Jak wspierać żonę w CIĄŻY?

2014-04-17 15:23

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. To kobieta ponosi najwięcej konsekwencji ciąży, dlatego w tym okresie przyszły tata powinien otoczyć partnerkę szczególną opieką. Jak wspierać ciężarną partnerkę?

Dzien Kobiet
Autor: _photos.com|photos.com Dzień Kobiet – najpiękniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet

Spis treści

  1. Bądź wsparciem dla ciężarnej partnerki
  2. Dawaj partnerce drobne upominki
  3. Wczuj się w sytuację partnerki
  4. Nie krytykuj wyglądu partnerki w ciąży
  5. Wybaczaj humorki
  6. Nie rezygnujcie z rozrywek podczas ciąży

Bądź wsparciem dla ciężarnej partnerki

Teraz twoja partnerka potrzebuje tego najbardziej. Chce być pewna, że jesteś przy niej i że zawsze może na ciebie liczyć. Dlatego dopytuj się o jej samopoczucie, nawet kilka razy dziennie. Będzie może nieco zdziwiona, ale szczęśliwa.

Dawaj partnerce drobne upominki

Takie, które przekonają ją, że nadal jest piękną kobietą. Kwiatek, biżuterię czy kosmetyki. Ale niech nie będzie to krem na rozstępy – to mogłaby odebrać jako krytykę swojego wyglądu! Ten przydatny kosmetyk może kupić sobie sama.

Wczuj się w sytuację partnerki

To ona ponosi większość konsekwencji waszej decyzji o dziecku. Najpierw męczą ją mdłości, bolą piersi, zmienia się sylwetka. Potem dochodzą inne dolegliwości – obrzęki, bóle kręgosłupa, bezsenność. Towarzyszą temu lęk o dziecko i strach przed porodem. Dlatego ciąża nie jest odpowiednim czasem, by wytykać kobiecie błahe błędy czy udowadniać swoje racje.

Nie krytykuj wyglądu partnerki w ciąży

Kiedy brzuszek staje się bardziej widoczny, kobiecie wydaje się, że przestała być atrakcyjna. Dlatego praw jej komplementy, mów, że ładnie wygląda – to da jej pewność, że nadal jest kochana.

Wybaczaj humorki

Przygotuj się na to, że kobieta w ciąży często popada ze stanu euforii w totalne przygnębienie. Bywa płaczliwa, przewrażliwiona, łatwo wyprowadzić ją z równowagi. To efekt szalejącej w jej organizmie burzy hormonalnej, trudnej do zniesienia również dla niej samej.

Nie rezygnujcie z rozrywek podczas ciąży

To ważne, by wasze życie nie skupiało się tylko na oczekiwaniu na dziecko. Namów ją na wyjście do kina, zapraszajcie przyjaciół. Atrakcje planujcie raczej na popołudnie niż na wieczór – twoja partnerka ma teraz znacznie słabszą kondycję.

miesięcznik "M jak mama"