CIĄŻA: Jak przyszły tata może pomóc przyszłej mamie podczas ciąży

2013-07-03 14:18

Dziewięć miesięcy ciąży żony – burzy hormonów i zmian fizjologicznych – to dla faceta istny survival. Ale okres ciąży można przeżyć, jeśli się wie, dlaczego ten mechanizm tak działa i jak sobie z nim radzić. Przeczytaj i zostań supermężem.  

Jak przyszły tata może pomóc przyszłej mamie podczas ciąży
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Kobieta w ciąży może miewać huśtawki nastrojów
  2. Kobieta w ciąży bywa często śpiąca i zmęczona
  3. Kobieta w ciąży miewa zachcianki
  4. Kobieta w ciąży - mogą wam się przydarzyć problemy w łóżku
  5. Syndrom wicia gniazda u kobiety w ciąży

Kiedyś wydawało ci się, że ciąża żony to pestka, a problemy zaczną się dopiero po porodzie. Już wiesz, że byłeś w błędzie. Ciężarna partnerka potrafi facetowi dać niezłą szkołę. Jest wiecznie drażliwa i zirytowana, choć cieszy się, że jest w ciąży? Płacze i wpada w histerię, mimo że przed chwilą zapewniała cię, iż jest najszczęśliwszą kobietą na świecie? A może zarzuca ci brak czułości i twierdzi, że ją zaniedbujesz, mimo że traktujesz ją jak królową? Witamy w świecie przyszłych tatusiów! I uprzedzamy: tak będzie aż do porodu.

Kobieta w ciąży może miewać huśtawki nastrojów

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że humory i zmienne nastroje twojej żony to nie wina jej charakteru. Wszystkiemu winne są hormony, które w okresie ciąży to zwiększają, to zmniejszają swój poziom w organizmie kobiety, powodując niezłą huśtawkę nastrojów. Nie dziw się więc, że nie potrafisz sobie poradzić z własną żoną.

Prawda jest taka, że ona sama nie może dojść do ładu. Szaleństwo progesteronu, prolaktyny i estrogenów sprawia, że nie panuje nad swoimi emocjami, pragnieniami i dolegliwościami. To dlatego raz jest szczęśliwa i wesoła bez żadnej przyczyny, raz wściekła albo smutna – również bez powodu. To dlatego nie wiesz nigdy, czy powita cię uśmiechem i pysznym obiadem, czy też wyrzutem, że znów nie umyłeś rano kubka po kawie, co jest oczywiście dowodem na to, że już jej nie kochasz.Na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety nic nie poradzisz. Musisz po prostu zacisnąć zęby i być wobec niej cierpliwy, cierpliwy oraz... bardzo cierpliwy. Choć wydaje ci się to bez sensu, zapewniaj ją po raz setny o swojej miłości, myj kubki i talerze i nie daj się sprowokować do kłótni, bo i tak okaże się, że wszystko było twoją winą. Od czasu do czasu zrób jej jakąś niespodziankę, która poprawi jej humor – zabierz ją do restauracji, kup bilety do kina lub po prostu postaw na stole bukiecik kwiatów.

Charakterystyczny dla kobiet oczekujących dziecka jest strach przed porodem, przed byciem matką i ciągła obawa o zdrowie dziecka. Nie wyśmiewaj lęków żony. Tłumacz jej, że wszystko jest pod kontrolą, wspieraj i zapewniaj, że we dwoje dacie sobie radę z każdym problemem. Okazanie zrozumienia w tej stresującej dla kobiety sytuacji przyniesie jej spokój i poprawi wasze relacje.

Kobieta w ciąży bywa często śpiąca i zmęczona

Zły nastrój twojej żony może być również spowodowany dolegliwościami, które ją teraz męczą. Nikt nie potrafi się uśmiechać, gdy co chwila robi mu się niedobrze, ani tryskać humorem, gdy przesypał przed chwilą tonę węgla. A tak właśnie czuje się twoja partnerka, bo jej organizm od początku ciąży pracuje za dwoje. Bądź wyrozumiały dla jej zmęczenia, zrozum, że może nie mieć siły na gotowanie czy sprzątanie. To nie kobiece fochy, ona naprawdę może być bardzo zmęczona i śpiąca. Nie ma rady, musisz zakasać rękawy i przejąć na siebie przynajmniej część obowiązków domowych. Przyrządzenie spaghetti czy wsadzenie bielizny do pralki to przecież drobiazg dla takiego faceta jak ty!

