Jak zaangażować dzieci w przygotowania do świąt BOŻEGO NARODZENIA?

2013-11-06 16:27

Święta Bożego Narodzenia wymagają szczególnych przygotowań i wiążą się z licznymi obowiązkami. Jeśli jesteś mamą, tych obowiązków przybywa, ale wcale nie musisz brać wszystkiego na siebie. Już nawet kilkulatek jest w stanie pomóc ci w świątecznych przygotowaniach.

jak zaangazowac dzieci w przygotowania do swiat bozego narodzenia
Autor: _dlarodzinki.pl|photos.com

Spis treści

  1. Dowiedz się, jak nauczyć dziecko sprzątać
  2. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia: jak prosić dziecko o pomoc?
  3. W jakich przygotowaniach świątecznych może pomóc dziecko?

Zaangażowanie dzieci w pomoc przy przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia nie jest rzeczą łatwą, ale możliwą. Odpowiednie podejście do dziecka, wybór właściwych czynności dostosowanych do możliwości pociechy mogą być najlepszym motywatorem.

>>Przeczytaj również: Ubiór na Wigilię - jak ubrać dziecko?>>

Dowiedz się, jak nauczyć dziecko sprzątać

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia: jak prosić dziecko o pomoc?

Dzieci z reguły na prośbę pomocy reagują niechętnie. Ale tylko wtedy, gdy czynność, o którą prosimy wydaje się im nieatrakcyjna i nudna, albo wtedy, gdy sposób w jaki to robimy,  jest nieodpowiedni. Najłatwiej uzyskać pomoc od malucha, który wszystko chce robić sam i chętnie wyręcza nas w każdej czynności. Choć często ta pomoc jest iście niedźwiedzią przysługą, nie powinniśmy jej odrzucać, bo to może mieć wpływ na dziecięcą chęć pomocy w przyszłości. Prośmy zatem już najmłodsze dzieci o przysługę, choćby drobną, by miało poczucie, że to co robi jest ważne i pożyteczne.  Starsze dzieci warto odpowiednio motywować. Najlepiej zlecać im takie zadania, w których szybko widać efekt np. ubranie choinki czy ułożenie sztućców na stole. Żeby nie zanudzić dziecka, warto zmieniać mu obowiązki i w ten sposób uatrakcyjniać pomoc. Wybierając zadania, musimy brać pod uwagę wiek i możliwości dziecka. Wymaganie od niego zbyt trudnych czynności może je zniechęcić do pomocy, a gdy dodatkowo to skrytykujemy – może to wpłynąć na osłabienie jego wiary w siebie. Gdy opór przed pomocą jest mimo wszystko u dziecka duży, warto motywować. O wiele lepiej sprawdza się motywacja pozytywna (nagroda) od negatywnej (kara). W granicach rozsądku warto zatem raz na jakiś czas obiecać dziecku nagrodę za ofiarowaną nam pomoc.

>>Przeczytaj również: Pomysły na ozdoby świąteczne, które możesz zrobić razem z dzieckiem>>

W jakich przygotowaniach świątecznych może pomóc dziecko?

Dzieci zazwyczaj lubią świąteczne przygotowania, bo przybliżają je do magicznego czasu Bożego Narodzenia. Ubieranie choinki, wycinanie pierniczków czy dekorowanie świątecznych kartek to czynności, do których nie trzeba ich długo namawiać. Inaczej może być z czynnościami bardziej codziennymi. Wyrzucenie śmieci, rozłożenie zastawy na stole, sprzątanie nie są już tak atrakcyjne dla dzieci, ale przecież można je im urozmaicić. Dobrym sposobem jest potraktowanie tych czynności jak zabawy np. odkurzania jako wciągania niewidzialnych potworków chowających się pod podłogą. Układanie sztućców można uczynić ciekawszym, wymyślając piosenkę lub rymowankę, która podpowie dziecku z której strony talerza musi je położyć. Dzieci mogą nam również pomagać w kuchni. Maluchy uwielbiają prace manualne, więc obieranie ugotowanych jajek ze skorupek lub krojenie plastikowym nożem miękkich warzyw może dostarczyć im niezłej frajdy. Jeszcze większą radością będzie dla dziecka, gdy na zakończenie swojej pracy zostanie pochwalone. Dzięki temu święta będą dla niego jeszcze fajniejsze.

>>Przeczytaj również: Prezenty bożonarodzeniowe - o czym marzą dzieci?>>