Kominek do aromaterapii: jak działa i jak wybrać najlepszy kominek aromaterapeutyczny?

2020-08-25 8:54

Kominek do aromaterapii jest nie tylko bardzo dekoracyjny, ale też praktyczny: pozwala w pełni cieszyć się efektami aromaterapii. Choć nie jest niezbędny, to warto go mieć w domu, jeśli stosujesz olejki eteryczne lub woski zapachowe. Jak działa kominek do aromaterapii i na co zwrócić uwagę, szukając najlepszego dla siebie?

kominek
Autor: Getty Images

Kominek do aromaterapii to jedno z akcesoriów, dzięki którym możemy w pełni wykorzystać moc drzemiącą w olejkach eterycznych. Nie jest to oczywiście jedyny taki sprzęt: olejki można stosować samodzielnie, korzystać ze specjalnych dyfuzorów do aromaterapii, czy rozpylać w przystosowanych do tego celu nawilżaczach powietrza.

Jednak zdaniem wielu osób kominek do aromaterapii ma nad wszystkimi innymi rozwiązaniami zasadniczą przewagę: ciepłe światło świecy podgrzewającej olejek tworzy przyjemny nastrój, a przy jej blasku łatwiej się zrelaksować, niż przy szumie nawilżacza.

Spis treści

  1. Kominek do aromaterapii: jak działa?
  2. Jak wybrać najlepszy kominek do aromaterapii?
  3. Jak stosować olejki eteryczne w kominku do aromaterapii

Kominek do aromaterapii: jak działa?

Kominek aromaterapeutyczny najczęściej wykonany jest z ceramiki lub ze szkła. Nie jest to skomplikowane urządzenie, a jego obsługa nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności.

Kominek do aromaterapii składa się z dwóch części, które w niektórych modelach są połączone, w innych zaś znajdują się oddzielnie. Dolna część to miejsce na bezzapachową świeczkę, górna natomiast – to miseczka, do której wlewa się olejek eteryczny zmieszany z wodą lub kładzie się nasączony olejkiem wosk. Gdy zapalimy świeczkę, górna miska stopniowo się podgrzewa, a ciepło uwalnia aromatyczne cząsteczki olejków eterycznych, które następnie unoszą się wraz ze strumieniem rozgrzanego powietrza. 

Na nieco innej zasadzie działają elektryczne kominki do aromaterapii. Są wykonane z metalu, ceramiki lub ze szkła, a by działały, wystarczy podłączyć je do prądu. To rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie można używać tradycyjnych świec. Jednak niesie za sobą pewne ograniczenia: niektóre modele tego typu trzeba podłączyć bezpośrednio do gniazdka, inne wyposażone są w kabel, jednak jego długość często wymusza ustawienie ich w konkretnym miejscu lub wykorzystanie przedłużacza.

Jak wybrać najlepszy kominek do aromaterapii?

Szukając kominka do aromaterapii warto w pierwszej kolejności zastanowić się, czy ma to być kominek tradycyjny, czy elektryczny (te drugie są zwykle dwa-trzy razy droższe).

Jeśli wybierzesz kominek tradycyjny, zwróć uwagę na jego wielkość, zwłaszcza rozmiar misy – to ważne, jeśli zamierzasz w nim podgrzewać nie tylko olejki, ale także wosk zapachowy.

W małej misie wosk może się przypalić, szybciej wyparuje z niej również woda, w której rozpuszczone są olejki (co stwarza ryzyko, że misa kominka się przypali). Większy kominek działa również dłużej – misa nie nagrzewa się tak szybko, jak w małym kominku, co wydłuża czas parowania wody z rozpuszczonym olejkiem czy topienia się wosku.

Istotne jest również to, czy kominek jest jedno, czy dwuczęściowy – jeśli składa się z jednej części upewnij się, czy otwór na świecę jest na tyle duży, że łatwo będzie ci go wyczyścić. 

Ważny jest również materiał, z jakiego wykonano kominek. Tradycyjne kominki do aromaterapii zwykle dostępne są w wersji ceramicznej lub ze szkła – zdecydowanie trwalsze są te z ceramiki, z natury są bowiem mniej podatne na pęknięcia i odporniejsze na wysoką temperaturę.

Przed zakupem przyjrzyj się też samej miseczce: powinna być gładka, gdyż z tej chropowatej trudno jest usunąć resztki roztopionego wosku.

W przypadku elektrycznych kominków do aromaterapii warto upewnić się również, czy urządzenie wkłada się bezpośrednio do kontaktu, czy też wyposażone jest ono w kabel zasilający (i jakiej długości).

Idealny kominek do aromaterapii:

  • jest dekoracyjny
  • wykonano go z ceramiki lub z odpowiednio hartowanego szkła
  • jest duży
  • ma dużą, gładką misę
  • łatwo go wyczyścić.

Jak stosować olejki eteryczne w kominku do aromaterapii

Warto pamiętać, że olejków eterycznych nie wlewa się do misy kominka bezpośrednio: wcześniej trzeba wypełnić ją wodą i dopiero w niej rozpuścić kilka-kilkanaście kropel olejku lub ich mieszanki.

Kolejny krok to zapalenie świecy (lub włączenie kominka w przypadku urządzeń elektrycznych). Ta kolejność jest ważna: zarówno woda, jak i misa kominka szybko się nagrzewa, dlatego jeśli w misie nie będzie wody, może ona przypalić się lub nawet pęknąć. Z tego powodu warto też co jakiś czas sprawdzać, czy w kominku jest dostateczna ilość wody i w razie konieczności uzupełnić jej poziom.

Sonda
Czy używasz takiego kominka?