Warto też spróbować samemu „wyleczyć” niektóre ciążowe dolegliwości partnerki. Na jej zgagę czy mdłości wiele nie poradzisz, ale na pewno miło ją zaskoczysz, proponując herbatę z imbirem, która łagodzi obie dolegliwości. Ból pleców natychmiast złagodzi twój delikatny masaż. Jeśli twoja ukochana skarży się na opuchnięte stopy, zafunduj jej wieczorem leczniczy seans przed telewizorem: posadź ją w fotelu, ułóż jej nogi wyżej, najlepiej na krześle z miękką poduszką, a obok postaw stolik z kolacją i pilotem od TV. Będzie pod wrażeniem.

Kobieta w ciąży miewa zachcianki

Zachcianki ciężarnej żony to ulubiony temat męskich pogaduszek: moja chciała śledzia w miodzie, a moja zażądała truskawek w środku zimy! No cóż, nagłe pragnienie na zjedzenie czegoś słodkiego lub kwaśnego, a czasem czegoś zupełnie niejadalnego, są typowe w okresie ciąży i świadczą o zapotrzebowaniu organizmu na niektóre składniki (np. żelazo, wapń). Twoja żona musi teraz dobrze się odżywiać i ze względu na jej zdrowie i zdrowie dziecka nie powinieneś ignorować jej zachcianek. Oczywiście, nie można popadać w przesadę i biegać o północy po sklepach w poszukiwaniu niedojrzałych pomidorów, ale od czasu do czasu warto kupić jej jakiś smakołyk. To dobrze wpłynie nie tylko na organizm, ale i na humor przyszłej mamy.Bądź wyrozumiały, jeśli twoja partnerka nagle zabroni ci parzyć kawę lub używać perfum, które sama ci kupiła, tłumacząc, że one „śmierdzą”. Wrażliwość na zapachy i nietolerowanie niektórych z nich, podobnie jak awersja do niektórych potraw, są całkowicie normalne podczas ciąży.

Kobieta w ciąży - mogą wam się przydarzyć problemy w łóżku

Wkrótce zostaniesz tatą, ale nadal jesteś normalnym facetem, który ma swoje potrzeby seksualne. Wiele kobiet przez okres ciąży stroni od miłości – z różnych powodów. Część z nich boi się, że zaszkodzi to dziecku, inne przegapiają romantyczne momenty, bo za szybko wieczorem zasypiają, jeszcze inne nie mają ochoty na igraszki w łóżku, bo czują się nieatrakcyjne. O ile ciąża nie jest zagrożona, do 7. miesiąca możecie uprawiać seks bez żadnego ryzyka (choć powinieneś być delikatny i ostrożny), potem warto zwolnić. Natomiast jeśli twoja żona jest zbyt zmęczona, by szaleć w łóżku, musisz cierpliwie odczekać, aż wróci jej energia. Pamiętaj też, że jej chwilowa oziębłość nie jest spowodowana brakiem uczuć do ciebie, lecz wpływem hormonów, które zmniejszają jej popęd płciowy. Najgorzej mają mężczyźni, których żony wstydzą się swojego obecnego wyglądu. Tacy panowie muszą wykazać się nie tylko wyrozumiałością, ale i wyjątkową dyplomacją. Musisz uświadomić swojej żonie, że kochasz ją tak samo, a może nawet więcej niż wtedy, gdy nie miała brzuszka. Mów partnerce, jak pięknie wygląda w swoim stanie, szepcz do ucha namiętne wyznania, głaszcz po brzuszku i zachwycaj się każdym jej dodatkowym kilogramem.

Syndrom wicia gniazda u kobiety w ciąży

Prawie każdy przyszły tata musi przez to przejść. Remont, wybieranie mebelków do pokoju dziecka, dylematy wokół rozmiaru śpioszków i grubości kocyków… Dla wielu panów, którzy nie znoszą chodzenia po sklepach, to doświadczenie gorsze niż sam poród. Musisz zrozumieć, że dla twojej partnerki zakupy są teraz nie tylko przyjemnością, ale objawem syndromu wicia gniazda. Nadmiar estrogenów sprawia, że kobieta psychicznie szykuje się już do porodu i prawdziwy komfort da jej tylko świadomość, że jest przygotowana do narodzin malca, ma w domu czysto, a w szafach czekają już wszystkie potrzebne rzeczy: pieluszki, ubranka, wózek itd. Dlatego poudawaj, że jesteś zakupoholikiem i zacznij razem z żoną krążyć po sklepach. Jeśli jest ci obojętny kolor kaftaników (lepiej się do tego nie przyznawaj!), zainteresuj się wózkiem – sprawdź, jak się go składa i czy zmieści się do bagażnika waszego samochodu, wybierz najlepsze resory. To twoje ojcowskie zadanie. Dla swojego dziecka chcesz przecież jak najlepiej.

miesięcznik "M jak mama"