CHRZEST: jak odmówić bycia chrzestnym?

2013-08-20 15:36

Dla wielu osób proszonych o bycie chrzestnym to wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Czasem jednak to kłopot. Co robić, gdy nie chcesz być rodzicem chrzestnym dziecka? Jak odmówić bycia chrzestnym? 

Jak odmówić bycia chrzestnym
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Czy można odmówić bycia chrzestnym?
  2. Zobacz, jakie obowiązki ma matka chrzestna
  3. Jak nie powinniśmy wybierać rodziców chrzestnych?
  4. Jak odmówić bycia chrzestnym?
  5. Polecamy wideo: Prezenty na chrzciny

Bycie chrzestnym to niezwykle ważna rola. Nie kończy się na trzymaniu dziecka do chrztu i dawaniu prezentów. Rola chrzestnego to przede wszystkim czuwanie nad religijnym wychowaniem dziecka aż do dorosłości. To zrozumiałe, że nie każdy chce i może dźwigać taką odpowiedzialność. Nie krępuj się odmówić, jeśli nie masz ochoty lub możliwości być chrzestnym. Nie rób nic wbrew sobie.

Czy można odmówić bycia chrzestnym?

Taki „wymuszony chrzestny” to zresztą nic przyjemnego dla dziecka. Masz prawo odmówić, jeśli nie jesteś osobą głęboko wierzącą, nie praktykujesz, żyjesz w związku niesakramentalnym, nie masz bierzmowania (taka osoba nie może zostać rodzicem chrzestnym). Możesz też odmówić, jeśli masz już kilku chrześniaków. Chrzestny powinien być bardzo bliską osobą dla rodziny dziecka. Nie może być tak, że dziecko widzi rodziców chrzestnych kilka razy w roku (albo wcale). Dlatego jeśli mieszkasz daleko, nie wahaj się odmówić bycia chrzestnym.

Zobacz, jakie obowiązki ma matka chrzestna

Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Jak nie powinniśmy wybierać rodziców chrzestnych?

W złym tonie jest proszenie o zostanie chrzestnym osób z dalszej rodziny lub dalszych znajomych. Niedopuszczalne jest wybieranie kandydata na rodzica chrzestnego pod kątem grubości portfela albo proponowanie tej roli przypadkowej osobie (bo nie ma nikogo innego) – a zwłaszcza nieukrywanie tego.

Dokumenty i zaświadczenia potrzebne do chrztu dziecka >>

Jak odmówić bycia chrzestnym?

Podziękuj, że o tobie pomyśleli, powiedz, że niestety nie możesz przyjąć tej roli (nie czujesz się na siłach) i że masz nadzieję, że znajdą kogoś bardziej godnego bycia chrzestnym ich dziecka.

Rodzice dziecka nie mogą obrażać się, jeśli osoba proszona o zostanie chrzestnym odmówiła. Powinni uszanować jej wolę. Prośba to nie żądanie – zakładamy więc, że osoba proszona zgodzi się lub nie. Nie można nikogo zmuszać do bycia chrzestnym. Wykluczone jest też naciskanie na osobę poproszoną o bycie chrzestnym przez innych członków rodziny. Wymówki, milczenie czy zrywanie kontaktów świadczą o złym wychowaniu.

Polecamy wideo: Prezenty na chrzciny

Jak wybrać odpowiedni prezent na chrzciny dla dziecka. Jakie prezenty są najpopularniejsze? Czy warto kupić prezent-pamiątkę? Zobaczcie porady naszego eksperta dotyczace zakupu prezentów na chrzciny dla dziecka. 

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza