Prezent na Dzień Dziecka: czy kupowanie drogich prezentów ma sens?

2015-05-27 17:37

Prezent na Dzień Dziecka - wielu rodziców wychodzi z założenia, że prezenty dla dzieci powinny być drogie. Pokutuje mit, że droga zabawka, ubranie czy gadżet sprawi dziecku większą radość. Czy rzeczywiście tak jest?

Prezent na Dzień Dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Lepszym prezentem na Dzień Dziecka od drogiej lalki czy gadżetu jest wspólne spędzenie czasu!

Spis treści

  1. Prezent na Dzień Dziecka: jak wybierać?
  2. Prezent na Dzień Dziecka: książka już nie cieszy dziecka?
  3. Prezent na Dzień Dziecka: postaw na gry, ale... planszowe
  4. Prezent na Dzień Dziecka: spędźcie ten dzień aktywnie!

Wymarzony przez dziecko prezent na Dzień Dziecka to zwykle: smartfon, tablet, kolekcja ubrań z ulubionym bohaterem komiksów czy kreskówek, interaktywne zabawki, markowe lalki, domki dla nich. Wystarczy, że obejrzymy wspólnie z dzieciakami blok reklamowy w porannym paśmie telewizyjnym, a dowiemy się, że nasza córka czy syn chciałyby mieć w zasadzie każdą zaprezentowaną w nim rzecz. Czy naprawdę powinniśmy je kupić?

Czytaj także: >> Gdzie zabrać dziecko na Dzień Dziecka? 7 pomysłów >>

Prezent na Dzień Dziecka: jak wybierać?

Kupując zabawki dla dzieci powinniśmy kierować się różnymi kryteriami – także ceną. Paradoksalnie jednak wybór nie powinien odbywać się na zasadzie „im droższe, tym lepsze”. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim nasze możliwości finansowe. Jeżeli stać nas na drogi prezent i przy okazji nie jest to siedemnasta lalka lub dwunasty samochodzik, to nie ma przeszkód, by uszczęśliwić dziecko w ten sposób.

Przy wyborze prezentu na Dzień Dziecka należy też pamiętać, że dzieciom, które mają wszystko, trudno coś kupić. Drogie prezenty powinny być więc okazjonalne. Dzień dziecka, urodziny, gwiazdka – to najlepsze okazje, by postarać się sprawić szczególną radość naszym pociechom.

Prezent na Dzień Dziecka: książka już nie cieszy dziecka?

Pamiętajmy, że zabawka, książka czy inny prezent za kilkadziesiąt złotych wcale nie muszą wywołać większej euforii niż podarunek za kilkaset złotych. Jeżeli dziecko domaga się drogiego gadżetu należy postawić kilka pytań. Czy rzeczywiście go potrzebuje? Czy nie rzuci go w kąt po pięciu minutach zabawy i wreszcie czy prezent przyczyni się do jego rozwoju?

Czytaj także: >> Jakie atrakcje przygotować dziecku w jego święto? >>

Świetnym prezentem na Dnia Dziecka jest książka. I tylko od rodzica zależy, czy pokaże dziecku, jak fascynujący przedmiot otrzymało i przekona, jaką frajdę może przynosić czytanie. Od dawna wiadomo, że książki poszerzają horyzonty, pobudzają do pracy wyobraźnię i osłuchują z językiem, a więc uczą poprawnego wysławiania się. W dzisiejszych czasach, gdy w internecie dominują skróty myślowe, emotikony i wtrącanie angielskich wyrażeń wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe, ta ostatnia cecha pełni bardzo ważną rolę.

Poza tym czytanie pogłębia więź z rodzicami i uczy je słuchania oraz cierpliwości. A badania naukowe mówią, że czytać powinniśmy także tym dzieciom, które potrafią już robić to samodzielnie!

Prezent na Dzień Dziecka: postaw na gry, ale... planszowe

Innym ciekawym pomysłem może być zakup gry planszowej, przy której zasiądzie cała rodzina. Dziecko dowie się, czym jest zdrowa rywalizacja, ale także współpraca w grupie. Gry planszowe pobudzają też wyobraźnię i uczą logicznego myślenia. No i pozwalają zacieśnić więzi rodzinne i wspólnie spędzić czas - co również jest ważne w czasach, w których tak łatwo odizolować się od bliskich, spędzając wieczory z nosem w tablecie.

Prezent na Dzień Dziecka: spędźcie ten dzień aktywnie!

Prezentem na Dzień Dziecka nie musi być zabawka. Wspólne wyjście do kina, ogrodu zoologicznego, Centrum Nauki Kopernik czy parku rozrywki może być dobrą alternatywą dla zabawek czy gadżetów. Czas spędzony razem z dzieckiem zawsze przyniesie więcej korzyści niż drogi podarunek. W przyszłości pociecha z pewnością to doceni.

Kolejny nietuzinkowy sposób na Dzień dziecka to wspólna aktywność fizyczna. Nasze dziecko kocha piłkę nożną czy koszykówkę? Zagrajmy razem z nim. Uwielbia pływanie? Pójdźmy na basen. Nie potrafi rozstać się z rowerem? Zorganizujmy wycieczkę.

Wybierając formy uczczenia dziecięcego święta, powinniśmy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Najważniejszą rzeczą jest pamięć, że nawet najdroższy prezent nie zastąpi naszym dzieciom czułości, poczucia bezpieczeństwa, rozmowy, wspólnych posiłków i zabawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza