Joga twarzy – zachowaj młody wygląd na dłużej!

2019-07-23 11:16

Joga twarzy to doskonała naturalna gimnastyka, która pozwala zachować młody wygląd, pozbyć się zmarszczek i zadbać o swoją cerę. Jest idealna dla kobiet w ciąży i młodych mam. Oto proste ćwiczenia jogi twarzy, które powinnaś wypróbować.

Joga twarzy
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Jak starzeje się twarz?
 2. Joga twarzy - naturalny anti-anging
 3. Zalety jogi twarzy

Joga twarzy to nowa metoda zapobiegająca starzeniu się skóry. To metoda dbania o urodę dobra dla kobiet w ciąży, które nie mogą stosować nadmiaru kosmetyków i dla młodych mam, które nie mają czasu na dłuższą pielęgnację. Na czym polega joga twarzy?

Jak starzeje się twarz?

Naturalny proces wiotczenia skóry twarzy zaczyna się już po 25 roku życia. Jego skutkiem jest pojawianie się zmarszczek. I to właśnie kurze łapki i inne nieefektowne zmiany są dla kobiet najbardziej przykre.

Aby zachować młody wygląd jak najdłużej, trzeba dbać o cerę, ale nie tylko stosując kosmetyki. Na twarzy znajduje się ponad 50 mięśni, które wymagają treningu tak samo, jak nasze bicepsy czy mięśnie brzucha. Zwłaszcza, że starzenie się mięśni twarzy jest widoczne znacznie szybciej niż wiotczenie mięśni ciała. Dobra kondycja mięśni twarzy to młode rysy twarzy: dobrze odżywiona skóra, jędrne policzki i podbródek.

Joga twarzy - naturalny anti-anging

Najlepszym sposobem na zadbanie o sprawne mięśnie twarzy jest ich regularna gimnastyka. Najlepiej sprawdza się tu joga twarzy, która jest rodzajem fitnessu połączony z odmładzającymi automasażami i nauką prawidłowego oddechu.

Joga twarzy działają podobnie jak lifting, ale jest absolutnie bezpieczna (angażuje jedynie mięśnie twarzy), dlatego polecana jest szczególnie kobietom oczekującym dziecka, które nie mogą korzystać z wielu zabiegów kosmetycznych, powinny też ograniczyć stosowanie substancji chemicznych obecnych w kremach, balsamach i innych preparatach do skóry twarzy.

W przypadku jogi twarzy niepotrzebny jest też żaden sprzęt – wystarczy dobrze opanować odpowiednie miny, które napinają mięśnie i naciągają skórę. Dlatego joga twarzy jest gimnastyką, którą można wykonać w domu, w każdym momencie dnia. To z kolei dobra wiadomość dla młodych mam, które po porodzie nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację swojej urody.

Jak często ćwiczyć?
Małgorzata Dębska
Magdalena Konieczny, instruktor jogi twarzy z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Joga twarzy odbuduje zwiotczałe mięśnie, poprawi jędrność i gęstość skóry. Chcąc widzieć szybciej efekty ćwiczeń na twarzy najlepiej ćwiczyć codziennie. Joga twarzy wymaga regularności i czasu, choćby 5 minut dziennie.

Jeśli jednak skupimy się na ćwiczeniach chociaż 3 razy w tygodniu, to i tak sporo dla siebie zrobimy. Jestem zdania, że lepiej rzadko niż wcale. To już zawsze coś, a dla naszej skóry dużo. Ona odwdzięczy nam się z czasem, a kiedy zobaczymy pierwsze efekty, to stanie się ona nieodłącznym elementem pielęgnacji i poświęcenia uwagi sobie

Zalety jogi twarzy

Dzięki jodze twarzy możemy ujędrnić wiotczejące mięśnie, zniwelować opuchlizny na twarzy, poprawić owal twarzy czy zredukować zmarszczki. Pomaga ukryć zmęczenie na twarzy, poprawić krążenie i dodać skórze blasku. Nie wymaga wysiłku fizycznego, angażuje jedynie dłonie do ćwiczeń i automasaży.

To doskonała okazja do relaksu, którego tak często brakuje kobietom, zwłaszcza młodym mamom. Poświęcenie kilku minut dziennie jest swego rodzaju odskocznią od nowych obowiązków, kiedy w życiu pojawia się mała istota. Ćwiczenia dają poczucie, że kobieta robi coś dla siebie.

Kaczy dzióbek
joga twarzy - kaczy dzióbek

Autor: materiały prasowe

Proste ćwiczenie, które poprawi ukrwienie warg, ujędrni je i wzmocni mięśnie wokół nich.W jaki sposób należy je wykonać:

 • ułóż usta w dzióbek i ściśnij je palcem wskazującym i kciukiem, tak jak jest pokazane na zdjęciu, aby ułożyły się w taki ” kaczy dzióbek”
 • teraz poruszaj wargami w taki sposób, jakbyś chciała wysunąć usta do przodu, cały czas ściskając je palcami
 • powtórz ćwiczenie w trzech seriach po 5 – 7 razy
Lwia zmarszczka
Joga twarzy - lwia zmarszczka

Autor: materiały prasowe

Ćwiczenie, które zadziała i rozprawi się z “lwią zmarszczką”, czyli pionowymi bruzdami między brwiami. Tego miejsca wbrew pozorom nie ćwiczymy, ale je rozmasowujemy i poprawiamy ukrwienie.Oto sposób wykonania ćwiczenia:

 • nasadę dłoni umieszczamy między brwiami, a palce swobodnie leżą na włosach, głowę delikatnie odchylamy do tylu
 • drugą rękę możemy umieścić na karku, żeby nie powstawały napięcia
 • ruchem dociskającym i delikatnie unoszącym do góry staramy się jakby wgnieść, wprasować nasadę dłoni w zmarszczkę do środka
 • powtarzamy ten ruch po 10 razy w 3 seriach
 • ćwiczenie to możemy wykonywać nawet 2 razy dziennie
Dolina łez i kurze łapki
joga twarzy - dolina łez

Autor: materiały prasowe

Ćwiczenie, które wzmacnia dolną powiekę, zmniejsza lub niweluje worki pod oczami, a także rewelacyjnie działa na dolinę łez i kurze łapki.Oto sposób wykonania ćwiczenia:

 • umieszczamy 3 palce przy zewnętrznych kącikach oczu, aby zapobiec marszczeniu się skóry i tym samym tworzeniu zmarszczek
 • nie rozciągamy skóry na boki tylko przyciskamy mocno palce do skóry
 • patrzymy lekko do góry w jeden punkt
 • napinamy mocno dolną powiekę ( wyobrażamy sobie, że razi nas słońce i mrużymy oczy, jakbyśmy miały opór do pokonania)
 • ćwiczenie wykonujemy w 3 seriach po 10 razy
 • na koniec mrużymy oczy i wytrzymujemy 30 sekund
 • cały czas kontrolujemy, żeby nie tworzyły nam się załamania na skórze i nie marszczymy czoła!
Ujędrnienie podbródka
Joga twarzy - ujędrnienie podbródka

Autor: materiały prasowe

To ćwiczenie wykonywane regularnie świetnie wpływa na poprawę ukrwienia ust, a tym samym na zwiększenie ich objętości i ujędrnienie linii podbródka. Do wykonania tego ćwiczenia potrzebna jest łyżeczka (ważne, żeby nie była srebrna, bo jest za ciężka).Oto, jak wykonać ćwiczenie:

 • delikatnie otwórz usta i nawiń wargi na zęby
 • czubek łyżeczki wsuń w rozchylone usta i unieś głowę delikatnie do góry
 • unoś łyżeczkę do góry a następnie powolutku opuszczaj ją w dół (nie pomagaj sobie językiem, bo będzie nieskuteczne!)
 • ćwiczenie wykonaj w 2 seriach po 10 razy
 • następnie unieś łyżeczkę i przytrzymaj ją w górze 10 sekund

Uwaga!!Jeśli w trakcie ćwiczenia pogłębiają się bruzdy nosowo wargowe lub pojawiają załamania na skórze – wygładź je dłońmi w kierunku uszu.