BOŻE NARODZENIE na świecie: jakie świąteczne atrakcje czekają na dzieci w innych krajach

2013-12-18 12:43

Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy w związku ze świętami Bożego Narodzenia to oczywiście choinka, a pod nią prezenty, wigilijna wieczerza z opłatkiem i dwunastoma potrawami, i pasterka. A jakie zwyczaje bożonarodzeniowe celebrowane są w innych krajach?

boze narodzenie na swiecie jakie swiateczne atrakcje czekaja na dzieci w innych krajach
Autor: _materialy_prasowe

Spis treści

  1. Kiedy obchodzi się Boże Narodzenie
  2. Jak wygląda Boże Narodzenie w ciepłych krajach
  3. Popularne anglojęzyczne piosenki świąteczne dla dzieci
  4. Kto przynosi prezenty w święta Bożego Narodzenia?

Boże Narodzenie świętują miliony ludzi na całym świecie. Sposób, w jaki się je celebruje, jest silnie uzależniony od kultury, religii, ale i położenia geograficznego danego kraju. Jak bardzo różnią się obchody świąt Bożego Narodzenia w poszczególnych krajach? Przyjrzyjmy się zwyczajom wybranych nacji.

Kiedy obchodzi się Boże Narodzenie

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest inna niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni, data obchodów. Kraje, w których używa się kalendarza juliańskiego (nasz to gregoriański), świętują dwa tygodnie później. W Egipcie, Etiopii, Erytrei, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Rosji, w Serbii i na Ukrainie Boże Narodzenie wypada 7. stycznia.

Jak wygląda Boże Narodzenie w ciepłych krajach

Na półkuli południowej grudzień to pełnia lata. Spełnienie marzeń o białych świętach jest tam więc jeszcze mniej prawdopodobne niż w Polsce. Wcale nie przeszkadza to jednak mieszkańcom tych rejonów w obchodzeniu Bożego Narodzenia. Wręcz przeciwnie – do maksimum wykorzystują oni piękną pogodę. Australijską tradycją są „Carols by Candlelight”– plenerowe koncerty, podczas których ludzie gromadzą się, by w świetle świec śpiewać kolędy pod gołym niebem. – W repertuarze przeważają najpopularniejsze anglojęzyczne pieśni wigilijne, pastorałki i utwory świąteczne – mówi Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak z Helen Doron English. – Usłyszymy tam tradycyjne kolędy, jak „Silent night”, ale również „Have Yourself a Merry Little Christmas” czy „Jingle Bells” i „We Wish You a Merry Christmas”. Wiele z nich ma bardzo chwytliwe refreny, chętnie śpiewane przez najmłodszych – dodaje.Niezwykle popularne, zarówno w Australii, jak i w RPA, jest również świąteczne grillowanie. Mieszkańcy obydwu państw organizują barbecue, żartobliwie zwane „Barbie” (w Australii) lub „Braai” (w RPA), by w gronie przyjaciół i rodziny zajadać się mięsem i krewetkami.

Dobrze wiedzieć

Popularne anglojęzyczne piosenki świąteczne dla dzieci

Jingle BellsOh, jingle bells, jingle bellsJingle all the wayOh, what fun it is to rideIn a one horse open sleighWe Wish You a Merry ChristmasWe wish you a Merry Christmas We wish you a Merry Christmas We wish you a Merry Christmas And a Happy New Year

Kto przynosi prezenty w święta Bożego Narodzenia?

O jednoznaczną odpowiedź na to pytanie trudno nawet w Polsce. Wśród wielu wymienianych przy tej okazji postaci, prym wiodą św. Mikołaj, Gwiazdor, Dzieciątko, Gwiazdka i Aniołek. Co kraj, to obyczaj. We Włoszech prezenty przynosi La Bafana – czarownica na miotle. W Hiszpanii – Trzej królowie (odpowiednio 5 i 6 stycznia), a w Rosji - Dziadek Mróz. Są również miejsca, gdzie podarki rozdaje Mikołaj w nieco innym niż u nas entourage'u. Niderlandzki Sinterklaas przypływa z Hiszpanii wraz z Czarnym Piotrusiem. W Niemczech towarzyszy mu Knecht Rupert, a w Stanach Zjednoczonych – elfy. Drobnych różnic jest więcej - W krajach anglojęzycznych inaczej niż u nas informuje się Mikołaja o swoich pragnieniach – mówi Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak z Helen Doron English - Zamiast wysyłać listy, wrzuca się je do kominka, by z dymem uleciały do nieba – dodaje.

Choć niemal w każdym regionie obchodzi się Boże Narodzenie trochę inaczej, to sens zawsze jest ten sam. Nie ma znaczenia czy jest 20 czy -20 stopni, czy obchody mają miejsce w grudniu czy w styczniu, ani to, kto przynosi prezenty. Najważniejsze, by spotkać z najbliższymi i podzielić się z nimi tym, co mamy najlepszego.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza