Kriolipoliza - czym jest zabieg kriolipolizy i od kiedy można wykonywać go po ciąży

2019-01-03 13:26

Kriolipoliza to bezpieczny, nieinwazyjny zabieg wyszczuplający. Na czym polega kriolipoliza, czy jest skuteczna i w jakim czasie po porodzie mogą ją wykonywać młode mamy?

Kriolipoliza

i

Autor: Getty images

Spis treści:

  1. Kriolipoliza – co to za zabieg?
  2. Na czym polega kriolipoliza?
  3. Kriolipoliza – jak wygląda zabieg?
  4. Kriolipoliza – ile kosztuje i gdzie wykonać zabieg?
  5. Kriolipoliza – jakie efekty?
  6. Kriolipoliza - czy można wykonywać po ciąży?
  7. Kriolipoliza – jakie są przeciwwskazania?

Kriolipoliza – co to za zabieg?

Kriolipoliza to w dużym uproszczeniu zabieg oparty na zamrażaniu tkanki tłuszczowej. To nowoczesna i nieinwazyjna metoda odchudzenia ciała, po którą coraz chętniej sięgają kobiety po porodzie. Kriolipoliza jest zabiegiem, podczas którego nie dochodzi do ingerencji chirurgicznej, dlatego ta metoda usuwania tkanki tłuszczowej uważana jest za bezpieczną i dobrze tolerowaną. Kriolipoliza przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych i jest co raz bardziej popularna w naszym kraju.

Na czym polega kriolipoliza?

Podczas zabiegu, w którym stosuje się zewnętrzne narzędzia medycyny estetycznej, dochodzi do zamrożenia tłuszczu znajdującego pod skórą. Jak wiadomo, tkankę tłuszczową budują komórki złożone z nasyconych kwasów tłuszczowych -  są one całkowicie nieodporne na niskie temperatury, które po prostu je niszczą. Tę właściwość wykorzystuje urządzenie, które bezpośrednio doprowadza do schłodzenia komórek tłuszczowych.

Temperatura aplikatora urządzenia dobrana jest w zależności od grubości tkanki tłuszczowej. Im większa otyłość, tym niższa temperatura. Przy małej tkance tłuszczowej, efekty pojawiają się już przy 5 stopniach Celsjusza.

Co ciekawe, zamrożeniu nie podlegają sąsiadujące z komórkami narządy czy naczynia krwionośne, bo te są odporne na zamrażanie. Dlatego też zabieg kriolipolizy jest w pełni bezpieczny i dobrze tolerowany przez organizm. Po zamrożeniu obumarła tkanka tłuszczowa jest naturalną drogą (w procesie metabolizmu) wydalana z organizmu.

Czytaj:

Zabiegi antycellulitowe po ciąży: 3 skuteczne zabiegi na cellulit

CIAŁO po CIĄŻY: 5 ZABIEGÓW KOSMETYCZNYCH po PORODZIE dla mam [NA TWARZ]

Mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, oczyszczanie skóry w ciąży. Jakie zabiegi na twarz w ciąży są bezpieczne?

Kriolipoliza – jak wygląda zabieg?

Sam zabieg kriolipolizy jest bezbolesny i trwa tak długo, jak dużą powierzchnię zajmuje tkanka tłuszczowa (od 30 do 60 minut). Zwykle jeden zabieg kriolipolizy jest niewystarczający, dlatego należy go powtarzać w seriach. Do kriolipolizy używa się urządzenia, które ma wbudowany specjalny próżniowy aplikator. Przykłada się go do obszaru skóry, pod którym znajduje się tkanka tłuszczowa.

Aplikator zasysa fałd skóry i poddaje go schłodzeniu. Obecne w nim komórki tłuszczowe obumierają i rozpuszczają się pod skórą. Nie dzieje się to wszystko w jednym momencie. Na pełne usunięcie obumarłej tkanki tłuszczowej organizm potrzebuje kilku tygodni.

Kriolipoliza nie jest zabiegiem inwazyjnym i obarczona jest niskim ryzykiem skutków ubocznych. Mogą być nimi np. siniaki lub obrzęki powstałe po zassaniu skóry.

Ile kosztuje i gdzie wykonać zabieg kriolipolizy?

Kriolipoliza jest zabiegiem medycyny estetycznej, więc wykonać ją można w gabinetach odnowy biologicznej lub wyspecjalizowanych salonach kosmetycznych posiadających odpowiednie urządzenie.

Koszt zabiegu waha się między 500 a 2000 zł za jedną partię ciała, co przy dużej nadwadze generuje również znaczący koszt. Trzeba również wziąć pod uwagę powtarzalność zabiegu. By efekt utrzymywał się dłużej, potrzeba ponowienia kriolipolizy.

Kriolipoliza – jakie daje efekty?

Uważa się, że metoda kriolipolizy ma wysoką skuteczność. Zabieg usuwa nawet do 40% tkanki tłuszczowej, ale na najlepszy efekt trzeba poczekać zwykle 4 miesiące od zabiegu. Obumarła tkanka tłuszczowa odbudowuje się po pół roku, więc wtedy kriolipolizę należy powtórzyć, by zachować stały efekt.

Czytaj: Body wrapping - metoda na ujędrnienie ciała po ciąży

Kiedy można wykonać kriolipolizę po ciąży?

Kriolipoliza świetnie sprawdza się jako zabieg odchudzający dla kobiet, które pragną wrócić do formy po porodzie. Zabieg można przeprowadzić niemal na każdą partię ciała, która ma tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej np. ramiona, kark, plecy, brzuch, pośladki, uda czy łydki.

Kriolipoliza jest w szczególności polecana tym mamom, których dotyczy problem cellulitu i nierównomiernego rozkładu tkanki tłuszczowej. To częsta przypadłość kobiet po ciąży.
Ważne: zabieg można przeprowadzać u kobiet, które nie karmią piersią, więc matki karmiące dzieci swoim pokarmem z pójściem do gabinetu medycyny estetycznej muszą poczekać do zakończenia laktacji.

Kriolipoliza – jakie są przeciwwskazania?

Poza karmieniem piersią istnieje szereg przeciwwskazań do zabiegu. Szanujący się gabinet medycyny estetycznej nie wykona kriolipolizy u osób:

  • z aktywną alergią skórną,
  • ze stanem zapalnym w organizmie,
  • z uszkodzonym naskórkiem,
  • infekcją skórną,
  • infekcją organizmu,
  • posiadających tatuaż w newralgicznym miejscu,
  • nadmiernie spożywających alkohol,
  • z nowotworami,
  • z padaczką,
  • z łuszczycą, liszajem czy bielactwem,
  • z rozpoznaną chorobą Raynauda,
  • cierpiących na hemofilię lub cukrzycę,
  • z zaburzeniem krzepnięcia krwi,
  • cierpiących na choroby nerek, wątroby czy serca,
  • z zaburzeniami hormonalnymi,
  • cierpiących na choroby tarczycy (nadczynność i niedoczynność),
  • w trakcie miesiączki,
  • w ciąży. 

Czy można zrobić tatuaż w trakcie karmienia piersią? WIDEO

JAKI MASZ TYP URODY?
Pytanie 1 z 7
Jak opiszesz swoją cerę?
Zdjęcie