5 rocznica ślubu: nazwa, symbol, życzenia

2018-07-31 12:05

5 rocznica ślubu – wydawałoby się, że dopiero co wsuwaliście sobie na palce obrączki i ślubowaliście wierność aż po grób, a tu przed wami kolejna rocznica ślubu. Warto wiedzieć, jaką nazwę ma 5. rocznica ślubu, co symbolizuje, i jakie życzenia składa się z okazji 5 rocznicy ślubu.

5 rocznica ślubu
Autor: Getty images

Spis treści

 1. 5 rocznica ślubu – nazwa 
 2. 5 rocznica ślubu – prezenty
 3. 5 rocznica ślubu – życzenia

Zwyczaj składania życzeń i wręczania prezentów z okazji 5 rocznicy ślubu (i kilku innych rocznic) jest dość wiekowy, gdyż swoje źródło ma w średniowiecznych Niemczech – małżonkowie obchodzili tam srebrne i złote gody (odpowiednio 25 i 50 rocznicę małżeństwa), koronując swoje żony srebrnymi (po 25 latach) lub złotymi (po 50 latach) wieńcami. Na dobre rozpropagowała go w latach 20. XX wieku Emily Post, amerykańska organizatorka ślubów i twórczyni ślubnej etykiety. 5 rocznica ślubu była drugą z kolei, jaka znalazła się na opublikowanej przez nią liście rocznic „godnych uwagi” (1,5,10,15,20,25,50 i 75).

Zobacz: 

Rocznice ślubu. Co oznaczają nazwy rocznic ślubu?

5 rocznica ślubu – nazwa 

W rocznicowej symbolice 5 rocznica ślubu nosi nazwę drewnianej.

Nazwa ta została nadana jej nie bez powodu. Zdaniem Emily Post pięć lat małżeństwa najlepiej kojarzy się właśnie z drewnem: materiałem wytrzymałym, trwałym, odpornym na zawieje i zamiecie, a jednocześnie wymagającym właściwej pielęgnacji, dzięki której ma szansę przetrwać wiele lat.

Małżeństwo, które trwa już pięć lat, jest jak to drewno: ich związek jest silny, ale zarazem poddawany jest wyzwaniom dnia codziennego – by przetrwał, wymaga starań obu stron.

Nazwa 5 rocznicy ślubu nawiązuje również do symbolicznej wartości drewna jako tworzywa, a także wykonanych z niego przedmiotów, których wartość, na początku określona i często niewielka, zwiększa się z każdym rokiem, i z każdą zainwestowaną weń złotówką, co symbolizuje inwestycje partnerów w siebie nawzajem.

M jak Mama: Torty na rocznicę ślubu

5 rocznica ślubu – prezenty

Największym prezentem, jaki kiedykolwiek można dostać, jest – zdaniem wielu – kolejny rok z tym samym małżonkiem. Jednak jeśli na 5 rocznicę ślubu chcemy wręczyć małżonkowi jakiś materialny prezent, powinien on nawiązywać do symbolu tej rocznicy, a więc do drewna.

Co prawda nie wszyscy przestrzegają tego zwyczaju – dowodem jest choćby Robert Lewandowski, który na piątą rocznicę ślubu podarował żonie okazały bukiet róż (Anna Lewandowska pochwaliła się nim na Instagramie). Jednak jeśli szukasz prezentu na 5 rocznicę ślubu, oto kilka inspiracji:

 • Wspólnie zasadzone drzewa.
 • Komplet drewnianych ramek na zdjęcia lub drewniana szkatułka z ramką.
 • Weekend w drewnianym domku nad morzem lub w górach.
 • Album na zdjęcia z drewnianymi okładkami.
 • Wygrawerowane w drewnie życzenia.
 • Drewniany zegar z wygrawerowaną dedykacją.
 • Zestaw pralinek w kształcie serc w drewnianym pudełeczku.
 • Wasze zdjęcia przeniesione na drewno.
 • Taca śniadaniowa do łóżka dla dwojga.

Zobacz:

Życzenia i wierszyki na rocznicę ślubu

Życzenia na rocznicę ślubu dla męża

Życzenia na rocznicę ślubu dla żony

Prezent dla żony. Co kupić żonie?

10 najpiękniejszych aforyzmów o miłości

Śmieszne życzenia na rocznicę ślubu - wybór

10 rocznica ślubu: nazwa, symbolika, prezenty

5 rocznica ślubu – życzenia

Za wspólnie spędzone lata można również podziękować sobie życzeniami. Życzenia z okazji 5 rocznicy ślubu można również złożyć rodzinie czy przyjaciołom. Jeśli nie masz na nie pomysłu, może zainspirujesz się tym, co proponujemy:

Pięć lat za wami, przed wami całe życie,niech wam upłynie równie znakomicie,cały czas we dwoje, w miłości rozkwicie,w szczęściu, zdrowiu, zgodzie – niech takie będzie wasze dalsze pożycie.

Pięć lat temu na waszym ślubie tańczyliśmy,dziś, z okazji waszej rocznicy, bawić się przyszliśmy,bądźcie dla siebie nadal wsparciem,niech wstęga miłości wasze dłonie oplata,i niech w szczęściu i w zgodzie upłyną wam następne lata.

Rocznica drewniana, a młoda para nadal zakochanakochajcie się z wieczora, kochajcie się z rana,kochajcie się szczerze, żyjcie w szczęściu, zgodzie, razem przechodźcie przez życia zakręty i powodzie.

Z okazji waszego święta życzymy wam, by każdy kolejny dzień razem wywoływał na waszych twarzach jeszcze szersze uśmiechy, i by każda wspólnie spędzona chwila była powodem do radości.

Z okazji pięknej, piątej rocznicy ślubu życzymy, byście nadal szli przez życie, trzymając się za ręce, i grzejąc w cieple wspólnej miłości.

Piąta rocznica, drewniana, niech będzie dla was niezapomniana, niech będzie wstępem do dalszych cudownych chwil. Bądźcie szczęśliwi!

Z okazji piątej rocznicy ślubu życzymy wam, by każdy kolejny, spędzony wspólnie dzień, przynosił wam radość i szczęściePrzesyłając wam gratulację z okazji piątej rocznicy ślubu życzymy, by los nadal kłaniał wam się w pas, byście nie zaznali trosk, by każdy dzień był dla was kolejną, wspaniałą i pełną miłości przygodą we wspólnej podróży przez życie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza