„Mężatka nie powinna się nikomu podobać” i inne zasady z poradnika dla matek

2022-01-26 11:10

O szkodliwości braku dekoltu, stosowania gorsetu, podwiązek i butów na gumie przez matki i konieczności słuchania męża w kwestii mody pisze w swoim poradniku „dla matek i ojców troskliwych” niemiecki ksiądz. Czego jeszcze nie wolno było nosić matce?

mezatka
Autor: Polona.pl

„Dziecko zdrowe i chore, Poradnik dla Matek i Ojców troskliwych” autorstwa niemieckiego księdza Sebastjana Kneippa, proboszcza w Bad Woerishofen został wydany w Warszawie 28 marca 1892 roku (ma oznaczenie zgody carskiej cenzury na publikację).

Ksiądz Kneipp był bardzo postępowy jak na swoje czasy, jak czytamy w Wikipedii był zwolennikiem i propagatorem hydroterapii, urozmaiconej i pełnej diety oraz ziołolecznictwa.

„Nieraz już zamierzałem skreślić obowiązki matek względem dzieci, lecz nie czułem się po temu na siłach. Nareszcie spróbowałem zebrać najważniejsze z nich i sam chętniej ofiarowałbym książeczkę niniejszą każdej matce lub też wprost wpoiłbym jej zasadę zawartą w tych słowach: Spełniajcie sumiennie obowiązki  wasze względem dzieci aby życie pełne trosk i kłopotów zapewniło wam Królestwo Niebieskie!"  - pisze we wstępie ks. Kneipp

Higiena miejsc intymnych

Książka zawiera kontrowersyjne rady dotyczące opieki nad dziećmi w różnym wieku (do których z pewnością wrócimy) ale zaczyna się radami dotyczącymi samych rodziców. Jednym z pierwszych punktów poradnika jest to, jak powinna się ubierać matka.

W rozdziale "Odzież matek" czytamy wiele bardzo szczegółowych rad, dotyczących ubrań matki, bo jak pisze autor: "próżność  i przepych w stroju tak się rozpowszechniły, że zmuszony jestem słów kilka o tem napisać

Sprawdź więc rady księdza Kneippa dla matek, które żyły 100 lat przed tobą w galerii poniżej.