Prezent dla 5-latka. Pomysły na ciekawe prezenty dla dziewczynki i chłopca

2016-11-10 8:36

Prezent dla 5-latka to duże wyzwanie. Najważniejszy jest wybór upominku, który sprawi frajdę dziecku, a jednocześnie będzie pozytywnie wpływał na jego rozwój. Przedszkolaki mają zazwyczaj ulubione bajki, kształtują się ich pierwsze zainteresowania, dlatego warto wziąć pod uwagę te informację, wybierając prezent dla 5-latka na urodziny, święta czy Dzień Dziecka. Prezentujemy pomysły na ciekawe prezenty dla 5-letniej dziewczynki i 5-letniego chłopca!

Prezent dla 5-latka
Autor: materiały prasowe|thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Pomysł na prezent dla 5-letnej dziewczynki
  2. Pomysł na prezent dla 5-letniego chłopca
  3. Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla dzieci

Wybór prezentów dla 5-latka jest ogromny. Jednak oprócz walorów edukacyjnych zabawki powinniśmy wziąć pod uwagę również zainteresowania dziecka. W tym wieku przedszkolaki mają już swoje ulubione bajki, a oprócz tego, że są ciekawe świata i szybko się uczą mają też swoje pierwsze skonkretyzowane zainteresowania. Jeśli zabawka nawiąze w jakiś sposób tematem czy motywem przewodnim do hobby malucha - taki prezent dla 5-latka z pewnością spodoba się najbardziej.

Na jakim etapie rozwoju jest 5-letnie dziecko?

5-letnie dziecko potrafi samodzielnie budować zdania i odpowiadać na pytania. Zakres słownictwa zwiększa się z dnia na dzień, a rozmowa z pięciolatkiem przypomina, tę z osobą dorosłą. Dzieci w tym wieku zadają coraz więcej pytań, które czasem mogą okazać się krępujące. Jednak zawsze starjmy się na nie odpowiadać tak, aby zaspokoić ciekawość dziecka w jak największym stopniu. Zdaniem psychologów dziecięcych najlepsze są krótkie i proste odpowiedzi.

Dziecko w wieku 5 lat chętnie wykonuje różnego rodzaju prace manualne. Nawet jeśli wcześniej lubiło rysować i malować teraz może to robić sprawniej i pewniej. 5. rok życia dziecka to doskonały moment na wycinanie i lepienie z plasteliny. Maluch ćwiczy sprawność rąk i przygotowuje je do nauki pisania, a pierwsze proby powinny nastąpić właśnie w tym wieku. Dlatego ważna jest wcześniejsza nauka liter i cyferek, oczywiście najlepiej uczyć dziecko poprzez zabawę np. na tablicy do rysowania czy za pomocą klocków z literkami.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Dziecko w wieku 5 lat stara się już być bardzo samodzielne i warto mu na tę samodzielność pozwolić, oczywiście w granicach bezpieczeństwa. Może samodzielnie się ubierać codziennie rano i rozbierać do kąpieli, wiązać buty i pomagać rodzicom przy przygotowywaniu posiłków czy sprzątaniu.

Życzenia urodzinowe dla dziewczynki >>

Prezenty dla 5-latki
Autor: materiały prasowe

Pomysł na prezent dla 5-letnej dziewczynki

Dziecko w wieku 5 lat doskonale wie, kiedy są jego urodziny i święta. To podczas tych uroczystości zostanie obdarowane prezentami. 5-latki najczęściej uwielbiają zabawy lalkami. Ten fakt nie zmienia się bez względu na pokolenia. Mogą to być lalki bobasy, które można przewijać, karmić i wozić w wózku; klasyczne Barbie czy nowoczesne lalki Monster High. Jeśli wiemy, że dziewczynka jest na etapie takich zabaw warto rozszerzyć jej kolekcję o nową lalkę lub dokupić w prezencie akcesoria do modelu, który już posiada.

Doskonałym pomysłem na prezent dla 5-latki będą też różnego rodzaju masy plastyczne. Do niedawna królowała klasyczna plastelina, ale aktualnie prawdziwym hitem jest piasek kinetyczny, ciastolina Play-Doh i oczywiście sprytna plastelina. Ta ostatnia zabawka zapakowana jest w małą puszkę i posiada niezwykłe właściwości fizyczne. Uwielbiają ją nie tylko dzieci, ale i dorośli na całym świecie. Jest wiele rodzajów sprytnej plasteliny, podzielonych ze względu na właściwości. Do najpopularniejszych należy niewidzalna, magnetyczna, świecąca, elektryczna i mieniawka (ma efekt wielu kolorów). Sprytna plastelina rozciąga się, skacze, zmienia kolory, świeci, ma właściwości magnetyczne. To tylko niektóre cechy tej zabawki. Cena sprytnej plasteliny to ok. 50 zł. Uwielbiają ją wszystkie dzieci.

Kolejnymi propozycjami na prezent dla 5-latki będą gry planszowe, które powróciły do łask. Jest to ciekawa propozycja, angażująca do zabawy całą rodzinę. Oczywiście hitem są również różnego rodzaju klocki, do najpopularniejszych prezentów dla 5-latków należą tematyczne zestawy Lego. Możemy je dobrać do upodobań dziecka, a z czasem powiększyć zestaw, dając przedszkolakowi większe możliwości zabawy.

Jeśli 5-latka lubi prace manualne możemy na prezent dla dziecka kupić zestaw do robienia biżuterii. Taki upominek nie jest drogi, a z pewnością spodoba się każdej dziewczynce.

fot.  Steffi Love, lalka Pediatra 42 zł, Masza cena 38 zł, Gra Kim jestem? 28 zł, Kuchnia Ikea 439 zl, Tablica dwustronna 79,90 zł, Sprytna plastelina 47 zł

Życzenia urodzinowe dla chłopca >>

Prezent dla 5-latka
Autor: materiały prasowe

Pomysł na prezent dla 5-letniego chłopca

Chłopiec w wieku 5 lat to zazwyczaj wulkan energii i ciężko go zatrzymać w jednym miejscu. Dlatego w roli prezentu dla aktywnego przedszkolaka idealnie sprawdzą się różnego rodzaju pojazdy. Możemy wybrać pojedyńczy samochód, zdalnie sterowany lub kupić tor wyścigowy z małymi samochodzikami.

Na prezent dla 5-letniego chłopca podobnie, jak dla dziewczynki polecane są masy plastyczne. Rozwiją one wyobraźnię dziecka, dają wiele możliwości zabawy i zachęcają do eksperymentowania. Zabawa kinetycznym piaskiem czy odkrywanie właściwości sprytnej plasteliny z pewnością przypadną do gustu każdemu dziecku. Z kolei upominek w postaci puzzli czy gry planszowej to świetna alternatywa dla reklamowanych w telewizji i internecie nowości.

Ciekawym pomysłem na prezent dla 5-letniego chłopca będzie rower lub hulajnoga. Jak wiadomo, każde dziecko uwielbia zabawy na świeżym powietrzu. Plac zabaw dla niektórych dzieci jest ich drugim domem, w takiej sytuacji warto pomyśleć o zakupie akcesoriów do piasku.

fot. Rowerek 2w1 369 zł, Samochód zdalnie sterowany RC Ferrari F12 90 zł, Hot Weels Parking z windą 99 zł, Zestaw Lego 90 zł, Drewniany tor z kolomotywą 199 zł

Zagadki dla dzieci, które bawią i uczą >>

Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla dzieci