Hit z PRL-u na wypadające włosy. Kosztuje grosze, a daje efekt jak drogi zabieg

2023-09-26 13:58

Wypadanie włosów - czy to po ciąży na skutek zmian hormonalnych, czy po lecie przez zniszczenia zaprowadzone przez wiatr i słońce - to dolegliwość, której stosunkowo łatwo zaradzić. Z pomocą przychodzą nie tylko apteczne i drogeryjne odżywki. Doskonałym domowym remedium okazuje się olej rycynowy. W PRL-u uważany był za nieodłączny element damskiej kosmetyczki, bo może pomóc wzmocnić cebulki włosowe i zahamować wypadanie włosów.

Hit z PRL-u na wypadające włosy. Kosztuje grosze, a daje efekt jak drogi zabieg
Autor: Getty Images Hit z PRL-u na wypadające włosy. Kosztuje grosze, a daje efekt jak drogi zabieg

Olej rycynowy zdecydowanie nie jest naszym pierwszym wyborem, gdy mierzymy się z wypadającymi włosami np. po ciąży czy w czasie karmienia piersią. Okazuje się jednak, że niesłusznie. Już nasze babcie stosowały go w codziennej pielęgnacji, a na pewno od niejednej z nich usłyszymy, że w młodości mogła pochwalić się bujnymi lokami lub grubymi warkoczami.

Olej rycynowy nie tylko może pielęgnować skórę głowy, łagodzić świąd czy zaczerwienienia, ale też wzmacniać cebulki włosowe i zapobiegać wypadaniu włosów. Regularne stosowanie maseczki z oleju rycynowego zaowocuje też wysypem tzw. baby hair. Jak taką maseczkę przygotować? Dowiesz się z dalszej części naszego artykułu.

Olej rycynowy na włosy

W oleju rycynowym znajdują się flawonoidy, kwasy linolowy, oleinowy, palmitynowy, a także witamina E. To właśnie te składniki sprawiają, że doskonale odbudowuje, regeneruje, natłuszcza i wzmacnia zarówno cebulki włosowe, jak i skórę głowy (ale można go też stosować np. na twarz), przez co może znacząco poprawić ich kondycję. 

Olej rycynowy na wypadanie włosów. Działa błyskawicznie!

Co daje olej rycynowy na włosy?

Olej rycynowy:

  • nawilża kosmyki
  • natłuszcza skórę głowy
  • łagodzi świąd
  • regeneruje włosy
  • stymuluje mikrokrążenie, przez co wpływa na cebulki i hamuje wypadanie włosów
  • zapewnia wysyp "baby hair".

Kiedy sięgnąć po olej rycynowy?

Olej rycynowy poleca się zwłaszcza osobom z osłabionymi, zniszczonymi i wypadającymi włosami. Sprawdzi się także u osób, które chcą wzmocnić kosmyki, zregenerować je, nawilżyć i dodać im energii. Maski z olejem rycynowym można także stosować profilaktycznie w celu odbudowy włosów lub zapobiegania ich zniszczeniom przy farbowaniu czy prostowaniu.

Jak stosować olej rycynowy na włosy?

Olej rycynowy rewelacyjnie sprawdza się przy walce z wypadaniem włosów. Dzięki temu, że poprawia krążenie, dotlenia i wzmacnia cebulki włosowe, niwelując wypadanie włosów. Osoby, które walczą z nadmiernym wypadaniem kosmyków, np. przy zaburzeniach hormonalnych czy po Covid-19, powinny stosować wcierki lub maski na bazie oleju rycynowego.

Olej rycynowy na twarz

Olej rycynowy z powodzeniem można też stosować do skóry twarzy. Najlepszym sposobem będzie wykorzystanie go jako serum. Kilka kropli olejku nakładamy na twarz po wieczornej pielęgnacji i delikatnie wmasowujemy lub wklepujemy w skórę twarzy. Serum można dodatkowo przykryć ulubionym kremem.

Co ciekawe, olejek sprawdzi się tez jako pogromca trądziku, ale wówczas lepiej stosować go punktowo. Olejek rycynowy ma działanie antybakteryjne, a to za sprawą zawartego w składzie kwasu rycynolowego.

Maska z oleju rycynowego

Taką maskę można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy wymieszać 2 łyżki oleju z żółtkiem jaja i sokiem z połówki cytryny. Można dodać również łyżkę miodu. Olej rycynowy z natury jest dość gęsty, dlatego dobrym rozwiązaniem jest również rozcieńczanie go z innym olejem bazowym, np. z oliwą z oliwek czy olejem winogronowym.

Taką miksturę nakładamy na skórę głowy i pozostawiamy na minimum 60 minut. Po tym czasie dokładnie spłukujemy maskę i myjemy włosy. Maskę można regularnie stosować jeden lub dwa razy w tygodniu, by wzmocnić cebulki włosowe.

Czytaj: Czy ścięcie włosów może je wzmocnić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza