Owczarek belgijski - wymagający towarzysz aktywnego pana

2017-10-31 16:01

Owczarek belgijski uchodzi za psa wymagającego. Posiada wiele cech, które mogą być przeszkodą w jego ułożeniu, dlatego to nie jest pies dla wszystkich. Co należy wiedzieć o tej rasie?

Owczarek belgijski
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Owczarek belgijski – historia rasy
  2. Owczarek belgijski – wygląd
  3. Owczarek belgijski – usposobienie
  4. Owczarek belgijski – zdrowie
  5. Owczarek belgijski – dla kogo ta rasa?

Owczarek belgijski to pies o typie pasterskim, wilkowatym. Istnieją aż cztery odmiany tej rasy, różniące się między sobą głównie maścią i rodzajem szaty.

Owczarek belgijski – historia rasy

To dość nowa rasa. Pierwsze wzmianki na jej temat są datowane na 1890 rok. Wcześniej miano do czynienia z przodkami owczarków belgijskich – innymi rodzajami owczarków (niemieckimi czy holenderskimi). Dopiero w 1891 roku, w Belgii sklasyfikowano rasę i ustalono, że występuje ona na terenie kraju w czterech odmianach: groenendael (długowłosy czarny), tervueren (długowłosy szary/płowy), laekenois (szorstkowłosy płowy), malinois(krótkowłosy płowy).

Owczarek belgijski – wygląd

Owczarek belgijski jest psem wilkowatym, a więc przypomina nieco prawdziwego wilka. By go dokładniej opisać, należałoby rozróżnić wszystkie odmiany tej rasy, bo między nimi zachodzą przede wszystkim różnice w wyglądzie. Sylwetka psa jest bardzo symetryczna. Czaszka jest średnio długa, charakterystyczna dla zwierząt wilkowatych. Oczy „belga” są delikatnie skośne a uszy małe i noszone zawsze prosto. Ogon psa jest średnio-długi i bardzo puchaty. Maść i szata zwierzęcia uzależniona jest od odmiany. Groenendael i tervueren to odmiany długowłose, malinois i laekenois - krótkowłose.

Owczarek belgijski – usposobienie

Owczarek belgijski jest inteligentnym psem. Bardzo lubi pracować ze swoim właścicielem. Wymaga uwagi, nuda to dla niego najgorsza kara. Jako pies pasterski, ma zakodowaną w sobie potrzebę pilnowania (posesji czy osób). Lubi wszelkie aktywności sportowe, ale nie mogą one stać się rutyną, bo przestaną cieszyć psa. Owczarek szybko się uczy, dlatego jest to dobry pies na szkolenia. Rasa ta ma w sobie potrzebę dominacji. Jest sprytny i zawsze chętny do działania. Jego sprawność fizyczną wykorzystują wszelkie służby np. policja czy służby ratownicze. Owczarki świetnie sprawdzają się również jako przewodnicy niewidomych. Ta rasa to typ zadawniowca. Pies nie lubi sam zostawać w domu, bo z braku zajęcia może wtedy niszczyć wnętrza. Niemniej to zwierzę bardzo bliskie człowiekowi, lubiące dzieci.

Owczarek belgijski – zdrowie

Ze względu na piękną szatę, owczarkowi należy regularnie pielęgnować sierść. Poza tym to całkiem zdrowie i odporne na trudne warunki zwierzęta. Psy te rzadko chorują. Jeśli już, najczęściej zapadają na padaczkę, dysplazję biodrową. Owczarki belgijskie czasem chorują na nowotwór żołądka.

Owczarek belgijski – dla kogo ta rasa?

To wymagający pies dla wymagającego opiekuna. Owczarek potrzebuje niemal ciągłego zainteresowania ze strony swojego właściciela. To na pewno nie jest zwierzę dla osób, które szukają psa-maskotki, albo których często nie ma w domu. Idealnie sprawdzi się za to jako pies sportowca lub osoby bardzo aktywnej. Pies uwielbia towarzyszyć w każdej formie aktywności sportowej. Jest wówczas w swoim żywiole. Trzeba jednak pamiętać, by w miarę możliwości urozmaicać psu treningi sportowe i zabawy. Rutyna może zaburzyć jego zachowanie. Owczarek belgijski to na pewno nie jest pies dla pedantów, osób przywiązujących ogromną wagę do porządku, bo zdarza się, że z nudy zwierzę bałagani i niszczy meble bądź domowe sprzęty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza