Halloween w Polsce - co to za święto i jak dotarło do naszego kraju?
Halloween w Polsce stało się bardzo popularne. Święto Duchów powoli staje się i naszą tradycją, choć lubianą szczególnie przez najmłodszych. Ale czy rzeczywiście to święto to tylko zabawa i czy powinniśmy pozwalać obchodzić je dzieciom?

Z roku na rok święta zapożyczone z Zachodu są coraz chętniej i powszechniej obchodzone także u nas. Tak było w przypadku Walentynek, tak jest obecnie w przypadku Halloween.
Halloween to bardzo sporne święto. Jedni uważają je za źródło fajnej zabawy, inni doszukują się w nim powiązań z okultyzmem. W katolickim kraju takim jak Polska, święto duchów wzbudza więc wiele kontrowersji, tym bardziej, że odbywa się ono w przeddzień ważnych i poważnych u nas świąt – Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
Zwolennicy obchodzenia Halloween uważają jednak, że zwyczaj celebrowania święta duchów to też trochę polska tradycja. Przytaczają argument, że Halloween to nic innego jak dawne polskie święto Dziadów, tyle, że w nowszym wydaniu. Lekko odkurzone.
Czytaj również: Dynia na Halloween. Jak wydrążyć dynię na Halloween? Inspiracje z Instagrama
Więzienie za Halloween? Uspokajamy: dzieciom i rodzicom nic nie grozi!
Spis treści
- Jak świętuje się Halloween w Polsce?
- Dlaczego dzieci kochają Halloween?
- Czy pozwalać dzieciom obchodzić Święto Duchów?
Jak świętuje się Halloween w Polsce?
Halloweenową tradycję obecnie możemy obserwować niemal na każdym kroku. W październiku w sklepach sprzedaje się dużo gadżetów związanych z tym świętem – głównie strasznych kostiumów i akcesoriów, przypominających te z horrorów.
Nieodzownym elementem wystroju sklepów i ich oferty stają się produkty w kształcie duchów, nietoperzy i dyń. Dynie to zresztą najbardziej charakterystyczny symbol Halloween. Ponieważ w Polsce również uprawia się to warzywo, bardzo łatwo jest w okresie jesiennym je dostać i wykorzystać nie tylko w gotowaniu.
Lubianą tradycją jest wycinanie dyń i nadawanie im tym samym groźnych min. Taka wydrążona i wycięta dynia, w której płonie świeczka, stanowi najlepszą halloweenową ozdobę stawianą w oknie lub przed domem.
Czytaj również: Słodycze na Halloween: 5 sprawdzonych przepisów na przekąski
Dekoracje na Halloween. Pomysły na dekoracje i ozdoby na Halloween
Dlaczego dzieci kochają Halloween?
Trudno się dziwić dzieciom, skoro to święto to po prostu wielka zabawa. Zabawa w wycinanie dyni, przebieranie się w śmieszno-straszne stroje czy zbieranie słodyczy po domach.
Tradycję świętowania wzmacniają dodatkowo media, sklepy oferujące halloweenowe gadżety, a nawet szkoły i przedszkola, które organizują w ten dzień mnóstwo halloweenowych atrakcji dla dzieci.
Zobacz, jak zrobić dynię halloweenową - oto inspiracje z instagrama
Czy pozwalać dzieciom obchodzić Święto Duchów?
To pytanie niejednokrotnie zadają sobie sami rodzice. Najważniejsze w tej kwestii jest jednak pytanie nie o to, czy w ogóle świętować, ale jak to robić. Samo obchodzenie Halloween nie jest niczym złym. Ci, co uczestniczą w halloweenowych zabawach nie robią tego z racji wiary w duchy, czarną magię czy diabelskie moce, ale chcą po prostu się trochę powygłupiać.
Nie należy do tego święta dobudowywać niepotrzebnych ideologii. Dziecko powinno wiedzieć, że Halloween to po prostu zabawa w przebieranki i możliwość spędzenia ciekawie swojego wolnego czasu wśród przyjaciół i rodziny, powód zrobienia tematycznej imprezy i dekoracji itd.
Nie warto więc zakazywać swojemu dziecku uczestniczenia w halloweenowych imprezach organizowanych w szkole i korzystania z atrakcji, jakie serwuje to święto.
Nie da się przecież uciec od tej całej halloweenowej otoczki lub udawać, że jej nie ma. W zamian najlepiej zaangażować się we wspólne przygotowania do Święta Duchów razem z dzieckiem i zrozumieć, że to świetna okazja, by wspólnie spędzić ze sobą czas.
Wybrać lub stworzyć pomysłowy strój, powycinać dynię, a wieczorem przejść od domu do domu i pozbierać kosz słodyczy. Frajda murowana! Zresztą nie tylko dla dziecka.