzasadnia Rada Języka Polskiego zmiany były konieczne bo język cały czas się zmienia. Nowe zasady ortograficzne mają uprościć przeciętnemu Kowalskiemu posługiwanie się językiem i wyeliminować wiele błędów z niego.

"Rada uznała, że wprowadzenie tych zmian, dotyczących wyłącznie tzw. konwencjonalnych zasad pisowni, przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne, np. wymaga od piszącego zbyt drobiazgowej analizy znaczeniowej tekstu" — uzasadniała w swoim majowym komunikacie.

Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

Quiz. Jak dobrze znasz nowe zasady ortograficzne?

Będzie aż 11 zmian. Zobaczcie, czy będzie je potrafili zastosować je w praktyce. Można się naprawdę pogubić. Oto nasz test:

Jak dobrze znasz nowe zasady ortograficzne?

Pytanie 1 z 10
Jak poprawnie zapisać nazwę mieszkanki dzielnicy Ochota w Warszawie?