Dziecko płacze, a ty razem z nim. Oto 5 sposobów, które pomogą ci uspokoić siebie i dziecko

2022-12-27 15:59

Dziecko płacze już kolejną godzinę, a ty nie potrafisz go uspokoić? Szalejesz z nerwów, że coś mu się stało, wściekasz się, w końcu masz ochotę usiąść i płakać razem z nim z bezsilności. Nie umiesz znieść płaczu noworodka? Te metody pomogą ci zachować spokój i zacząć działać rozsądnie.

płaczący noworodek z mamą

i

Autor: Getty images Dziecko płacze, a ty razem z nim. Oto 5 sposobów, które pomogą ci zachować spokój i zacząć działać

Najgorsze uczucie dla każdej matki to bezsilność, która pojawia się, gdy nie umie ona pomóc swojemu dziecku. Zdarza się często, że dziecko płacze z powodu kolki, nadmiaru bodźców lub dlatego, że jest zmęczone. Płacze, bo inaczej nie potrafi pokazać, że coś go boli, że nie potrafi zasnąć.

Badacze obliczyli, że niemowlę przez pierwsze sześć tygodni życia płacze średnio przez trzy godziny dziennie. W ciągu pierwszych trzy miesięcy więcej niż na jakimkolwiek innym etapie dzieciństwa. 

W takich sytuacjach większość z nas ma ochotę płakać razem z dzieckiem, bo widok łez i łkanie maluszka jest nie do zniesienia. Oto 5 trików, które pomogą ci uspokoić się i opanować nerwy, gdy twoje dziecko zacznie swój koncert.

Spis treści

  1. Płacz dziecka to stres dla matki
  2. Sposoby na uspokojenie siebie i dziecka
W co się bawić z niemowlęciem?

Płacz dziecka to stres dla matki

Pierwsze tygodnie z dzieckiem to okres niepokoju i stresu. Nawet doświadczona mama nie zawsze wie, jak sobie poradzić z noworodkiem. Nie od razu potrafi rozpoznać przyczynę płaczu dziecka, potrzeba czasu, aby odkryła, co je uspokaja, a co tylko rozdrażnia.

Zdarza się, że nie potrafisz go uspokoić. Serce ci pęka, szalejesz z nerwów, a ono płacze i płacze. To problem nie tylko dla dziecka, które wyraźnie cierpi, ale i dla matki, którą denerwuje płacz i własna bezsilność. Kobieta czuje, że zawodzi jako matka, jest niesamowicie przytłoczone. Kombinacja, która w końcu może spowodować wybuch wściekłości lub załamanie.

Dlatego tak ważne jest znalezienie sposobów na zachowanie spokoju i radzenie sobie z emocjami, gdy jesteś zmęczona płaczem dziecka. W takich momentach nalepiej odpuścić i zrobić jedną z tych rzeczy, żeby wrócić do równowagi, odzyskać spokój i… móc zacząć rozsądnie działać.

Czytaj również: Co trzeba wiedzieć o noworodku? 10 rzeczy, które cię kompletnie zaskoczą

Zastanawiasz się, co męczy i drażni twojego maluszka? Tych 4 rzeczy niemowlę nie lubi najbardziej

Sposoby na uspokojenie siebie i dziecka

Weź oddech, a najlepiej dziesięć

Może wydawać się to banalne, ale naprawdę weź kilka głębokich oddechów. Usiądź w fotelu i zacznij głęboko i powoli oddychać. To pomaga zrelaksować się i rozluźnić wszystkie mięśnie, spięte z powodu stresu.

Oddychanie działa na wyłączanie współczulnego układu nerwowego, co sprawia, że płacz staje się do wytrzymania, bo emocje opadają, a ty jesteś w stanie zacząć podejmować decyzje, np. co zrobić, aby uspokoić malca.

Wyjdź na chwilę z pokoju

Gdy twoje rozdrażnienie osiąga punkt kulminacyjny, połóż dziecko do łóżeczka, aby było bezpieczne i wyjdź na chwilę z pokoju. To pozwoli ci zdystansować się do sytuacji i ostudzić emocje. W końcu lepiej jest pozwolić dzieciom płakać przez kilka minut w samotności, niż zacząć działać po omacku.

Zapytaj siebie, dlaczego tak reagujesz?

Kiedy dziecko płaczą, a ty nie potrafisz go uspokoić i zaczyna cię to denerwować, zadaj sobie pytania o własną kondycję. Na pewno jako młoda mama jesteś zmęczona, niewyspana, rozdrażniona i samotna. Zadbaj o swoje podstawowe potrzeby jak sen, głód i chwile relaksu, a zobaczysz, że będziesz znosić kryzysowe sytuacje dużo lepiej.

Czytaj również: Wystarczył jeden ruch i noworodek przestał płakać. Położna pokazuje, jak uspokoić malca za pomocą dotyku

To nie kolka, a jednak niemowlak płacze i nie można go uspokoić. Czym jest napad purpurowego płaczu?

Poproś kogoś o zajęcie się płaczącym dzieckiem

Czasem jest tak, że dziecko odczuwa twoje zdenerwowanie oraz stres i reaguje w podobny sposób. Przejecie na chwile płaczącego malca przez tatę czy babcię, którzy nie przeżywają w tej chwili takich emocji, może pomóc uspokoić dziecko. W tym czasie ty uspokoisz się i wrócisz do dziecka z zupełnie innym nastawieniem.

Wsadź dziecko do wózka i wyjdź z nim na dwór

To zazwyczaj pomaga. Nowe otoczenie, bujanie, świeże powietrze to czynniki, które wpływają na utulenie płaczu dziecka. Malec najczęściej usypia w wózku, co sprawia, że zapomina o płaczu.

Dla ciebie zmiana otoczenia, zajęcie, które musisz wykonać (ubranie dziecka, wniesienie wózka do windy itd), zajmą twoją głowę i oczyszcza myśli.