Problem z myciem włosów, czesaniem i obcinaniem? Terapeuta SI radzi, co może pomóc

2024-09-06 15:36

Twoje dziecko źle znosi mycie głowy i inne zabiegi pielęgnacyjne na włosach? Może to być związane z nadwrażliwością dotykową. Znany w sieci terapeuta integracji sensorycznej radzi, co może dziecku pomóc w tych sytuacjach. Daje aż 8 rad, z których każdy może wybrać swoją drogę.

Problem z myciem włosów, czesaniem i obcinaniem? Terapeuta SI radzi, co może pomóc

i

Autor: Getty images Problem z myciem włosów, czesaniem i obcinaniem? Terapeuta SI radzi, co może pomóc

Emilian Jewuła znany na Instagramie jako @panodsensoryki to doświdczony terapeuta SI, który dzieli się z rodzicami swoją fachową wiedzą na temat zaburzeń integracji sensorycznych u dzieci. Nie tak dawno pisaliśmy w naszym serwisie o radach, jakie dawał rodzicom na temat jak obcinać dzieciom paznokcie, a tym razem przyszedł czas na mycie, czesanie i obcinanie włosów.

Bunt dwulatka - Plac Zabaw odc. 6

Dziecko nie chce myć, czesać i obcinać włosów? Postaw się w jego sytuacji

Jak podkreśla ekspert najczęściej za trudności w akceptacji różnych zabiegów w okolicy głowy odpowiada nadwrażliwość dotykowa. A przy obcinaniu włosów dodatkowo wrażliwość na bodźce dźwiękowe. Dźwięk maszynki dla nadwrażliwych dzieci może być bardzo trudny do zniesienia.

Nadwrażliwość może powodować dużo emocji i wywoływać reakcje ,,walki lub ucieczki” wtedy dzieciaki mogą unikać bodźca lub w reakcji na niego wpadać w ogromną złość, płacz, a nawet agresję

- tłumaczy w swoim poście ekspert.

Zwłaszcza wizyta w salonie fryzjerskim może być dla nadwrażliwego dziecka ogromnym przeżyciem. Emilian Jewuła w swoim wpisie próbuje przytoczyć myśli i odczucia, które mogą pojawić się wtedy u dziecka.

‘Obca Pani/Pan będzie mi robić coś wokół głowy, do tego ta peleryna uciska w szyję, no i te kosmetyki - wszystkie śmierdzą. A ten dźwięk? Suszarki? Maszynki? Maaaaamooo ja chce do domu!’

- parafrazuje.

To może ułatwić dziecku mycie i obcinanie włosów

Jeśli zauważamy, że nasze dziecko wykazuje wyraźną nietolerancję zabiegów pielęgnacyjnych w okolicach głowy, podejdźmy do niego ze zrozumieniem. W żadnym wypadku nie należy robić nic na siłę, etykietować dziecko, krzyczeć na nie. Maluchowi w takiej sytuacji przede wszystkim należy się zrozumienie. Wszelkie siłowe próby, mogą tylko nasilić problem. Jak więc postępować?

Emilian Jewuła dzieli się 8 radami w tym zakresie.

  1. Zachęcenie dziecka na co dzień do zabawy w tunelach elastycznych, które dostarczą mu wrażeń na skórę głowy.
  2. Przed samymi zabiegami na włosach zaproponowanie dziecku aktywności ruchowej, wyjście na plac zabaw.
  3. Dociskanie skóry głowy przed myciem, czesaniem czy obcinaniem.
  4. Śpiewanie lub opowiadanie wierszyków w trakcie zabiegów.
  5. Rezygnacja z maszynki do obcinania włosów na rzecz nożyczek.
  6. Zaproponowanie, by dziecko samo czesało włosy.
  7. Używanie do czesania szczotki z miękkim włosiem.
  8. Konsultację u terapeuty.
Czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe?
Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko podczas ubierania: