Pędzle do makijażu - jakie wybrać? Rodzaje pędzli do makijażu

2015-10-08 15:14

Nawet najlepiej dobrany róż, puder, cień nie będą dobrze wyglądały na twarzy, jeżeli nałożysz je nieodpowiednimi narzędziami. Dlatego warto poświecić trochę czasu na skompletowanie idealnego zestawu pędzli do makijażu.

Spis treści

 1. Pędzle do makijażu twarzy
 2. Pędzle do makijażu oczu i ust
 3. Jaki pędzel wybrać - z włosia naturalnego czy sztucznego?
Pędzle do makijażu - jakie wybrać? Rodzaje pędzli do makijażu
Autor: Thinkstockphotos.com Odpowiedni dobór pędzli do makijażu gwarantuje doskonały makijaż dzienny i wieczorowy. Jak malować się pędzlami?

Doskonały codzienny makijaż to taki, który podkreśla urodę, ale wygląda bardzo naturalnie. Taki efekt w dużej mierze zależy od użycia odpowiedniego pędzla. Po jaki sięgnąć? Jego kształt i wielkość powinnaś dobierać zarówno do rodzaju kosmetyku, jak i do części twarzy, którą malujesz. Ważne jest też, z czego pędzel jest wykonany.

Pędzle do makijażu twarzy

Jest wiele pędzli przeznaczonych do makijażu twarzy. Od dużych i puszystych, po małe i bardzo sztywne. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych pędzli, które przydadzą się każdej kobiecie.

 • Pędzel do podkładu

Jak wygląda? Jest szeroki i płaski, zaokrąglony. Włoski są sztywne i śliskie. Tym pędzlem nałożysz płynny podkład (fluid) na całą powierzchnię twarzy. Pędzel nadaje się również do konturowania boków nosa i rozprowadzania korektora pod oczami. Nie jest precyzyjny, ma stosunkowo dużą powierzchnię. Nakładaj podkład na całą twarz, a następnie blenduj pędzlem od środka twarzy na zewnątrz.

 • Pędzel do pudru

Jak wygląda? Duży, bardzo puchaty i miękki pędzel z zaokrąglonym włosiem. Doskonale nadaje się do rozprowadzania wszystkich pudrowych/sypkich kosmetyków. Wyjątkowo dobrze sprawdza się w utrwalaniu makijażu na całej twarzy transparentnym pudrem. Aby utrwalić makijaż, dotykaj delikatnie skóry pędzlem z pudrem. Wklepuj puder w miejsca, które naturalnie się świecą.

 • Pędzel kabuki

Jak wygląda? Duży, okrągły pędzel z mocno ściśniętym włosiem. Pędzel kabuki stosuje się w rozprowadzaniu kosmetyków mineralnych, podkładu i różu. Można go również używać do nakładania wszystkich sypkich produktów. Pędzlem wykonuj koliste ruchy starając wetrzeć kosmetyk w skórę. Używaj pędzla delikatnie, tu liczy się technika nakładania - lekkie wklepywanie, masowanie skóry. Dzięki temu uzyskasz doskonałe, niemal niezauważalne krycie.

 • Pędzel do różu

Jak wygląda? Puchaty i zaokrąglony, mniejszy niż większość pędzli do pudru, dzięki czemu jest bardziej precyzyjny. Pędzel wykorzystuje się do nakładania sypkiego różu i blendowania na skórze. Pędzel należy przyłożyć do różu, a następnie strzepnąć nadmiar kosmetyku i przyłożyć do policzków. Róż rozcieraj zawsze na zewnątrz, w stronę ucha. Przed nałożeniem różu sprawdź pigmentację. Jeśli kosmetyk ma mocny kolor, korzystaj z umiarem i nakładaj delikatnie, by nie pozostawić plamy na policzku.

 • Pędzel do konturowania

Jak wygląda? Puchaty pędzel średniej wielkości ze ściętym włosiem. Doskonale nadaje się do konturowania twarzy, czyli nakładania bronzera i różu na kości policzkowe, modelowania twarzy, wyszczuplania szczęki i podbródka. Dzięki nieregularnemu kształtowi umożliwia rozcieranie kosmetyków w jednym kierunku - zawsze na zewnątrz twarzy.

 • Pędzel do korektora

Jak wygląda? Podobnie jak pędzel do podkładu, jest płaski, sztywny i zwężany na końcu. Jest jednak dużo mniejszy i precyzyjny. Umożliwia nakładania, wklepywanie i rozcieranie korektora pod oczami oraz w problematycznych miejscach, np. na krostkach, przebarwieniach.

 • Pędzel wachlarzowy

Jak wygląda? Popularna miotełka, wygląda jak rozłożysty wachlarz z roztrzepanym na boki włosiem. Służy do wymiatania nadmiaru produktów, np. pudru spod oczu, osypanych cieni. Jest doskonały do nakładania rozświetlacza i różu na szczyty kości policzkowych. Używając ruchów ''wymiatających'' usuń sypki makijaż lub omieć skórę rozświetlaczem.

Pędzle do makijażu oczu i ust

Przydają się, gdy chcesz wykonać perfekcyjne smoky eyes, idealną kreskę eyelinerem lub precyzyjnie wypełnić usta szminką. Bez odpowiednich pędzli nie uzyskasz pożądanego efektu.

 • Pędzel do cieni

Jak wygląda? Jest niewielki, miękki i z zaokrąglonymi włoskami. Umożliwia precyzyjne rozprowadzenie cieni na całej powiece lub w załamaniu. Możesz go używać do cieni sypkich i kremowych.

 • Pędzel do blendowania cieni

Jak wygląda? Stosunkowo duży, puszysty pędzel do cieni z nieco dłuższymi, spiczastymi włoskami. Służy do blendowania cieni na powiece, czyli mieszania kolorów, by uniknąć zbyt ostrych krawędzi i nienaturalnego przejścia. Używaj pędzla, gdy chcesz rozetrzeć nadmiar cieni na powiece lub w załamaniu, a także by zmieszać ze sobą kolory i stworzyć bardziej naturalny makijaż.

 • Pędzel do eyelinera

Jak wygląda? Pędzel do eyelinera może być mały, sztywny, ze ściętym końcem lub cienki, dłuższy, zwężony na końcu. Większym pędzelkiem rozprowadzisz cień lub żelowy eyeliner wzdłuż krawędzi rzęs. Cienkim pędzelkiem narysujesz precyzyjną kreskę i wykonasz kocie oko.

 • Pędzel do brwi

Jak wygląda? Mały, z ciasno ułożonymi włoskami, najczęściej ścięty na końcu. Służy do wypełniania brwi kremowymi lub sypkimi produktami. Małym pędzelkiem możesz również obrysować dolną linię brwi, by nadać im odpowiedni kształt.

 • Pędzel do ust

Jak wygląda? Jest mały, zaokrąglony na końcu i płaski, ma śliskie włoski. Pędzelkiem możesz obrysować linię ust lub od razu wypełnić całą ich powierzchnię. Dzięki temu precyzyjnie wypełnisz usta, co optycznie je powiększy.

Jaki pędzel wybrać - z włosia naturalnego czy sztucznego?

 • Pędzle z włosia naturalnego idealnie nadają się do kosmetyków o pudrowej konsystencji – sypkich i prasowanych. Umożliwiają nabranie odpowiedniej ilości cienia czy pudru i jego równomierne rozprowadzenie.
 • Pędzle z włosia syntetycznego są sztywniejsze sztywniejsze, dlatego są przeznaczone do kosmetyków o konsystencji płynnej. Pozwalają precyzyjnie nałożyć korektor, kremowe cienie, żelowe eyelinery.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza